'

Наша тваринка пішла з дому. Як і де поховати домашнього улюбленця та як пережити втрату

Polina Vernyhor
Как и где похоронить животное и как пережить утрату

Якщо ви читаєте цей текст, то, скоріш за все, у вас є домашня тварина і ви переживаєте, що буде, коли вона помре. Ми по собі знаємо, що домашні улюбленці відіграють важливу роль у житті своїх господарів і часто є повноправними членами родини. Крім цього, похорон тварини викликає багато питань, адже цей процес відрізняється від традиційного поховання. Журналістка Заборони Поліна Вернигор, яка вже писала про організацію поховання близької людини, називає цей текст найсумнішим за її кар’єру. Розповідаємо, що робити, якщо тварину треба приспати, як організувати поховання та як емоційно пережити втрату.


Моя тварина сильно хворіє. Можливо, вже час її приспати?

Так, якщо вона дуже страждає через хворобу або старість і допомогти їй вже ніяк не можна. Це не вважається злочином і в ідеалі має відбуватися безболісно для тварини. Буває, що влада намагається через евтаназію здорових бродячих собак зменшити їхню популяцію. Але у суспільстві досі точаться дискусії, наскільки такі методи етичні та чи взагалі впливають на проблему бродячих тварин.

Міжнародні зоозахисні організації визнали найбільш гуманним способом приспання ін’єкцію пентобарбіталу. Це потужне снодійне — за правильного дозування тварина просто засинає і більше не прокидається. Дуже радимо не робити це самостійно, адже якщо не вгадати із дозуванням, то у тварини почнеться агонія і смерть буде важкою. Ціна процедури — від 1000 гривень, залежно від ваги собаки та умов її проведення (виїзд до вас додому чи у клініці).

У мене померла домашня тварина. Що робити?

Вірогідно, ви захочете її поховати. Але ховати тварин можна не всюди — просто надворі під будинком не вийде. Також категорично заборонено ховати тварин на кладовищах, де ховають людей. Хаотичне поховання тварин загрожує здоров’ю людей, адже токсичні продукти розкладання потрапляють у ґрунт та стічні води й отруюють людей. 

За законом місце, де можна ховати тварин, має відповідати кільком вимогам. По-перше, територія повинна мати нахил у протилежну від поселень та водойм сторону. По-друге, місце поховання має бути віддалене від громадських місць та рекреаційних зон щонайменше на триста метрів. І, по-третє, це не має бути узбережжя водойми. 

Загалом ховати тварин можна на офіційних кладовищах для тварин. В іншому випадку вся відповідальність за порушення санітарних норм лягає на вас. За порушення норм поховання вас можуть оштрафувати на суму від 340 до 1360 гривень.

Офіційне кладовище для тварин в Україні тільки одне — у Харківській області біля селища Бабаї. Зараз ще в кількох містах планують відкрити офіційні кладовища. Але, наприклад, у Києві це збиралися зробити ще з 2019 року. 

Попри те, що в столиці немає офіційного місця для поховання тварин, господарі закопують своїх померлих улюбленців на стихійних кладовищах. Такі місця є на Березняках, Оболоні, Троєщині, Борщагівці, Лісовому масиві. Але, якщо ви наважитеся поховати тварину там, то ризикуєте одного дня не знайти її могилу, адже стихійні кладовища можуть знести в будь-який момент.

Також можна кремувати тварину. Цю послугу надають спеціальні компанії з ритуальних послуг для тварин (так, є й такі) та деякі ветеринарні лікарні. Прах можна поховати у спеціальних колумбаріях або розвіяти. 

Скільки це коштує? 

На стихійних кладовищах з вас не мають вимагати гроші, адже в такому випадку це незаконна підприємницька діяльність. Господарі просто приїздять, ховають там тварин і встановлюють пам’ятники на могили. Але є варіант звернутися до бюро ритуальних послуг. У Києві послуги з поховання тварини обійдуться вам у суму від 2 тисяч гривень.

За ці гроші спеціалісти приїдуть до вас додому, заберуть тіло тварини, куплять для неї труну, похоронять на кладовищі та встановлять пам’ятну табличку. Якщо ви будете ховати улюбленця самостійно, то труна вам обійдеться від 800 гривень, а пам’ятну табличку можна замовити за ціну від 200 гривень. 

Якщо ви вирішите кремувати тіло тварини, то в деяких крематоріїв є ліцензія на кремацію не тільки людей, але і тварин. Наприклад, київський крематорій бере за цю послугу від 1000 гривень залежно від ваги та розміру тварини. 

Прах вам видадуть у пакетику, або можете замовити урну. Ціни дуже різні — усе залежить від матеріалу та виробника. Також господарям померлих тварин пропонують виготовити кристали або бусини з частками праху. Ці вироби можна носити як браслет або кулон. Такі бусини виробляються з різних матеріалів: золота, срібла, фарфору тощо. Кристали вирощують спеціально в лабораторних умовах, використовуючи прах.

Як пережити смерть домашнього улюбленця?

Часто втрата улюбленця за емоційними переживаннями схожа на втрату родича або друга. Це непростий момент, і його треба у якийсь спосіб пережити. Ось кілька порад, як впоратись із цим вам та членам вашої родини:

Поговоріть з дітьми. Смерть — природний процес, який є частиною життєвого циклу будь-якої живої істоти на планеті. Тому важливо бути чесним з дитиною та пояснити їй все без «наша собака втекла з дому». Такі вигадки можуть зробити ще гірше: дитина відчуватиме несправедливість та свою провину за це. Не бійтеся показати дитині, що смерть улюбленця вас сильно засмучує. 

Дозвольте собі пережити смуток та скорботу. Не намагайтеся одразу переконати себе та інших членів сім’ї «рухатися далі». Будь-яка втрата потребує того, щоб її прожили. Якщо ви не зробите це одразу, вона наздожене вас потім. Намагайтеся спілкуватися з друзями та родиною, разом згадувати хороші й теплі моменти, проведені з улюбленцем.

Не намагайтеся стримувати емоції. Це цілком нормально, що втрата чотирилапого друга сильно вас засмучує. Відчай, провина, злість та інші емоції можуть наздоганяти вас ще довго. Замість того щоб «бути сильним», «триматися» та ігнорувати емоції, дозволяйте собі це все відчувати. Щоб краще розібратися з думками та пережити втрату, спробуйте вести щоденник.

Влаштуйте прощальну церемонію. Це не обов’язково має бути поховання у традиційному вигляді. Ви можете, наприклад, зібрати родину і поділитися спогадами або розповісти одне одному про свої почуття, пов’язані із втратою. Такий ритуал має трохи поліпшити самопочуття та подарувати відчуття закінченості. 

Приділяйте час іншим тваринам. Якщо у вас є ще домашні улюбленці, намагайтеся проводити з ними більше часу. Тварини теж можуть переживати втрату товариша, тому їм важлива ваша підтримка та увага. Стежте за тим, щоб тварини вчасно та в нормальній кількості їли.

Не соромтеся звернутися за підтримкою. Якщо вам не хочеться ділитися думками із родичами або друзями, можете поговорити про втрату зі своїм терапевтом — це допоможе розібратися з почуттями та пережити втрату близької для вас істоти.

Почитайте літературу на цю тему. Втрату домашньої тварини не слід знецінювати. Взагалі будь-яка втрата — це стрес, із якого є вихід. Не ви перший і не ви останній стикаєтеся із цією проблемою, а сама специфіка ваших почуттів вже не раз досліджена та описана як у прикладній, так і в художній літературі. Радимо вам почитати, наприклад, «На ранок після втрати» Дейтса Боба або «Життя після втрати» Реймонда Моуді. Більше порад щодо книжок тут

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій