'
Читаєте зараз
Взимку будемо без газу? «Нафтогаз України» отримав дефолт, і це тільки початок

Взимку будемо без газу? «Нафтогаз України» отримав дефолт, і це тільки початок

Markiian Oliiarnyk
Нафтогаз України
  • Кабінет міністрів України не дозволив НАК розрахуватися за євробондами зі своїми кредиторами.
  • Під загрозою дефолту також «Укренерго» та «Укравтодор»: уряд веде переговори з тримачами євробондів щодо відтермінування виплат.
  • На зиму уряд наказав заповнити сховища 19 млрд куб. м, хоча у «Нафтогазі» переконані, що вистачить і 15 млрд кубометрів, та ще й із запасом. 

Тримачі євробондів «Нафтогазу України» не отримали виплат, а попереднє прохання компанії про відтермінування виплат вони не схвалили. Це означає, що національна компанія офіційно увійшла у стадію технічного дефолту. Такий стан речей може негативно вплинути на кампанію із закупівлі газу до опалювального сезону 2022/2023, який в умовах тотальної війни може бути будь-яким

Заборона розповідає про причини дефолту та можливі проблеми майбутньої зими. 


Дефолт Нафтогазу та Укренерго: причини

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 26 липня 2022 року оголосила про дефолт за зовнішніми єврооблігаціями. Уряд не надав дозволу виконати свої боргові зобов’язання перед тримачами єврооблігацій. Тому компанія не виплатила основні суми і відсотки (щодо випуску 2022) та відсотки (щодо випуску 2024 року). Йдеться про платіж на суму $350 мільйонів.

Гроші на виплати у компанії були, але остаточне рішення було за Кабміном. «Уряд пішов на дефолт за єврооблігаціями  НАК “Нафтогаз України”. Оскільки невиконання зобов’язань за єврооблігаціями практично позбавило “Нафтогаз” доступу до міжнародного ринку капіталу, КМУ своєю забороною на їх виплату фактично взяв на себе повну відповідальність за залучення коштів, необхідних для імпорту природного газу для проходження опалювального сезону 2022/2023», — йдеться у повідомленні компанії від 26 липня.

Утім вже наступного дня у компанії заявили, що готові невідкладно запропонувати кредиторам нову угоду на відтермінування виплат. Цього разу — у відповідності до умов, визначених урядом, щоб не було колізій з його діями.

Читати більше новин в Telegram

Аналітик CASE Ukraine Євген Дубогриз вважає, що керівництво «Нафтогазу» повелося недоречно, намагаючись перекласти усю провину на уряд. «Дефолт — не гаряча картоплина, аби її так перекидати між гравцями. Тим більше, тут не гра, а всі в одному човні сидимо. Тим більше, що дефолт і так був неминучим, з огляду на те, що: а) грошей фактично немає, те, що на рахунках, те на опалювальний сезон, і того не стане; б) ринки капіталів для українських компаній та уряду закрито, бо війна. Або друкувати, або брати міжнародну фіндопомогу», — заявив аналітик.

На думку економічного експерта Сергія Фурси, одна з головних причин технічного дефолту — погана комунікація між менеджментом підприємства та Кабміном, який звільнив наглядову раду держкомпанії і, вочевидь, взяв на себе відповідальність за управління.

«Невиплата за боргом “Нафтогазу” була неминучою. Уникнути можна було б лише дефолту. Якби грамотно і вчасно вибудували комунікацію з інвесторами. Війна — це фактор, який впливає на все. Але навіть в умовах війни втрати цілком можна мінімізувати», — пояснив експерт.

«Нафтогаз України» є одним із найбільших платників податків у країні. Й не лише завдяки материнській компанії, а й через своїх дочок — «Укрнафту» та «Украгазвидобування» та «Укртрансгаз». Наприклад, у 2020 році сумарно до держбюджету надійшло понад 96 млрд гривень від «Нафтогазу» та його дочірніх структур. Для порівняння, у 2016 році держпідприємство принесло 68.9 млрд грн, у 2017-му — 80.1 млрд грн, у 2018-му — 91.5 млрд грн, а у 2019 році — 102.3 млрд гривень.

Загроза технічного дефолту нависає ще над двома українськими компаніями — «Укравтодором» та «Укренерго». Кабмін просить інвесторів про відстрочку виплат щонайменше на два роки.

«Зараз держава консолідує всі наявні ресурси на першочергові потреби: фінансування армії, підготовка до опалювального сезону, виплата пенсій, відновлення критичної інфраструктури», — пояснив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Опалювальний сезон 2022/2023: як Україна купить газ

Кабмін поставив «Нафтогазу» задачу до зими у сховищах зібрати 19 кубометрів газу. У компанії сукупні витрати оцінили у $8 мільярдів і кажуть, що 19 млрд може бути забагато.

«Виходячи з реального падіння обсягів споживання, нам достатньо було б мати у підземках до початку опалювального сезону 15 млрд кубометрів — це навіть із деяким запасом. Але уряд встановив найвищу планку — 19 млрд кубометрів», — пояснював раніше голова «Нафтогазу»  Юрій Вітренко.

Однак купувати газ все одно треба, і дефолт «Нафтогазу» створює для цього великі проблеми. «Головна неприємність дефолту “Нафтогазу”, крім радості в Кремлі, полягає у тому, що це блокує співпрацю з кредиторами. Наприклад, ЄБРР [Європейським банком реконструкції та розвитку]. Що, своєю чергою, позбавляє можливості купити необхідний для закачування в сховища газ. А зима близько, і вона обіцяє бути дуже складною», — зазначив експерт Сергій Фурса.

Як альтернативу закупівлі «Нафтогазом» Кабмін розглядає газовий ленд-ліз зі США. Проте сама його ідея видається фантастикою, й експерти дають дуже мало шансів на успіх. «По-перше, сам “Нафтогаз” вже їздив з цією пропозицією до США. І повернувся з порожніми руками. По-друге, дефіцит газу в Європі та високі, навіть космічні ціни на нього. У США немає вільного газу в Європі, щоб просто допомогти Україні», — пояснив економіст з Dragon Capital.

Ще також варіант — закупити газ у європейських трейдерів. Але і тут є кілька «але». В  ЄС фактично заборонили неузгоджений продаж газу, тож без політичних домовленостей реалізувати цей план буде неможливо. До того ж така перспектива виглядає сумнівною, зважаючи на катастрофічно високі ціни на енергоресурс у Європі.

Раніше Заборона розповідала про технічний дефолт Російської Федерації та про наслідки, до яких він може призвести для кремлівського режиму Володимира Путіна та його маріонеток.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій