Читаєте зараз
Вибори в Нідерландах виграли ультраправі: що це значить України (не все так погано)

Вибори в Нідерландах виграли ультраправі: що це значить України (не все так погано)

Daniil Tsarevskyi
  • Вперше за 13 років в Нідерландах зміниться керівна сила. Перемогу на парламентських виборах одержала «Партія свободи».
  • Її лідер –– Герт Вілдерс –– виступає проти допомоги Україні та за вихід з ЄС. 
  • Місця у парламенті, які партія отримала з перемогою, ще не означають, що вони утворять коаліцію.

Провокативні політичні погляди голови «Партії свободи» можуть призвести до того, що вона не зможе домовитись про співпрацю з іншими парламентарями. В такому випадку Україна не відчує на собі негативних наслідків. Навіть якщо Вілдерсу вдасться знайти союзників, це не означає, що допомога припиниться.

Заборона розповідає про тонкощі виборів у парламент Нідерландів.

Герт Вілдерс: хто він такий

Вілдерс – лідер ультраправої «Партії свободи» (PVV). Політична сила славиться боротьбою проти міграції, впливу ісламських організацій та акценті на соціальних проблемах, пише BBC.

«Партія свободи» виступає проти надання військової допомоги Україні. У передвиборчій програмі наголошували на необхідності посилювати оборонну спроможність Нідерландів, а не інших країн. Сам голова партії також неодноразово висловлювався проти членства України в НАТО та ЄС. Виступає ще й за вихід з Євросоюзу Нідерландів (так званий Nexit). 

Цікаво! Герт Вілдерс вважається політичним союзником президента Угорщини Віктора Орбана. Той вже встиг привітати нідерландця з перемогою.

Читати більше новин в Telegram

Голова PVV також був проти санкцій щодо Росії, але до повномасштабного вторгнення в Україну. Після 24 лютого він засудив агресора, хоч і назвав відкритість НАТО для України великою помилкою.

Щодо внутрішньої політики, то він виступає за боротьбу з потоком мігрантів. Чиста кількість прибулих до Нідерландів у 2022 році склала 220 000. Переважку кількість з них – українці. 

«Ми скоротимо потік біженців та міграцію… Виборці зробили свій вибір. Ми втомилися від цього і зробимо все можливе, щоб інтереси нідерландців знову були поставлені на належне місце», – заявив Вілдерс після оприлюднення результату екзитполів. 

Вибори в Нідерландах у листопаді 2023: результати 

«Партія свободи» (PVV) здобула перемогу на дострокових парламентських виборах у Нідерландах. Сила Герта Вілдерса отримала 24% голосів виборців та, як очікується, отримає 37 місць (зі 150) у нижній палаті парламенту. До цього 13 років при владі був уряд на чолі з Марком Рютте, головою «Народної партії за свободу і демократію» (VVD).

Попри антиукраїнські погляди, перемога Герта Вілдерса не обов’язково означає суттєве послаблення допомоги Україні Нідерландами.

Річ у тім, що «Партія свободи» значно пом’якшила свою риторику перед виборами — більшою мірою, щоб отримати голоси тих, хто вагається. Так, наприклад, Вілдерс пообіцяв відкласти питання з забороною Корану в країні, а також закриття ісламських шкіл.

Для того, щоб створити коаліцію, необхідно мати 76 депутатів. Після виборів Вілдерс має 37 депутатів, а це значить що треба ще 39. Для цього необхідно домовитись з іншими, але більшість парламентарів не розділяють зовнішньополітичну програму його партії. Парламент майже в повному складі виступає за підтримку України та проти виходу з ЄС.

До PVV може доєднатись фермерський рух (BBB), який має сімох депутатів, а також «Новий соціальний контракт» (NSC), в якого вже 20 мандатів. Добрати залишок до 76 буде важко, оскільки друге місце на виборах зайняла коаліція зелених і лівих (GLP-VDA) з 25 голосами, яка не поділяє поглядів Вілдерса. До перемовин відкрита нова голова VVD Ділан Єсільгус-Зельгеріус, проте позиція партії неоднозначна. В будь-якому випадку «Партії свободи» доведеться знову йти на поступки, щоб утворити коаліцію.

«Один варіант коаліції – це VVD (партія Рютте), зелені, ‘Партія праці’ і ‘Новий соціальний контракт’. Це коаліція двох консервативних партій і лівих, їм буде складно домовитися, але це можливий варіант. Тоді для України не буде змін», – вважає дослідниця нідерландського інституту міжнародних відносин Юлія Солдатюк-Вестервельд.

Поки тривають перемовини щодо утворення союзу, правити в Нідерландах буде партія Марка Рютте, а підтримка України продовжиться. Уряд вже погодив $2 млрд військової допомоги на 2024 рік. Нідерланди також очолили коаліцію з передачі Україні F-16 і мають надати 42 винищувачі.

Раніше Заборона розповідала про наслідки після виборів у Польщі: друг України Дональд Туск може стати прем’єром.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій