'
Читаєте зараз
Україна — у лідерах зі смертності від COVID-19, але темпи вакцинації однаково низькі. Як говорити з антивакцинаторами, якщо ви не один із них? Ось що радить WSJ

Україна — у лідерах зі смертності від COVID-19, але темпи вакцинації однаково низькі. Як говорити з антивакцинаторами, якщо ви не один із них? Ось що радить WSJ

Настя Правда
Як говорити з антивакцинаторами: практичні поради

Щодня Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про нові випадки захворювання на коронавірус — цифри вимірюються тисячами. Абсолютна більшість хворих — не вакциновані. Але, оскільки в порівнянні з жовтою зоною введені суворіші обмеження, особливо для невакцинованих громадян, рівень вакцинації став поступово зростати, хоча ці темпи досі дуже повільні. Насправді проблема антивакцинаторів стосується не тільки України — вона поширена й у світі. Переказуємо статтю Wall Street Journal про те, як спілкуватися з противниками вакцин.


З поширенням нового, заразнішого дельта-штаму коронавірусу питання про статус вакцинації стало особливо актуальним і складним. Якщо поставити його необережно, це може зіпсувати особисті та професійні стосунки.

«Це таке просте питання — і водночас дуже ризиковане», — каже Марісса Кінг, професорка організаційної поведінки в Єльській школі менеджменту та авторка книги «Соціальна хімія: розшифровка патернів людських взаємин». За її словами, люди намагаються уникати спірних тим, щоби зберегти зв’язки та стосунки: «Ми не знаємо, як говорити про це конструктивно».

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, близько половини всіх американців повністю вакциновані. Попри те, що вакциновані люди з меншою ймовірністю перенесуть хворобу важко або помруть від неї, вони все-таки можуть захворіти й передати вірус іншим — включно з дітьми, яким поки що не можна робити щеплення, та дорослими з ослабленим імунітетом.

Отже, як запитати людину про її статус вакцинації? Щоби не зашкодити стосункам, експерти з комунікації радять зберігати неупередженість. «Спробуйте посунути в бік ваші політичні та етичні переконання, хоч би якими сильними вони не були», — каже клінічна психологиня Кетрін Стайнер-Адер.

«Не дозволяйте собі втратити голову», — підкреслює вона. Кетрін працювала над цією навичкою, слухаючи канали новин, з позицією яких була незгодна.

Ось як експерти з комунікації пропонують підходити до запитання про статус вакцинації в різних ситуаціях: на роботі, у колі знайомих і з родичами.

На роботі

У розмові з колегою краще одразу пояснити, навіщо ви питаєте про вакцинацію. Дайте зрозуміти, що не виносите судження, а просто намагаєтеся вчитися та розв’язувати проблеми, — каже Дуглас Стоун, співавтор книги «Складні розмови: як обговорювати найважливіше».

«Ви не порушуєте правил конфіденційності згідно з HIPAA — законом про мобільність та підзвітність медичного страхування, запитавши колегу про статус вакцинації, оскільки не є його постачальником медичних послуг або страховим агентом. Ви просто питаєте про медичну інформацію, а не розголошуєте її», — каже Роберт Гаттер, професор права юридичного факультету Університету Сент-Луїса та Центру досліджень у галузі медичного права. Проте, навіть якщо питати законно, це все-таки незручно, зазначає він.

Дебора Таннен, професорка лінгвістики Джорджтаунського університету та авторка книги «Я не це мав на увазі! Як стиль комунікації створює або руйнує стосунки», пропонує сказати щось на кшталт: «Я маю невакцинованих знайомих і розумію, чому вони не зробили щеплення. Буду вдячна, якщо ти скажеш мені про свій статус вакцинації. Я намагаюся зрозуміти, хто в офісі вакцинований, щоби знати, де проводити зустрічі й чи можна запрошувати сюди людей».

Докторка Кінг пропонує пояснити колезі, як невизначеність впливає на вас особисто. Наприклад: «Я поважаю твій вибір, але коли ми не носимо маски, я не почуваюся в безпеці й мені важко працювати». Вона радить підготуватися до незручної чи ворожої реакції та заздалегідь продумати відповідь. Наприклад, можна сказати: «Добре, дякую, що повідомив мені», і відійти. «Можуть з’явитися інші рішення, якщо ви залишите людині більше простору та часу на роздуми», — каже вона.

Будьте ввічливими та ставтесь до інших з повагою. Швидше за все, вам необхідно підтримувати професійні відносини з колегами незалежно від їхнього статусу вакцинації. «Ви не можете на це вплинути», — говорить докторка Кінг.

У соціальних ситуаціях

«Ви маєте право контролювати, з ким спілкуєтесь, але питання вакцинації може зіпсувати стосунки, адже ви самі вирішуєте, кого запрошувати на вечірку, у гості чи пограти зі своїми дітьми», — каже докторка Таннен.

Можна пом’якшити запитання, сказавши: «Я знаю, що це надмірна обережність», — пропонує Таннен. Якщо ви не хочете наражати на ризик літнього члена сім’ї, скажіть про це — це допоможе зняти напругу.

Тренерка з лідерства Дебора Рігель пропонує ставити питання про щеплення з ноткою вразливості та гумору: «Мені потрібно поставити тобі одне незручне питання…» або «Заздалегідь перепрошую — мені треба запитати тебе про щось трохи особисте…», «Обіцяю, що не питатиму про зарплату».

Підкресліть, що стосунки з цією людиною важливі для вас незалежно від її статусу вакцинації. Це особливо вірно, коли треба вирішити, чи безпечно вашим дітям грати разом.

Доктор Штайнер-Адер пропонує почати розмову між батьками зі слів: «Будь ласка, не бери це на свій рахунок», а потім сказати, наскільки ви цінуєте дружбу між вашими дітьми (те саме можна сказати про братів, сестер чи членів гуртка). Поясніть: «Зараз ми всією сім’єю прийняли кілька важких рішень». Вона радить зробити питання «маленьким, а не великим» — наприклад, розпочати розмову з «Можна тебе на пару слів?»

З родиною

Питання вакцинації може спровокувати серйозну боротьбу в сім’ї. Запрошуючи родичів на пікнік, варто чітко вказати, що всі присутні мають бути вакцинованими. Але що робити, коли двоюрідний брат відповідає, що не вакцинований та із задоволенням прийде? Ви як організатор самі кажете йому, що він не може приїхати, чи для цього потрібна підтримка решти сім’ї?

«Тут багато аспектів і хтось може просто зірвати пікнік», — каже Дебора Рігель.

Продумайте різні сценарії, складіть план дій на кожен із них і приготуйтеся до того, що ситуація може загостритися. Можливо, вам доведеться прийняти рішення, яке когось образить, — прийміть це. «Ймовірно, ви зіткнетеся з невеликим дискомфортом чи негативною реакцією, — каже Рігель. — Просто скажіть: «Я знаю, що кожен має право вирішувати за себе, і нікого не засуджую. Я просто вирішую за свою сім’ю».

Якщо розмова йде шкереберть, зробіть паузу. «Якщо ми не залишимо часу на розрядку, конфлікт може затягнутися. Краще просто почекати», — каже докторка Кінг. Дебора Рігель пропонує «нейтрально зазначити», що ви відійшли від початкової теми, наприклад, так: «Мені здається, ми зараз обговорюємо політику, а не плани на вихідні». Потім запропонуйте зробити перерву та повернутися до розмови, коли всі охолонуть.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій