Читаєте зараз
Для воїнів заморозку репродуктивних клітин зроблять безплатною. Це добре, але є нюанси

Для воїнів заморозку репродуктивних клітин зроблять безплатною. Це добре, але є нюанси

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховна Рада 22 листопада ухвалила документ щодо забезпечення прав військових на біологічне батьківство/материнство.
  • Пропонують забезпечити безплатну можливість здати біоматеріал у кріобанки на 5 років. Пільга діятиме впродовж усього воєнного стану.
  • Загалом вартість та складність процедури для жінок та чоловіків відрізняється, але це не має вплинути на фінансове покриття.

Ухвалений законопроєкт містить низку суттєвих прогалин. Так, неврегульовано питання заборони подальшого продажу сперми чи яйцеклітин. Також не враховано те, що ціни у державних та приватних кріобанках відрізняються. Серед проблем і те, що у разі смерті захисника чи захисниці біоматеріал будуть утилізовувати.

Заборона розповідає про перспективний законодавчий акт та його ключові недоліки.


Репродуктивна консервація: законопроєкт №8011

Верховна Рада України ще 21 березня 2023 року ухвалила у першому читанні документ №8011 щодо забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство. Проєкт закону, ініційований 37 народними депутатами (від партій «Слуга народу», «Батьківщина», ЄС, «За майбутнє», «Голос» плюс один позафракційний), підтримали 256 голосами.

Парламент підтримав законопроєкт в цілому 22 листопада. За ініціативу проголосував 271 народний депутат.

Пропонується забезпечити для українських захисників та захисниць (включно з підрозділами поліції, СБУ, ДПСУ та Нацгвардії, які воюють) можливість безплатно здати у кріобанки на зберігання біологічний матеріал, тобто сперму чи яйцеклітини. Профінансувати мають все: збір, консервацію і зберігання. При цьому враховано, що процедура для жінок та чоловіків має різну вартість, адже у першому випадку потрібна попередня гормональна стимуляція та медичне втручання для забору. Діяти пільга має до завершення воєнного стану в країні. А от зберігати репродуктивні клітини будуть 5 років з моменту здачі.

Читати більше новин в Telegram

«Законодавство регламентує методику лікування безпліддя, коли вже є наявна проблема — є можливість здоровій людині здати репродуктивний біоматеріал. Законопроєкт регулює питання тоді, коли людина після війни зазнала травми, несумісної з репродуктивною функцією. Тоді в неї буде можливість використати свій біоматеріал. Законодавець хоче зробити, щоб ці процедури відбувалися певний період за рахунок держави, адже вартість для чоловіків менша, а для жінок тут вийдуть чималі суми», — пояснила медична адвокатка Олена Бабич.

Заморозка сперми і яйцеклітин: проблеми законопроєкту

Загалом ідею законопроєкту більшість експертів оцінюють позитивно, однак є кілька нюансів:

  • кількість кріобанків в країні — система державних кріобанків в Україні не розвинена. До другого читання вказали, що участь у програмі будуть брати і приватні клініки, але тільки ті, що покриють витрати на процедуру. Як це працюватиме на практиці, поки незрозуміло;

«Ті, які існують, це державні лікарні, які для власних потреб мають невеликі зберігаючі банки, або приватні. Тому уточнення необхідне в законі, що держава має створити державні кріобанки, щоб чітко розрахувати ціну», — пояснив голова комітету ВРУ з питань здоров’я нації Михайло Радуцький (один з авторів акта).

  • фінансування — у першому читанні передбачалося, що гроші будуть взяті з пакета медичних гарантій. Однак у такому разі пільга діятиме для всіх громадян України, а не тільки для військових. До другого читання вказали, що гроші закладатимуть окремою програмою у Держбюджет ;
  • продаж біоматеріалу — в пропозиції до першого читання нічого не було сказано про можливість його комерційного використання;

«Треба унеможливити і заборонити продаж цих біоматеріалів. По-перше, це генофонд нації, а його треба зберігати, а не продавати. Якщо буде повна заборона на продаж, то буде і кримінальна відповідальність за порушення. Закон не має бути тільки для чоловіків. Він має бути для всіх. Це треба виправляти до другого читання», — каже Радуцький.

  • смерть захисника чи захисниці — законопроєктом не передбачається запровадження державних заходів щодо забезпечення посмертного батьківства/материнства. Після смерті захисників біоматеріал утилізовуватимуть. 

У цьому пункті, теоретично, є лазівка. Варто буде укласти з клінікою договір і нотаріально засвідчити його. У такому випадку, навіть якщо клініка буде проти використання біоматеріалу після смерті, у жінки будуть документи, аби зобов’язати клініку зробити це в судовому порядку. 

Раніше Заборона розповідала про зареєстрований у Верховній Раді законопроєкт щодо узаконення цивільних партнерств в Україні. Після реєстрації вони вважатимуться найближчими родичами та першими спадкоємцями, як і при шлюбі. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій