'
Читаєте зараз
Вугільні електростанції: вчені назвали неочевидну загрозу для людей

Вугільні електростанції: вчені назвали неочевидну загрозу для людей

Daniil Tsarevskyi
  • В США підрахували, що забруднення від вугільних електростанцій у період з 1999 по 2020 рік призвело до смерті 460 000 людей.
  • При їх роботі виділяються частинки PM2.5, які є вкрай шкідливими.
  • Станом на 2021 рік в Україні працювало вісім з 10 найбрудніших вугільних електростанцій Європи. 

PM2.5 — це одна з найдрібніших форм забруднення. Часинки розміром з 1/20 ширини людської волосини осідають у легенях, та потрапляють у кров. Саме вони викидаються в повітря в результаті використання вугілля в енергетичній промисловості. Елементи можуть призвести до респіраторних захворювань, проблем із нирками та навіть раку. 

Заборона розповідає про наслідки для здоров’я.

Частинки PM2.5: в чому небезпека

Вчені пов’язали забруднення від вугільних електростанцій із конкретними цифрами смертності. Частинки, які викидаються в навколишнє середовище у 2.1 раза небезпечніші, ніж інші забрудники, пише Science

PM2.5 — це одна з найдрібніших форм забруднення. Розміром з 1/20 ширини людської волосини, вони осідають у легенях, та потрапляють у кров. Подібні забрудники складаються із суміші твердих і рідких частинок, які знаходяться в повітрі. Саме вони викидаються в повітря в результаті використання вугілля в енергетичній промисловості.

Потрапляючи в організм, PM2.5, викликають подразнення і запалення. Вони можуть призвести до респіраторних захворювань, загострення астми та проблем із нирками. Частинки також мають вплив на генезис раку, інсульту, серцевих нападів. Постійний контакт з ними підвищує ризик депресії та може бути причиною підвищеної тривожності. Згідно з дослідженням, у період з 1999 по 2020 рік близько 460 000 смертей в США були пов’язані з викидами вугільних електростанцій.

Читати більше новин в Telegram

«Попередні дослідження, в тому числі моє, недооцінювали, наскільки шкідливим може бути забруднення від вугільних електростанцій. Нам потрібно відійти від цього. Для їх використання немає жодних підстав. Той факт, що подібне забруднення є набагато більш жахливим у створенні дрібнодисперсних частинок (тих, що складаються з ще менших елементів), ніж інші джерела, — це те, на що потрібно спиратись в усьому світі», — говорить співавторка дослідження Франческа Домінічі.

Вугільна електроенергія: світові тенденції

Поступово Захід прийшов до політики відмови від вугільної електроенергії. Причиною тому стало те, що цей вид палива ще менш екологічний, аніж газ і нафта.

Проте з початку 2000-х тільки США, Європа та розвинені країни Азії скорочують споживання вугілля. Китай, Індія та країни зі слабкими економіками навпаки тільки нарощують потужності. Так, у 2022 році споживання виросло на 3.3% і встановило новий рекорд у розмірі 8.3 млрд метричних тонн. Причина у доступності вугілля в усіх куточках світу при його дешевизні відносно газу. 

Графік споживання вугілля країнами світу. Інфографіка: International Energy Agency

Зі скороченням виробництва вугільної електроенергії в США прямопропорційно зменшувалась і кількість смертей від PM2.5. Більшість з них припадає на період з 1999 по 2007 рік. Тоді реєструвалось близько 43 000 смертей на рік через подібне забруднення. У 2020 році кількість склала 1600.

«Це доводить не лише негативний вплив викидів вугільних електростанцій на смертність, але й користь від процесу очищення. Захист навколишнього середовища працює. Наука чітко показує, що жорсткіші обмеження (щодо забруднення) будуть більш корисними», — прокоментувала результати дослідження помічниця віцепрезидента Американської легеневої асоціації докторка Лора Бендер.

Для України це також проблема. Станом на 2021 рік в країні працювало вісім з десяти найбрудніших вугільних електростанцій Європи. Усі вони побудовані за Радянського Союзу — до 1976 року, — і не відповідають сучасним стандартам. ТЕС не мають систем очищення, які б фільтрували токсичні гази. Це призвело до 3300 смертей у 2019 році.

Раніше Заборона розповідала про вугільну залежність України: від нього надто складно відмовитись, попри негативний вплив на екологію та навіть економіку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій