Як подолати тугу за домом: топ-14 порад психологів

Ilona Kivva
Автор:
  • Сумувати за домом — це нормальна природна реакція людини навіть у мирний час.
  • Вкрай важливо пам’ятати, що безпека є тим, що залежить від вас, з комплексом провини треба працювати.
  • Психологи дали поради, серед яких можна знайти ті, що допоможуть саме вам.

Люди, вимушені полиши дім, стикаються з відчуттям смутку, а інколи навіть провини. Щоб впоратися з почуттями, важливо їх визнавати та проговорювати, а також пам’ятати, що ви не в своїй оселі, бо обрали безпеку для себе, рідних та друзів.

Заборона розповідає про поради, які можуть полегшити відчуття смутку за домом.


Хочеться додому: способи впоратися зі смутком

Туга за домом — це природна реакція людини, навіть тоді, коли полишити його було заздалегідь спланованим вибором, розповіли у Telegram-каналі Психологічна підтримка.

«Коли ми сумуємо за домом, ми відчуваємо себе невпевненими або незручними від того, де ми знаходимося, фізично та емоційно, і прагнемо чогось відомого, передбачуваного, послідовного та стабільного. Ще ми можемо відчувати сором та провину, що полишили дім»‎, — кажуть експерти.

Як впоратися з тугою за домом:

Читати більше новин в Telegram
  1. Не забувайте, чому ви прийняли рішення полишити дім. Безпека — головне, а рятувати себе та рідних не соромно.
  2. Визнайте, що ви сумуєте за домом — це перший крок до подолання проблеми.
  3. Проживайте емоції. Важливо не стримувати емоцій, адже приховані почуття можуть проявитися пізніше у фізичних симптомах: головний біль, втома, хвороба, відсутність мотивації тощо.
  4. Знайдіть особливе місце для речей, які вдалося взяти з собою, якщо такі є. Це можуть бути прикраси, фото чи навіть записник, які допоможуть полегшити шок від нового середовища та створити відчуття домашнього затишку. 
  5. Якщо у вас не було можливості взяти нічого, що б нагадувало про дім, можна видрукувати фото із соціальних мереж чи телефону.
  6. Заведіть рослину, таку ж як стояла у вас на підвіконні, або купіть чашку, схожу на ту, якою користувалися щодня, або будь-що інше, що нагадуватиме про оселю.
  7. Займіть себе справами, щоб позбутися негативних думок: увімкніть улюблену музику, поприбирайте, підіть на пробіжку тощо. Це допоможе зберегти мотивацію.
  8. Старайтеся висипатися, повноцінно харчуватися і більше рухатися. Це допоможе вашому тілу та розуму функціонувати якнайкраще.
  9. Не уникайте нових знайомств. Полегшити самотність допоможе спілкування. Навіть якщо ви в іншій країні й не знаєте мови, завжди можна скористатися онлайн-перекладачем.
  10. Підтримуйте зв’язки з друзями та рідними не тільки у месенджерах та sms, якщо це можливо. Важливо бачити та чути один одного — користуйтеся відеозв’язком хоча б зрідка.
  11. Мрійте про те, чим будете займатися, коли зможете повернутися. Це допоможе зосередитися на цілях сьогодення.
  12. Шукайте нові можливості. Дослідіть околиці, вивчіть місцевість, приєднуйтесь до клубів за інтересами. Якщо ви закордоном, пошукайте безплатні мовні курси, які можна знайти практично у кожній країні. Відгукніться на оголошення про роботу чи долучіться до волонтерства, або відвідуйте мітинги. Це допоможе відчути свою причетність.
  13. Поговоріть про свої почуття з кимось, кому ви можете довіряти: друг, член сім’ї тощо.
  14. Якщо нічого не допомагає, зверніться за професійною допомогою психолога, щоб розв’язувати проблему індивідуально, опираючись саме на ваші особисті внутрішні потреби.

Раніше Заборона розповідала про відчуття страху та панічні атаки: як з ними впоратися та зберігати спокій навіть у найкризовіших ситуаціях.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій