Читаєте зараз
Виверження в Помпеях — не єдина причина катастрофи: що каже проривне відкриття

Виверження в Помпеях — не єдина причина катастрофи: що каже проривне відкриття

Анастасія Могилевець
  • Причиною занепаду давньоримського міста Помпеї у 79 році н. е. завжди вважалося виверження вулкана Везувій.
  • Нове дослідження виявило, що багато смертей спричинив обвал будівель — його міг викликати землетрус.
  • Стихійне лихо, ймовірно, розпочалося одночасно з виверженням розпеченої лави неподалік від міста.

Група науковців з Італії вирішила з’ясувати, чи стали люди жертвами саме підземних поштовхів, чи лише вулканічних потоків. Наблизитися до істини допомогли рештки загиблих мешканців Помпеїв та характер руйнувань. Нові знахідки більш наочно демонструють людству, як розвивалася римська цивілізація.

Заборона розповідає про дослідження катастрофи в Помпеях.

Пробудження Везувію у I столітті нашої ери: що з’ясували вулканологи

Аналіз провели вчені Національного інституту геофізики і вулканології (INGV) в Італії та Археологічного парку Помпеї. Причиною занепаду Помпеїв, що стався у жовтні 79 р. н. е. завжди вважалося саме виверження вулкана Везувій. Нове дослідження показало, що багато жителів давньоримського міста загинули через обвал будівель. 

Його міг спричинити землетрус, що стався одночасно з виверженням, пише The Guardian.

Пробудження Везувію описав давньоримський письменник Пліній Молодший. За його словами, спочатку вулкан викинув величезну кількість попелу та пемзи, які засипали місто. Потім його сколихнули підземні поштовхи, через що стіни будівель почали руйнуватися.

Читати більше новин в Telegram

Дослідники вирішили з’ясувати, чи дійсно люди стали жертвами саме підземних поштовхів, чи все-таки їх позбавили життя потоки лави. Вчені зосередилися на кварталі закоханих (Insula of the Chaste Lovers), який охоплює кілька будівель. У Будинку цнотливих закоханих археологи виявили рештки тіл двох чоловіків. Їхні скелети були пошкоджені, а один з постраждалих намагався сховатися.

«Варто зазначити, що такі травми аналогічні травмам людей, які постраждали від сучасних землетрусів. Ми висуваємо гіпотезу, що кількість жертв, спричинених сейсмічними руйнуваннями будівель, можуть не обмежуватися двома людьми, — кажуть автори наукової роботи.

Археологи виключили падіння уламків як основну причину руйнування. Річ у тім, що шар каміння під стінами вказував на те, що вони не розсипалися під час початкової стадії виверження.

Цивілізація у Помпеях: що відомо з розкопок археологів

Поховане під лавою і попелом місто стало унікальним джерелом знань про мистецтво, культуру, соціальний устрій і побут давньоримської цивілізації. Науковці вважають, що місцина продовжить дивувати людство — десятки гектарів ще належить розкопати, пише BBC.

Раніше на руїнах поблизу Неаполя археологи виявили дитячі малюнки вугіллям із зображенням гладіаторських боїв. Фігури гладіаторів знайшли на стіні будинку «Колонада». Директор розкопок Габріель Цухтрігель вважає, що ескізи виконали діти віком 6-7 років, пише Reuters.

Малюнки гладіаторів та маленьких долонь. Фото: Official Pompeii Archaeological Site

Окрім батальної сцени, юні митці зобразили голову орла, сцену полювання на кабана, обриси трьох маленьких рук і бій двох боксерів, один з яких лежить на землі. Сцена бою була виконана червоним пігментом — ймовірно, охрою.

Зображення голови орла і полювання (ймовірно, на кабана). Фото: Official Pompeii Archaeological Site

Психологи з Університету Федеріко II в Неаполі вважають, що автори малюнків були свідками зображених подій, а не нафантазували їх. Археологи також побачили фрески із зображенням міфологічних фігур — грифонів, русалок, кентаврів, а також богів Венери (Афродіти), Аполлона і Вакха (Діоніса).

Також 2024 році археологи виявили у Помпеях бенкетну чорну залу, стіни якої прикрашають фрески з міфологічними персонажами. Сюжети в них пов’язані з Троянською війною. Найімовірніше, кімната була призначена для розваг або розмов під час бенкетів. Приміщення довжиною близько 15 м та шириною 6 м, має пофарбовані в чорний колір стіни.

Загадкова зала, розписана фресками. Фото: Archaeological Park of Pompeii

«Це робили для того, щоб на них не було видно диму від масляних ламп. Оскільки люди збиралися на вечерю після заходу сонця, мерехтливе світло ламп створювало ефект руху зображень, особливо після кількох келихів хорошого кампанського вина», – розповів директор археологічного парку Габріель Цухтрігель.

Фреска із зображенням Олени з Парісом. У грецькій міфології викрадення Парісом Олени спричинило Троянську війну. Фото: Archaeological Park of Pompeii

З банкетної зали можна було вийти через двері у двір з довгими сходами на другий поверх. Дослідники виявили під аркою велику купу будівельних матеріалів. За даними археологічного парку, де розташовані руїни Помпеї, на території поруч знаходиться 1 070 будинків з понад 13 000 кімнат.

Раніше Заборона розповідала про кам’яні знаряддя праці віком 1.4 млн років, що знайшли на Закарпатті. Це будує теорію, що перші європейці могли жити саме в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій