Вручення повісток поштою, на роботі чи у ТРЦ: які способи законні у 2024 році

Анастасія Могилевець
  • В Україні під час війни діє чотири види повісток. Фактично актуальними є тільки три з них.
  • Вручити виклик у ТЦК мають право не лише співробітники ТЦК та СП, а й представники органів місцевого самоврядування, керівники підприємств тощо.
  • Правоохоронці можуть лише контролювати вручення викликів до військкомату та перевіряти військово-облікові документи.

Оновлений закон про мобілізацію набув чинності 18 травня — його доповнює постанова Кабінету міністрів №560. В її тексті йдеться, зокрема, і про процедуру вручення повісток військовозобов’язаним чоловікам. Однак деякі її положення прямо суперечать закону, що викликає проблеми. Однією із найбільш суперечливих норм є розсилка викликів у військкомат поштою.

Заборона розповідає про правила вручення повісток в Україні у 2024 році.

Повістки: які є види в Україні

Видана повістка не обов’язково означає миттєвий призов на службу. Під час воєнного стану актуальними є чотири види повісток:

  • перевірочна, для уточнення даних;

Її вручають для внесення відомостей до бази щодо особи людини, її сімейного стану, роботи, наявності/відсутності дітей. В результаті перевірки чоловіка можуть звільнити від служби в армії (до прикладу, за наявності дитини). Можуть бути підстави для відстрочки від мобілізації, якщо є хвороби, що унеможливлюють проходження військової служби.

  • на медкомісію;

Ця повістка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження військово-лікарської комісії (ВЛК). До документа додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається про придатність чи непридатність до строкової служби.

Читати більше новин в Telegram
  • на призов до ЗСУ;

В документі вказано термін, коли необхідно з’явитися до військкомату. При собі потрібно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).

  • мобілізаційне розпорядження.

Його вручають військовозобов’язаним, які пройшли ВЛК та визнані придатними до несення військової служби. Зазвичай таку повістку вручають під час оголошення мобілізації. У ній зазначається про обов’язок з’явитися у визначений військовий комісаріат протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Виклики у військкомат: хто і де має право вручати 

Повістки можуть вручати цілодобово за адресою проживання військовозобов’язаних, на місці роботи/навчання, у громадському місці, на блок-пості, а також у ТЦК та СП, йдеться у постанові Кабінету міністрів №560.

При цьому фактом отримання слугуватиме не лише підпис, а і відеозапис вручення, ознайомлення зі змістом повістки та навіть відео зачитування акту про відмову від вручення повістки чи зафільмована відмова під час спілкування з уповноваженими представниками. 

Видати чоловікові відповідний документ тепер можуть не лише представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Зробити це мають право:

  • представники органу місцевого самоврядування (наприклад, сільської, селищної ради, а також виконавчих комітетів міської ради);
  • керівники підприємств, установ, організацій та закладів освіти;
  • голови правління ОСББ будинку, де живе військовозобов’язаний.

При цьому уповноважені видавати документ спершу мають отримати відповідне розпорядження від ТЦК та СП (не пізніше ніж за день до початку роботи). Водночас правоохоронці можуть лише слідкувати за порядком під час вручення та перевіряти військово-облікові документи у громадян. Самостійно виписувати повістки поліцейські не мають права, пише Судово-юридична газета.

Згідно з постановою, такі групи можуть здійснювати мобілізаційні заходи цілодобово. Але як це робитимуть під час комендантської години та чи навідуватимуться групи у помешкання вночі, в документі не вказують.

Також у постанові уряду йдеться про те, що з 18 липня 2024 року повістки можуть надсилати поштою. В такому випадку її отримання підтверджуватиме не адресат, а поштовий оператор. Навіть якщо військовозобовʼязаний не проживає за адресою, документ все одно вважатимуть врученим, тож протягом 14 днів отримувач має з’явитися в ТЦК (відмова від посилки теж буде підтвердженням).

При цьому, згідно з законом про мобілізацію, викликати до військкомату можна лише повісткою, виданою призовнику особисто або через електронний кабінет. 

Юрист LCF Law Group Володимир Романчук підкреслив, що в цьому моменті норми закону і постанови Кабміну суперечать одна одній. Це може створити проблеми у майбутньому.

«Тобто, згідно з законом поштою повістку надсилати не можна. А згідно з постановою — можна. Це колізія нормативно-правових актів. У таких ситуаціях закон має більшу юридичну силу», — каже Романчук.

А от юристка з адвокатського об’єднання «Актум» Олена Хоменко зазначила, що постановою уряду №1487 передбачено, що військовозобовʼязані мають оновлювати дані раз на 5 років. Якщо ж людина змінила фактичне місце проживання, протягом семи днів вона має стати на військовий облік у найближчому ТЦК.

«Це ризик перекладання відповідальності на військовозобов’язаного. Якщо ви не оновлюєте інформацію про фактичне місце перебування, ви самостійно відповідальні за всю кореспонденцію, яку отримуватимете за останньою задекларованою адресою», — пояснила вона.

Раніше Заборона розповідала про отримання повістки попри бронювання від мобілізації. Якщо є сумніви щодо порушення прав, можна відправити документи, що підтверджують бронь поштою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій