'
Читаєте зараз
Воїнам ЗСУ з нагородами підвищили виплати: скільки буде вже в лютому-2023

Воїнам ЗСУ з нагородами підвищили виплати: скільки буде вже в лютому-2023

Ilona Kivva
Автор:
  • Грошова допомога українським захисникам, які мають особливі заслуги перед державою, здійснюється на основі закону від 27.07.2022.
  • Найбільше отримують воїни зі званням Героя України, які відзначені орденом «Золота Зірка». Гроші також виплачують родинам загиблих. 
  • Бойові 100 000 і 30 000 грн з лютого 2023 року нараховують по-новому.

Українським військовим, які відзначені державними нагородами з 1 січня 2023 року підвищили розмір додаткового щомісячного забезпечення від держави. Сума залежить від розміру мінімальної заробітної плати та типу відзнаки. Станом на 2023 рік доплата варіюється від 6700 до 20 100 гривень.

Заборона розповідає про виплати для нагороджених воїнів та зарплати з лютого 2023 року.


Гроші нагородженим військовим: пояснення Міноборони

Верховна Рада України 27 липня 2022 року ухвалила закон №7141, який передбачає призначення грошової допомоги українським воїнам, відзначених державними нагородами. Документ ініціювали народні депутати від «Слуги народу». На голосуванні його підтримали 309 парламентарів.

Хто отримує допомогу:

  • Герої України з врученням ордена «Золота Зірка»;
  • відзначені орденами «За мужність» трьох ступенів (повні кавалери);
  • відзначені орденами «Богдана Хмельницького» трьох ступенів (повні лицарі);
  • нагороджені орденом княгині Ольги трьох ступенів;
  • сім’ї загиблих захисників з вищевказаними нагородами (чоловік/дружина, батько/мати пенсіонер, діти до 18 років).

Згідно із законом, захисникам встановили щомісячні виплати, але їх розмір залежить від виду державної відзнаки та мінімальної заробітної плати (МЗП) в Україні. Підвищення МЗП відбулося 1 січня 2023 року, тож виросли і суми виплат. Ставки діятимуть до кінця 2023 року:

Читати більше новин в Telegram
  • Герої України — три мінімальні заробітні плати (МЗП), встановлені на 1 січня календарного року (20 100 грн);
  • лицарі ордена Хмельницького — дві МЗП (13 400 грн);
  • кавалери ордена «За мужність» — одна МЗП (6700 грн);
  • кавалери ордена княгині Ольги трьох ступенів — одна МЗП (6700 грн);
  • членам сімей померлих або нагороджених посмертно захисників — один розмір мінімальної зарплати (6700 гривень).

Виплати 100 000 і 30 000 для ЗСУ і МВС: зміни

Сума, яку отримують українські військові, складається з двох частин:

  • щомісячне грошове забезпечення відповідно до посади, звання, вислуги;
  • додаткова грошова винагорода, встановлена указом президента на період воєнного стану.

Забезпечення за вислугу років — це завжди однакова сума, як заробітна плата. А розмір додаткової винагороди визначається за окремою системою, тож може відрізнятися щомісяця — максимально 100 000 гривень.

20 січня 2023 року внесено зміни до постанови КМУ №168 щодо порядку нарахування виплат. Вони почали діяти з 1 лютого 2023 року. Так, розмір основного грошового забезпечення (заробітну плату) підвищили:

  • для військових Збройних сил України, Національної гвардії та Державної прикордонної служби мінімальна сума буде 20 100 грн;
  • для рядових, а також начальницького складу ДСНС України та поліцейських — 17 000 гривень.

Максимальний розмір додаткової винагороди залишився на тому ж рівні, що і був, але тиловикам її нараховуватимуть за новою схемою.

Порядок отримання виплат для військових в Україні. Інфографіка: Міністерство оборони України

«Бойові виплати у 100 000 грн на місяць будуть збережені українським бійцям, які воюють з противником на передньому краї. Те ж саме стосується сімей полонених та зниклих безвісти — виплати винагороди у розмірі 100 000 грн для них також зберігаються. Зміни торкнуться винятково військовослужбовців та співробітників МВС, які перебувають поза зоною бойових дій у різних регіонах України, строковиків і курсантів військових вишів, офіцерів управлінь і штабів, а також деяких інших категорій», — наголосили у Міністерстві оборони України.

Тож тепер розмір виплат напряму залежатиме від районів перебування військовослужбовців, а також складності й специфіки бойових чи спеціальних завдань, які вони виконують.

«Грошова винагорода не буде виплачуватися тим військовослужбовцям, які проходять службу у військових частинах та підрозділах, які не входять до складу угруповань Сил оборони або резерву головнокомандувача і перебувають поза межами районів ведення бойових дій. Це можуть бути навчальні центри, органи військового управління, тилові бази тощо. Якщо військовий проходить службу в підрозділі, який включений до складу цих угруповань і не перебуває в районі ведення бойових дій, але виконує спеціальні завдання згідно з наказами командира, виплати за них нараховуватимуть [йдеться про 30 000 грн]», — пояснив начальник відділу грошового забезпечення та заробітної плати Олег Рогаль.

Як саме визначатимуть цю специфіку, не уточнюють.

Алгоритм реалізації виплат не змінився:

  • на підставі бойових наказів і розпоряджень рахується кількість днів, які воїн провів у бою/тилу (тепер враховуватимуть і завдання тощо);
  • військова частина, до якої прикріплений військовий, передає ці дані Міноборони;
  • відомство перераховує військовій частині гроші;
  • частина зараховує кошти військовослужбовцю.

Раніше Заборона розповідала про оформлення статусу учасника бойових дій. Більше не враховується кількість днів, проведених у бою. Достатньо підтвердити факт виконання бойових завдань.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій