Виїхали у Канаду по CUAET: чи можна тимчасово повертатися в Україну
- Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки — це віза, яка дає право до трьох років жити у країні та легально працювати (за умови одночасної подачі заявки на спецдозвіл).
- Програма діє до 31 березня 2023 року, тож з квітня нові заявки не прийматимуть.
- Віза не передбачає надання статусу біженця, громадянства чи дозволу на постійне місце проживання.
Більшість програм захисту для українців дають змогу ненадовго виїжджати з країни, що надала прихисток, наприклад, для візиту додому. Таку можливість дає і канадська віза, до того ж обмежень значно менше, ніж, приміром, з польським PESEL UKR. Головна проблема полягає у тому, що CUAET не є достатньою підставою для гарантованого повернення в Канаду.
Заборона розповідає про спеціальні канадські візи для біженців, а також про те, на скільки можна повернутися в Україну.
CUAET: як отримати візу
Дружня країна спростила в’їзд для українців ще у березні-2022 року. Для цього було запущено програму CUAET, або канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки. По суті це віза, яка дає право на тимчасове проживання.
За цим дозволом громадяни України та їхні найближчі родичі будь-якої національності можуть до трьох років жити і працювати в Канаді. Також можна вступати у виші, подавати документи дітей у школи/дитсадки.
Щоб стати учасником програми, потрібно:
Читати більше новин в Telegram- подати онлайн-заявку на візу;
- надати свої біометричні дані (відбитки пальців і фотографію у будь-якому візовому центрі Канади у тій країні, у якій ви перебуваєте).
Важливо! Програма CUAET діє до 31 березня 2023 року (станом на 15 березня її не було продовжено). Це означає, що всі видані візи залишаються дійсними, але подати заявки з квітня буде неможливо. Тож якщо плануєте переїзд, варто пришвидшитися.
Як подати заявку:
1. Отримайте код запрошення (для цього необхідно ввести адресу своєї електронної пошти на порталі IRCC та зачекати, поки буде згенеровано ваш код).
2. Створіть обліковий запис (скопіюйте отриманий код запрошення, перейдіть за вказаним під ним посиланням).
3. Заповніть онлайн-форму:
- увійшовши в обліковий запис, натисніть «Подати заявку на гостьову, транзитну візу або дозвіл на навчання»;
- на наступній сторінці поставте галочку у вікні, в якому йдеться, що ви готові подати заявку;
- пункти, у яких вас просять перевірити, чи ви можете їхати в країну тощо, можна пропустити, адже для українців діє спрощена система;
- далі зі списку запропонованих варіантів потрібно вказати, що ви хочете подати заявку на CUAET (Канадсько-український дозвіл на екстрену поїздку);
- продовжуйте відповідати на інші запитання, щоб заповнити заявку;
- якщо ви плануєте працювати у Канаді, то коли з’явиться це запитання, натисніть «Так».
Після цього вам на пошту має надійти інструкція про те, якими мають бути подальші кроки, зокрема, як правильно подати біометрику.
Важливо! Програма не передбачає надання статусу біженця, громадянства чи дозволу на постійне місце проживання. Ті, хто має намір назавжди емігрувати до країни, можуть скористатися іншими чинними міграційними програмами Канади.
Виїзд з Канади для українців: правила
Багато біженців, що отримали статус захисту чи іншу форму дозволу на проживання в іноземних державах, мають змогу ненадовго виїжджати, наприклад, для візиту в Україну. У деяких країнах діють обмеження на такі подорожі. Так, у Польщі при виїзді на понад 30 днів PESEL UKR заморожується, а виплати безповоротно анульовуються. Українці, які отримали CUAET, також можуть виїжджати з країни та повертатися, пише Visit Ukraine.
Термін, на який можна виїжджати, неунормований, але не перебільшує строк дії візи. Тож теоретично, можна залишатися в Україні чи будь-якій іншій державі навіть рік чи два і тільки потім знову повернутися у Канаду (якщо дозвіл не прострочено). Однак є кілька нюансів:
- упродовж 2022 року біженці мали право в’їжджати у Канаду навіть без закордонного паспорта, тобто за національним документом, але для повторного в’їду він потрібен. Чи можна, приміром, оформити його в Україні і потім з ним перетнути канадський кордон, невідомо;
- наявність CUAET не гарантує, що вас пустять до країни. Дозвіл фактично надає право прилетіти до Канади, але остаточне рішення залишається за офіцером прикордонної служби. Він може не пустити вас до країни. Такі випадки трапляються рідко, проте вже ж бувають. За потреби ви повинні чітко пояснити мету свого перебування й знати підстави легального проживання в країні.
Щодо виплат і дозволу на роботу, то вони не скасовуються. У Канаді основною для українців є одноразова допомога у розмірі C$3000, тож обмежень не накладають.
Раніше Заборона розповідала про особливу умову для українців у Чехії, яка стосується канадських віз. При оформленні документа статус захисту автоматично скасовується.
Читати більше новин в Telegram