Забрати всіх, не випустити нікого: як влада змінює підходи до мобілізації та демобілізації в Україні
Багато українських захисників служать ще з початку широкомасштабної війни без права на звільнення. І все тому, що за майже два роки після вторгнення в країні досі немає чітких правил демобілізації. Але щоб замінити військових на фронті, потрібні люди, а кампанію з мобілізації важко назвати успішною.
Рішенням має стати законопроєкт про мобілізацію, рекрутинг, демобілізацію та інші особливості проходження військової служби, який напрацьовують у Верховній Раді. Щоправда, до запропонованих у ньому норм є питання й зауваження не лише у військових, експертів та депутатів, а й у верховного головнокомандувача ЗСУ Володимира Зеленського.
Отож як ВРУ планує розв’язати питання набору до армії та демобілізації військових, розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Демобілізація, ротація чи відпустка
Прізвища авторів ключового законопроєкту поки не розголошують. Зі ЗМІ відомо, що це «міжфракційна депутатська група, яка колись була створена для перерозподілу фінансування грошових виплат для сил безпеки та оборони». Точно до неї входить Мар’яна Безугла («Слуга народу»).
У документі пропонують прописати такі терміни для демобілізації:
Читати більше новин в Telegram- військові, які прослужили під час дії воєнного стану 36 місяців, отримують право на звільнення;
- при цьому після досягнення 24 місяців, з них 12 місяців у зоні бойових дій, можна буде взяти відпустку 90 днів без поділу на частини, але це віддалить термін отримання права на звільнення.
Військове командування повинне буде проводити обов’язкову ротацію на лінії зіткнення — не більш як три місяці, а також визначити порядок звільнення строковиків.
Однак Зеленський заявив, що в плані з мобілізації він не бачив пунктів, які стосуються правил демобілізації. Відсутність цих правил у коментарі Забороні підтверджує командир підрозділу розвідки Сухопутних військ ЗСУ Денис Ярославський.
«Я читав пропозиції народних депутатів щодо демобілізації. Тож хочу сказати, що законопроєкт з нормою про 36 місяців був поданий, але потім його підмінили й подали на розгляд комітету вже без неї. Тобто ми знову повертаємося до безлімітного строку служби. Це категорично неправильно! Не можна брати людей у безтермінове рабство, військові мають знати чіткі терміни служби», — заявляє військовий.
Ярославський розуміє, що проблема полягає в браку достатнього бойового ресурсу, який міг би замінити військових на фронті. Тим паче у ворога мобілізаційний потенціал удесятеро вищий. Але він нагадує, що багато чоловіків та жінок пішли воювати ще з перших днів повномасштабної війни, і в них просто закінчуються сили. Тому оптимальним, на думку Ярославського, було б звільняти військових від служби після 24 місяців перебування на фронті.
«Я дуже сподіваюся, що в народних депутатів достатньо розуму, щоби не подовжувати строк до 36 місяців. Якщо якась людина і протримається три роки на війні, в неї будуть як не фізичні, то важкі морально-психологічні травми», — зазначає він.
Нові правила мобілізації в Україні
Народні депутати пропонують посилити ролі поліції, державних органів та адміністрацій, які зобов’язані сприяти мобілізації. Останні з цього приводу вже активізувалися, вигадуючи способи для покращення ефективності роботи ТЦК: від облаштування блокпостів по місту до залучення ОСББ для поквартирного обходу представниками військкоматів.
Як і раніше, вручення повісток відбуватиметься в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП), за місцем проживання, роботи, а також у громадських місцях. Водночас виписувати повістки зможуть не лише представники ТЦК СП, а й поліцейські.
Серед нових обов’язків військовозобовʼязаних громадян:
- надати дані про місце проживання роботодавцю;
- пройти медогляд під час мобілізації;
- самостійно з’явитися в ЦНАП / ТЦК СП для уточнення даних (мобілізувати в ЦНАПі не можуть);
- постійно носити з собою військово-обліковий документ (ВОД) під час дії воєнного стану.
У планах Генштабу — додатково мобілізувати близько 500 тисяч людей, каже Володимир Зеленський. Реагуючи на такий запит, верховний головнокомандувач ЗСУ заявив, що для підтримки пропозиції хотів би побачити аргументацію від Генштабу, бо «це питання людей, справедливості, обороноздатності та фінансів». Адже для мобілізації такої кількості осіб держава має витратити 500 мільярдів гривень. Забезпечення військових, зокрема виплати, відбувається коштом платників податків.
Також президент хоче отримати переконливі аргументи щодо необхідності зниження призовного віку для мобілізації з 27 до 25 років.
Звільнення строковиків
Окрім цього, в Раді пропонують ліквідувати строкову службу та звільнити всіх строковиків, які переходять у мобілізаційний ресурс з 25 років. На заміну введуть базову загальновійськову підготовку тривалістю до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років (за бажанням можлива спеціальна базова загальновійськова підготовка за спеціальностями, перелік яких визначає Міноборони).
Згідно з новими правилами, мобілізація також торкнеться студентів чоловічої статі, яким виповнилося 30 років і які здобувають другу вищу освіту, а також викладачів. Забирати пропонують тих, хто працює на неповну ставку.
Крім того, буде зменшено перелік категорій на відстрочку від мобілізації. Це стосується громадян, які мають право на відтермінування через догляд за особою з інвалідністю І та II груп або тими, хто потребує постійного догляду.
Пропонують посилити і покарання за ухилення від військової служби під час воєнного стану: збільшити строк арешту для ухилянтів, підвищити штрафи й ввести можливість заочно притягати порушників до відповідальності.
Обмеження прав ухилянтів
Одним із нововведень стане Сертифікат захисника України, дані якого будуть відображатися в Єдиному державному вебпорталі електронних послуг та мобільному додатку «Дія».
Фактично документом обмежують у правах ухилянтів, бо без нього людина не зможе отримати державні послуги, зокрема зареєструвати право власності на нерухоме й рухоме майно, одружитися чи розлучитися, отримати вищу освіту чи медичні послуги, перетнути кордон. На який строк розрахована дія сертифіката — до закінчення воєнного стану чи і після нього — невідомо. Однак варто зауважити, що право громадян на освіту та медичну допомогу прописано в Конституції України.
Денис Ярославський не підтримує таке рішення. Єдине, в чому точно варто обмежити ухилянтів, на його думку, це «в праві обіймати будь-які державні посади в майбутньому». А от військовослужбовці мають бути в пріоритеті у держави та отримувати всі можливі пільги.
Рекрутинг до ЗСУ
Як варіант розв’язання проблеми поповнення війська без мобілізації Міноборони України вже розпочало проєкт з рекрутингу до ЗСУ. Міністерство підписало угоди з найбільшими українськими кадровими порталами, де бригади можуть розміщувати вакансії за спеціальностями, які їм найбільш необхідні. Відповідно, військовозобов’язаний може добровільно податися на ту чи іншу вакансію. Як обіцяють у Міноборони, якщо людина подається на конкретну посаду, її візьмуть саме на цю позицію. Проте вона може перевестися за власним бажанням.
Ярославський підтверджує, що рекрутинг до ЗСУ працює. «Наприклад, Третя окрема штурмова бригада. У них рекрутинг працює на 100%. Або ж бригади Нацгвардії. З них потрібно брати приклад. Але такі бригади можна на пальцях перерахувати, інші цим не займаються, — наголошує він, але зазначає, що рекрутинг не зможе замінити мобілізацію. — Розуміючи, ким є наш ворог, скільки у нього ресурсу в запасі, боюсь, без мобілізації не обійтися. Але вона має бути розумною».
Військовий облік і мобілізація жінок в Україні
Новим законом у Раді пропонують в обов’язковому порядку брати на військовий облік жінок. Усіх чи лише конкретних спеціальностей, вирішуватиме Міноборони. Визначено, що жінки мають проходити базову загальновійськову підготовку, а під час дії воєнного стану можуть бути призвані на військову службу. При цьому поки що розглядають можливість залучати жінок до служби в тилу, наприклад у штабах чи оборонних підприємствах. Тим самим вони замінять чоловіків, які надалі зможуть продовжити служити на фронті. Самих жінок на бойові посади будуть призначати лише добровільно.
Водночас Зеленський заявив, що закон, у якому йтиметься про мобілізацію жінок, він підписувати не буде.
Поповнити резерви на 1 мільйон людей
Не бачить потреби в додатковому залученні до військової служби жінок і Денис Ярославський. Він пояснює, що станом на зараз і на фронті, і в штабах добровільно служить велика кількість українок. Крім того, поповнити резерви можна іншими шляхами.
«Наші штаби та стройові частини переповнені боєздатними людьми, які там просто відсиджуються. Візьмімо зараз бойову бригаду: з 3 тисяч людей воює 600–700, а інші — персонал забезпечення. Якщо ми говоримо про лінію бойового зіткнення, нам не потрібно стільки осіб у тилу. Це дозволить посилити військо на 150 тисяч, а то й більше людей», — заявляє командир підрозділу розвідки Сухопутних військ ЗСУ.
По-друге, необхідно переглянути закон про діяльність Добровольчих формувань територіальної громади (ДФТГ) та включити їх до складу ЗСУ, а це додатково ще близько 200 тисяч людей.
По-третє, мобілізувати вихідців із силових та правоохоронних органів, які після виходу на пенсію у віці 35–40 років робили собі довідку про профнепридатність. «Вона була їм потрібна, щоб отримати компенсацію від держави та надбавку до пенсії. А зараз ці люди ходять по спортзалах і посміхаються, бо непридатні. Необхідно перевірити, на яких підставах вони отримали довідки. Це стосується і працівників прокуратури, які зараз значаться як пенсіонери, але надалі працюють у прокуратурі і є зарезервованими. Загалом це ще 200 тисяч людей», — каже Ярославський.
По-четверте, мобілізувати частину держслужбовців та працівників держслужб. «У мене є вірогідна інформація, що з тих 75 тисяч людей, які зараз працюють у ДСНС, лише половина безпосередньо виходить на виклики: гасить пожежі, розбирає завали та інше. Інша половина — це офісні працівники. І один з керівників служби казав мені: якщо мобілізувати 30% від цієї половини, на працездатність ДСНС це ніяк не вплине. Таким чином ми загалом назбираємо близько мільйона людей», — каже військовий.
Ярославський додає, що як тільки на фронт підуть держслужбовці, чиновники, діти високопосадовців, це буде найкращою мотивацією для інших: «Війна має бути одна для всіх. В Ізраїлі пішли служити всі, включно з дітьми високопосадовців. У нас такі є? Це буде найвищою мотивацією. Тому що поки одні заробляють на крові, інші цю кров проливають. Коли це буде вирівняно, люди підуть захищати державу».
Читати більше новин в Telegram