'
Читаєте зараз
Як живуть в таборах для полонених: красномовні фото з України та РФ

Як живуть в таборах для полонених: красномовні фото з України та РФ

Ilona Kivva
Автор:
  • На території України діє 52 спецустанови для утримання полонених окупантів.
  • Рашистів з обмінного фонду тримають у СІЗО чи виправних колоніях, але при дотриманні належних умов та окремо від інших ув’язнених.
  • Українських захисників, що потрапили у полон РФ, ймовірно, утримують у Ростовській та Волгоградській областях у місцях ув’язнення, які контролюють ФСБ і Росгвардія.

В Україні створили спеціальний окремий табір для військовополонених росіян. Там вони не тільки чекають обміну, щоб повернутися до Російської Федерації, а й займаються деревообробкою, щоб принести хоч якусь користь українському суспільству. Кожному полоненому окупанту виділено окреме спальне місце та достатньо простору. Є можливість виходити на свіже повітря та навіть встановлено телевізор.

Заборона розповідає про умови утримання полонених російських військових в Україні.


Де в Україні тримають полонених росіян

В Україні створили табір і 51 спеціальну дільницю в установах Державної кримінально-виконавчої служби для утримання військовополонених росіян, розповів міністр юстиції Денис Малюська.

«Умови тримання як у таборі, так і у дільницях, правила поводження з цими особами відповідають їхньому статусу та базуються на вимогах норм міжнародного гуманітарного права. Адже ми, зокрема й у питанні поводження з військовополоненими, не можемо поводити себе як варвари», — зазначив Малюська.

Умови утримання російських військовополонених у таборі у західній частині України. Фото: Міністерство юстиції України

Читати більше новин в Telegram
Умови утримання російських військовополонених у таборі у західній частині України. Фото: Міністерство юстиції України

Коли одразу доправити військовополоненого в окремий табір неможливо, його можуть тимчасово тримати у СІЗО чи виправних колоніях, але ізольовано від інших ув’язнених. Також до дільниць направляють тих, кого планують найближчим часом обміняти на українських воїнів.

Табір знаходиться під охороною. «Для утримуваних тут осіб створенні належні побутові умови, організовано медичне забезпечення. Важливо, що військовополонені працюють. Вони не проводять своє буття, просто дивлячись у стелю. Вони займаються деревообробкою та приносять користь українському суспільству», — розказав очільник Мін’юсту.

Російські військовополонені займаються обробкою дерева у таборі у західній частині України. Фото: Міністерство юстиції України

Російські військовополонені займаються обробкою дерева у таборі у західній частині України. Фото: Міністерство юстиції України

Умови утримання російських військовополонених у таборі у західній частині України. Фото: Міністерство юстиції України

Утримання військовополонених фінансується з резервного фонду Державного бюджету України. За словами Малюська, витрати на одного полоненого окупанта складають приблизно 3 000 гривень на місяць.

Табори для українських захисників у РФ: які умови

Велику кількість військовополонених українців можуть утримувати на території виправних колоній (ВК) у Ростовській та Волгоградській областях Росії, йдеться у розслідуванні проєкту російської служби Радіо Свобода «Кавказ Реалії».

Так, ще на початку березня з ВК №1 у Звєрєво та ВК-12 у Каменську-Шахтинському, ймовірно, стали вивозити до інших установ ув’язнених, щоб звільнити місця для полонених українських військовослужбовців.

«Тепер ВК-1 та ВК-12 — фактично концтабори для військовополонених і наповнюються шляхом захоплення на полі бою українських солдатів. Контролем за військовополоненими займаються співробітники Федеральної служби покарань Росії, ФСБ, Росгвардії», — пише російський інтернет-проєкт Gulagu.net.

Згідно з Женевською конвенцією, підписантом якої є і Україна, і Росія, військовополонені мають утримуватися у спеціально створених місцях, а не у звичайних в’язницях.

«Просочується багато інформації, що українські військовополонені утримуються у місцях позбавлення волі та на території військових частин Ростовської та Волгоградської областей. Чи це так, перевірити нереально. Але якщо це так, це порушує принципи Женевської конвенції. Як утримуються військовополонені на території «Л/ДНР», взагалі незрозуміло, там суцільна сіра зона», — розповів директор російської правозахисної організації «Громадянин та армія» Сергій Кривенко.

Ще одним показовим прикладом порушень конвенції, за словами правозахисника, є опубліковане Рамзаном Кадировим відео, на якому показано побитого полоненого українського офіцера.

Фото: Скриншот з відео з допитом українських військовополонених у РФ, опублікованого Рамзаном Кадировим у Telegram

Про знущання та тортури над українськими захисниками повідомляла і тоді ще уповноважена ВРУ з прав людини Людмила Денісова: «Військові розповідають, що спочатку їх утримували в підвалах та господарських спорудах. Потім етапували до гауптвахти, слідчого ізолятора в Донецьку та виправної колонії №120, які розташовані на тимчасово окупованій території. Потім їх перевели до слідчих ізоляторів Таганрога і Воронежа. Бійці кажуть, що під час етапування їм замотували очі скотчем, одягали на голову мішок і зв’язували руки мотузками. У полоні їм погрожували вбивством, били та принижували».

Раніше Заборона розповідала про інформацію Медійної ініціативи за права людини щодо місць та умов утримання окупантами полонених військових та цивільних українців. Ймовірно, їх доправляють до слідчих ізоляторів у Курській, Бєлгородській та Брянській областях Російської Федерації.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій