'
Читаєте зараз
Високосна секунда: у світі відмовилися від змін часу 

Високосна секунда: у світі відмовилися від змін часу 

Yevheniia Kostina
  • Міжнародний час стане незмінним до 2035 року.
  • Замість високосних секунд вченим доведеться створити інший спосіб врівноваження часу.
  • Періодичне додавання секунд спричиняло серйозні технічні проблеми.

Неточний земний час 50 років коригувався з астрономічним за допомогою додаткових (високосних) секунд. Через його проблематичність для надточних машин науковці відмовилися від методу. Зміни в часі планують припинити до 2035 року

Заборона розповідає про відмову від високосної секунди у світі.


Відмова від додаткових секунд

18 листопада країни-учасниці міжнародного договору, що регулює науку та вимірювальні стандарти, скасували додавання високосних секунд до 2035 року, пише Science Alert.

Ухвалене рішення вводитимуть поступово: наступні 13 років додаткові секунди все-таки додаватимуться. Але вже до 2035 року світова спільнота має повністю відмовитися від високосних секунд та почати використовувати інші методи врівноваження астрономічного та земного часу.

Останні 20 років наукова спільнота активно боролася за скасування часових розривів. «Найважливішим питанням є збереження концепції, згідно з якою час є міжнародною величиною. І забуття високосної секунди є неймовірним кроком вперед», — каже Джуда Левін, фізик з Національного інституту стандартів і технологій.

Читати більше новин в Telegram

Високосна секунда: що це таке

Століттями час вимірювався астрономами, які аналізували швидкість обертання Землі. Після впровадження обчислення секунд за допомогою частоти атомів, довелося виправляти невідповідність старого і нового методів періодичним додаванням секунд. Вже півстоліття до годинника раз на декілька років додавали високосні секунди, що компенсували різницю між атомним часом і повільнішим обертанням Землі.

Високосна секунда викликала проблеми з моменту свого створення у 1972 році, коли до часу додали перші десять секунд, наголошує The New York Times. Для звичайних людей такі зміни насправді непомітні, але для науковців це стає справжнім колапсом. Немає ніякого точного графіка, коли потрібно змінити час, бо важко точно передбачити, коли знадобиться наступна високосна секунда. Через це мережі не мають можливості підготуватися до впорядкованих регулярних вставок. Сучасні глобальні обчислювальні системи мають тісніший зв’язок та більш залежні від надточного часу, іноді до мільярдної частки секунди. Системи, які відповідають за телекомунікаційні мережі, супутникову навігацію, передачу енергії, фінансові операції та інші життєво важливі сфери, ризикують вийти з ладу або не синхронізуватися.

Через це неофіційні системи часу повільно почали витісняти офіційний міжнародний час у світі або UTC. Усунення високосної секунди розглядається як спосіб зберегти дотримання UTC, зробивши його безперервною шкалою часу, а не такою, що епізодично переривається. Адже по суті, кожен раз, коли атомний час випереджає земний, він має зупинитися на секунду, аби відповідати часу обертання Землі. Вчені ж пропонують не зупиняти час, аби зменшити відставання, а зробити його хід трохи повільнішим у деякі моменти.

Раніше Заборона розповідала про перехід на зимовий час в Україні. Скасувати цю процедуру намагалися неодноразово, але Верховна Рада так і не ухвалила зміни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій