'

У Польщі вимагають від українців повернути низку виплат: кого це стосується

Ilona Kivva
Автор:
  • Частину виплат для українців з PESEL UKR реалізує Заклад соціального страхування (ZUS). Це в основному сімейні програми.
  • 28 січня 2023 року набули чинності зміни до закону про допомогу громадянам України. Виплати призупиняються для родин українців, які виїхали з країни на будь-який термін.
  • Раніше прикордонники надавали ZUS лише інформацію про дату закінчення терміну перебування в Польщі, коли спливали 30 днів. Увесь цей час багато людей продовжували неправомірно отримувати гроші.

Українців, які виїхали з Польщі до 28 січня 2023 року на понад 30 днів або більше й не повернулися в країну, зобов’язали віддати гроші, отримані за програмами допомоги. Це стосується тільки тих, хто не скасував оформлені виплати перед від’їздом. 

Заборона розповідає про закон та програми допомоги, які пропонує ZUS.


500+, 300+, сімейний капітал: коротко про програми

«Сім’я 500+» — це грошова допомога, яка розрахована на українців з дітьми (рідними чи пі опікою), які приїхали у Польщу з 24 лютого 2022 року і офіційно оформили статус тимчасового захисту (PESEL UKR). Виплата складає по 500 злотих на кожну дитину щомісяця. Її дію продовжили на 2023 рік.

300+, або Dobry Start — це виплата у розмірі 300 злотих, яку отримують батьки школярів для підготовки до нового навчального року. Оформити допомогу можна на дитину до 20 років, а у разі дітей з інвалідністю — до 24 років. Гроші дають один раз на рік незалежно від доходу сім’ї. Програма не поширюється на дітей, які відвідують дитсадок, нульовий клас (zerowka), а також на студентів.

Сімейний капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy) — це допомога, яку запровадили тільки у січні 2022 року. Вона доступна як для громадян країни, так і для українців під статусом захисту. Передбачає щомісячну виплату 1000 злотих на кожну другу і наступних дітей у віці від 12 до 35 місяців впродовж року. Не діє одночасно з 500+.

Читати більше новин в Telegram

Всі три програми реалізує Управління соціального страхування (ZUS). Є одна спільна умова — у разі, якщо українець виїде з Польщі на більше ніж 30 днів, він безповоротно втрачає право на грошову допомогу.

Гроші від ZUS: хто має повернути і скільки

У Польщі 28 січня 2023 року набули чинності законодавчі зміни, які призупиняють виплати для родин українців, які виїхали з країни. ZUS також отримав доступ до реєстру Прикордонної служби, а разом з ним і до інформації про дати в’їзду та виїзду українців, пише Rzeczpospolita.

Схема така: якщо громадянка_нин України повернеться у Польщу впродовж 30 днів, він зможе відновити отримання виплат, а якщо ні — безповоротно втрачає їх. Це зробили, аби уникнути необґрунтованих переплат.

Річ у тім, що до 27 січня діяло інше положення. Прикордонники надавали ZUS лише інформацію про дату закінчення терміну перебування в Польщі, який вважається законним, тобто вже коли спливали ці 30 днів після виїзду. Упродовж цього місяця, українці, що виїхали, продовжували отримувати виплати, але назад у країну багато хто не повернувся. За підрахунками управління, таким чином було неправомірно виплачено близько 2 млн злотих.

Тож ZUS зобов’язало українців, які виїхали з Польщі на понад 30 днів до 28 січня і не скасували отримання виплат, повернути гроші.

Важливо! Чи підлягають поверненню виключно гроші, отримані після виїзду, чи всі, отримані за програмою, поки не уточнюють. На відшкодування буде два роки. Вимога поширюється виключно на грошову допомогу від ZUS і не стосується виплат, якими керують муніципалітети. 

Раніше Заборона розповідала про ключові державні програми грошової підтримки українців у Польщі, що будуть актуальними впродовж 2023 року. Було посилено правила отримання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій