Читаєте зараз
Як нетоксично та радісно провести свята в сімейному колі (і навіть відпочити)

Як нетоксично та радісно провести свята в сімейному колі (і навіть відпочити)

Anastasiia Opryshchenko
Як пережити сімейні зустрічі на свята без шкоди для себе

Новий рік, два Різдва — це чотири вікенди для довгих сімейних зустрічей. У всіх святкових рекламах показують щасливі родини та яскраві застілля, але в реальності такі зустрічі — доволі нервова подія. Не посваритися в процесі через різні вподобання, особисті кордони, політичну чи життєву позицію — справжня робота. І місця на радість може зовсім не залишитись. Заборона разом із МК «Галичина» підготували для вас 5 порад, як пережити свята екологічно та що робити, якщо ви все ж таки посварилися.


Подумайте про комфорт заздалегідь

Якщо ви зустрічаєте гостей у себе, важливо попіклуватися не тільки про місце для сну чи додатковий стілець за столом, але й про встановлення чітких кордонів. Кожна родина має свій розпорядок дня та усталені звички. Навіть якщо в гості приїхали родичі, потрібно одразу пояснити, які правила існують у вашому домі. Якщо гостям повідомити про це заздалегідь, можна уникнути багатьох неприємних ситуацій, говорить Забороні психологиня Олена Ратінська.

Якщо вас запросили в гості й так склалося, що ви жайворонок, а всі інші сови, або місце для сну некомфортне чи взагалі відсутнє, або є інші поважні причини не зупинятись у родичів — можна орендувати квартиру, забронювати готель чи залишитись у друзів. Так, існує ймовірність когось цим образити, але принаймні це не порушить ваших звичок.

Важливим аспектом для комфортних свят є їжа. Тут кожен має свої вподобання: батько не їсть горошок, мама заправляє салати тільки майонезом, у троюрідного брата алергія на горіхи, а бабуся та дідусь вважають, що у кожній страві має бути м’ясо. Неможливо пам’ятати усі нюанси, підлаштуватись і догодити кожному. Якщо ви маєте протипоказання до окремих інгредієнтів, попросіть заздалегідь відкласти вам їжу без них. Якщо ви не хочете нікого турбувати, тоді краще підготувати собі продукти чи страви, які вам можна. Пам’ятайте, що ваше здоров’я та моральний стан теж можуть позначитися на родинній зустрічі. 

Захищайте особисті кордони

Родичі — це люди, яких ми не обирали, але ніби мусимо з ними спілкуватись через історичні соціальні традиції, тому прояви порушення особистих кордонів або пасивної агресії можуть стати чудовим прикладом для конфлікту, зазначає у розмові з Забороною психотерапевтка Юлія Савчук. «Зазвичай люди ховаються за «дозвіл» у вигляді маніпуляції «ну ми ж родичі, я про тебе турбуюся», — пояснює вона.

Психологиня Олена Ратінська наголошує, що конфлікт виникає, коли людина не може закрити свої потреби. І якщо в одного з членів сім’ї є потреба командувати та вчити, він спробує її закрити, розповідаючи усім, що і де вони роблять неправильно. 

«Дізнавшись, у чому справжня причина, спробуйте запропонувати родичу такі умови, за яких він забуде про вас і про те, що ви не так нарізали ковбасу. Бабуся хоче командувати? Чудово! Зробіть її головною на кухні. Таким чином вона задовольнить свою потребу і допоможе краще підготуватися до свята», — говорить експертка.

Юлія Савчук також радить пам’ятати, що кожен має право бути собою і не мусить відповідати чиїмось очікуванням. Якщо родичі не в змозі закрити ваші власні потреби, краще реалізувати їх в іншому місці, а не вичавлювати з членів сім’ї.

Є люди, що мають складний характер, і домовитися з ними майже неможливо. В такому разі спробуйте зупинити їхній вплив чіткими правилами. Поясніть, що ви не звикли так спілкуватися в родині, або запропонуйте обговорити все трохи пізніше. Для позначення допустимих меж вигадайте максимально нейтральну фразу, наприклад: «Пробач, не хочу про це говорити». Можливо, доведеться виявити наполегливість і повторити це 5-10 разів. Однак цей спосіб може допомогти: складно говорити з людиною, яка не підтримує розмови.

Проте важливо розуміти, що ви не зобов’язані ні з ким спілкуватися, навіть якщо це ваші батьки, наголошує Савчук. Завжди можна вийти з комунікації, взяти тайм-аут, поїхати додому або навпаки у гості, і ви не мусите це якось пояснювати. Ваша комунікація — це акт доброї волі.

Вирішіть, уникати спірних тем чи ні

Якщо в родині існує культура суперечки, тоді абсолютно нормально дискутувати в сімейному колі — сперечатися, обговорювати різні погляди, аргументувати свою думку. Цей процес навпаки може бути позитивним для сім’ї, говорить Олена Ратінська.

«Але якщо суперечка починається не для обговорення, а щоб переконати, покритикувати, образити та перевчити — станеться конфлікт. Як і у випадку з особистими межами, краще уникати таких ситуацій. Крім цього, спробуйте змінити тему, запропонуйте відволіктись на щось позитивне. Це не дуже культурно, але дієво», — пояснює психологиня.

Аби регулювати градус емоцій на зустрічах, існують правила етикету і смол-току. Ними передбачено ігнорування таких тем, як політика, релігія, заробіток, питання гендеру та сексуальної орієнтації, расові та етнічні питання. «Я рекомендую запровадити ці правила на сімейних зібраннях. Якщо ж ви не можете ввести такі правила, то просто намагайтеся не вступати в дискусії», — говорить Юлія Савчук.

Шукайте спільні інтереси

Точками дотику на час свят може стати спільна діяльність. Можна обрати та нарядити ялинку, прикрасити будинок, пограти в ігри, сходити разом по продукти. Або можна згадати українські традиції і створити справжнє карпатське Різдво просто у себе вдома. Для цього підготуйте плейлист улюблених різдвяних пісень та колядок і заспівайте їх разом. А потім, якщо ви добре їх вивчите, можна піти колядувати та щедрувати усією родиною. 

Вигадайте особливе меню для кожного зі свят і не забудьте приготувати запашну кутю та 12 традиційних страв на Різдво. У кожній частині України існують свої традиції та перелік страв. Але найголовніше, що має бути на столі, — це кутя. Гаряче — борщ або капусняк. І смачний різдвяний хліб. 

І, звичайно, зліпіть сніговика, запаліть бенгальські вогники, сходіть на ковзанку, станьте «таємним Миколаєм» та обміняйтеся подарунками. Оберіть найкращі святкові фільми та влаштуйте марафон. Якщо ви втомилися удесяте дивитися «Сам удома» — перегляньте сімейний мультфільм «Клаус» або українську стрічку «Мій дідусь Дід Мороз».

Поважайте одне одного та розмовляйте

Усі ми люди, і жоден не застрахований від суперечок. Якщо родичі все одно посварились, можна взяти на себе роль медіатора конфлікту. Звісно, є ризик потрапити під гарячу руку, але спробувати варто. Психологиня Олена Ратінська пояснює, що потрібна третя сторона, яка зможе зупинити суперечку і дасть час на зниження рівня агресії. Тоді спокійно і з повагою до думок іншого можна повернутись до розмови.

«У конфлікті важливо говорити про себе та свої почуття і не переходити на особистості. Не акцентувати на тому, як погано до вас поставилась інша людина. А пояснити, чому певна тема чи ситуація для вас неприємна. Це щось на кшталт маніпуляції — ви перекладаєте відповідальність за ваші почуття на іншого. Адже саме інша людина вибирає, робити вам боляче чи ні. У ситуації з токсичним родичем це може допомогти», — говорить вона.

Незважаючи на різні вподобання та смаки, найголовнішим залишається той факт, що ви є одне в одного. Особливо зараз. Обійміть своїх родичів, скажіть, як ви їх любите. Зателефонуйте чи надішліть відеоповідомлення. І побажайте одне одному щасливих свят і такого потрібного сьогодні здоров’я у новому році.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій