'

Тільки за рецептом. Як змінився доступ до екстреної контрацепції для українських жінок? Експлейнер Заборони

Iryna Oliinyk

З 1 квітня 2023 року Міністерство охорони здоровʼя (МОЗ) посилило контроль за відпуском рецептурних препаратів в Україні. Відтепер, аби придбати необхідні ліки, українці мають отримати електронний рецепт (як його отримати, читайте тут). До переліку препаратів, які потребуватимуть е-рецепта, крім антибіотиків і антидепресантів, потрапили й гормональні ліки — зокрема, протизаплідні препарати та навіть екстрена контрацепція. Українці на це відреагували довгими чергами до аптек. Заборона розповідає, чим у МОЗ пояснюють своє рішення та до яких наслідків може призвести посилений контроль за ліками, що допомагають жінкам уникнути небажаної вагітності.


Що сталося?

Міністерство охорони здоров’я України з квітня 2023 року запустило третій етап впровадження електронних виписок на ліки. Вони стануть обов’язковими для придбання всіх рецептурних препаратів (належність до цієї категорії вказується в інструкції).

Зміни обіцяють вводити поступово — наприклад, за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку. Їх так само прийматимуть в аптеках.

Впровадження електронних рецептів дозволить здійснювати державний моніторинг та посилити контроль за обігом рецептурних ліків, а також спростить процес призначення препаратів. Очільник МОЗ Віктор Ляшко запевнив, що від квітня перелік рецептурних ліків не змінюється. У міністерстві вважають, що ці заходи дозволять мінімізувати шкідливий вплив самолікування на здоров’я населення.

«Зʼявився додатковий сервіс — це електронний рецепт для того, щоб ми почали відстежувати, хто що виписує, на яку групу препаратів, де відпускається, на яку хворобу виписують той чи інший препарат. За самолікуванням криється велика проблема, про яку ми знаємо», — зазначив Ляшко.

Згідно з постановою Кабінету міністрів, на час дії воєнного стану в Україні дозволено вільно відпускати рецептурні ліки, за винятком наркотичних та психотропних, на прифронтових територіях, де доступ до лікаря ускладнений і ведуться активні бойові дії. Натомість в інших областях, де відносно спокійно, препарати, які й раніше належали до рецептурних, мають відпускатися виключно за приписом лікаря. 

До рецептурних препаратів належать:

  • антибіотики;
  • протисудомні;
  • гормональні;
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджувальні препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі знеболювальні, жарознижувальні, антигістамінні та протизастудні препарати.

Крім того, наявність е-рецепта необхідна і для отримання екстреної контрацепції, яка допомагає уникнути небажаної вагітності.

Що таке екстрена контрацепція?

Екстрена контрацепція — це препарати для запобігання вагітності після незахищеного статевого акту. Ці ліки варто приймати протягом 120 годин (до пʼяти діб) після контакту. Однак деякі види екстреної контрацепції найкраще діють у проміжку 72 годин (три доби). Серед таких препаратів найпопулярніші «Постинор» та «Ескапел». 

«Постинор» приймається двічі протягом двох діб. Першу таблетку жінка має вжити після статевого акту, а другу — через 12 годин. Таблетка «Ескапел» містить подвійну дозу гормонів, тому препарат приймається один раз протягом 72 годин.

Екстрена контрацепція діє декількома способами:

  • Пригнічує овуляцію.
  • Запобігає заплідненню.
  • Запобігає прикріпленню заплідненої яйцеклітини до матки.

Лікарі зазначають, що ці препарати ефективні лише у разі запобігання вагітності. Однак якщо жінка вже завагітніла, екстрена контрацепція не спрацює, і потрібно звернутися за консультацією до гінеколога.

Чи буде доступна невідкладна контрацепція в Україні?

Препарати екстреної контрацепції і раніше мали відпускати лише за наявності рецепта, однак при купівлі таких ліків в аптеці не вимагали медичного підтвердження, зазначає в розмові з Забороною онкогінеколог медичної мережі «Добробут» Роман Ісмаілов.

«Іноді аптеки приймали консультативний висновок лікаря як рецепт, і нічого додатково не вимагали», — пояснює він. 

Аби придбати екстрену контрацепцію, жінка може звернутися за приписом не тільки до гінеколога, а й до інших лікарів незалежно від спеціалізації, зокрема й до сімейного.

Лікарка-гінеколог та засновниця благодійного фонду «Здоровʼя жінки та планування сімʼї» Галина Майструк наголошує, що проблем з доступом до екстреної контрацепції у жінок в Україні не було: «Питання йшло тільки про якісне консультування наших пацієнток щодо вживання цих препаратів. Доступність екстреної контрацепції має бути стовідсоткова. Жінка може це зробити з максимальний результатом тільки у найближчі дві доби, щоб уникнути небажаної вагітності».

Через російське вторгнення та окупацію українських територій доступність екстреної контрацепції для жінок може ускладнитися у прифронтових зонах, зазначає Майструк. Вона вважає, що поки триває воєнний стан, не варто посилювати рецептурний контроль за препаратами невідкладної контрацепції саме на прифронтових територіях та в зонах бойових дій, адже це може призвести до негативних наслідків. 

«На територіях, які знаходяться в межах територіальних громад, що розташовані в районі проведення активних воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блоковані), відпуск рецептурних ліків може здійснюватися без рецепта», — пояснили у пресслужбі МОЗ.

Крім цього, волонтерам, силам оборони та військово-цивільним адміністраціям дозволено закуповувати всі необхідні препарати для забезпечення цивільних та військових безпосередньо у дистрибʼюторів, і для цього не потрібен рецепт.

Частина важливих препаратів для запобігання вагітності надходить в Україну завдяки міжнародним донорськими організаціями, стверджує Майструк. Далі ліки розподіляють між державними лікарнями в містах та областях в прифронтових зонах. Завдяки такому механізму українки можуть за необхідності отримати безплатну екстрену контрацепцію у державному медичному закладі.

Українські лікарі сходяться на думці, що контроль за ліками необхідний, але за умови, що громадяни зможуть безперешкодно звертатися до лікарів та отримувати рецепти на необхідні препарати по всій території України.

«На жаль, люди вживають дуже багато ліків, які їм не потрібні, і життя показує, що це призводить до серйозних ускладнень, — зауважує Галина Майструк. — При цьому потрібно запроваджувати механізми для отримання невідкладної контрацепції дівчатами та жінками у вразливих групах, таких як молодь, люди з низькими доходами, люди з інвалідністю. Тоді держава має забезпечити безплатний доступ до цих препаратів». 

Ісмаілов стверджує, що безвідповідальне використання препаратів екстреної контрацепції може тільки нашкодити здоров’ю жінки, тому важливо перед вживанням ліків проконсультуватися зі спеціалістом.

«До кожного препарату є свої показання та протипоказання. Серед них алергічна реакція до компонентів препарату, важкі захворювання шлунково-кишкового тракту, печінкова недостатність та вагітність. Серед побічних дій — нудота, блювота, головні болі та навіть кровотечі, — пояснює він. — Дуже часто жінки сприймають препарати екстреної контрацепції як такі, що можна двічі-тричі на тиждень приймати, але це великий гормональний удар по організму, тому що доза гормону в одній таблетці надзвичайно велика». 

Що відбувається в сусідній Польщі? 

З 2017 року в Польщі практично неможливо купити таблетку екстреної контрацепції без лікарського рецепта, про що раніше писала Заборона. Проте, щоби потрапити на прийом до лікаря, треба чекати від одного до двох тижнів, тоді як таблетку потрібно випити в перші 2–3 дні після статевого акту. До того ж багато лікарів засуджують пацієнток, які хочуть запобігти небажаній вагітності. 

Від лютого 2022 року через російську агресію Польща стала притулком для багатьох біженок з України. Уряд країни заявив, що на українських переселенок також поширюється польське законодавство згідно з законом від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України, тож механізм отримання ліків такий самий, як і для інших поляків.

«В Польщі ультраконсервативний підхід, — говорить лікар Ісмаілов. — До мене по препарат екстреної контрацепції звернулась жінка, яка раніше обслуговувалась в нашій клініці. Вона перебуває в Польщі, і їй він терміново знадобився. Розуміючи, що до лікаря вона може потрапити тільки протягом тижня, жінка вирішила приїхати до Львова і звернутися у медичний центр. Її оглянули, дали консультативний висновок, і вона змогла купити препарат». 

За даними звіту Європейського парламентського форуму із сексуальних і репродуктивних прав від 2022 року, в рейтингу доступності препаратів невідкладної контрацепції Польща опинилася в кінці списку.

Дослідники вивчали такі показники як доступ до інформації, консультації лікарів та державне фінансування програм для безплатного забезпечення жінок екстреною контрацепцією. У Польщі цей показник складає всього 33,5%. До прикладу, у Бельгії, Великій Британії та Франції це 91,1%. В Україні ж ситуація з доступом до невідкладної контрацепції значно краща, ніж у сусідній Польщі: український показник складає 58,6%.

У жовтні 2020 року Конституційний трибунал Польщі вніс зміни до Закону про планування сім’ї та допустимості переривання вагітності. Відповідно до нововведень, аборт у Польщі заборонений, за винятком двох обставин: вагітність становить загрозу для життя чи здоров’я жінки або є обґрунтована підозра, що вагітність стала результатом зґвалтування чи інцесту. В обох випадках аборт може провести лише лікар в період до 12 тижнів вагітності жінки.

Через жорсткі законодавчі обмеження абортів польські жінки вимушені шукати різні рішення, аби уникнути небажаної вагітності. Багатьом допомагають громадські організації, які працюють на засадах дотримання прав жінок. Також у випадку вагітності жінки користуються такою опцією як абортний туризм — вирушають до інших країн ЄС, де дозволено переривати вагітність за бажанням жінки. 

«На жаль, в Польщі існують не дуже гарні практики, зокрема недоступне штучне переривання вагітності за бажанням жінки. Ці проблеми обговорюються не тільки на рівні Європейського парламенту, а й у Європейському суді з прав людини у звʼязку з тим, що жінкам не вдалось перервати вагітність і це суттєво вплинуло на стан їхнього здоровʼя, — зауважує Майструк. — У Польщі працює багато громадських та благодійних організацій, які намагаються цю ситуацію змінити як на рівні законодавства, так і на рівні надання послуг».

Чи стане екстрена контрацепція в Україні доступнішою?

Українські лікарі заспокоюють населення, що попри необхідність рецепта для придбання екстреної контрацепції, жінки можуть отримати його у будь-який час — навіть вночі, в комендантську годину. Пацієнтки приїжджають самостійно або звертаються по допомогу до карети швидкої допомоги. Черговий лікар виписує рецепт, за яким препарат можна придбати у цілодобовій аптеці в лікарні.

«Проблем з отриманням рецепта на препарат екстреної контрацепції на цьому етапі в Україні я не бачу, — говорить Ісмаілов. — Адже для громадянок немає складнощів швидко потрапити до лікаря в приватний чи у державний медичний заклад. В законі не прописано, що тільки лікар-гінеколог має виписувати ліки. Це може зробити звичайний сімейний чи лікар амбулаторії або фельдшерсько-акушерського пункту. Лікарі-гінекологи часто чергують у стаціонарі лікарень, тож левова частка жінок звертається саме у нічний час доби. Звісно, ми спілкуємося з пацієнтками, за потреби робимо огляд і підбираємо оптимальні методи контрацепції». 

Також в Україні діє більш лояльне законодавство стосовно абортів, лікарі не можуть заборонити українкам прийняти рішення на користь аборту. 

«Україна — одна з небагатьох держав, де дозволене переривання вагітності за бажанням жінки, якщо термін складає до дванадцяти тижнів. І лікар не може на це ніяк вплинути. Зрозуміло, ми [лікарі] на прийомах кажемо та заохочуємо, щоб жінка виношувала вагітність. Але жінка робить вибір сама, ніхто на неї не тисне», — підсумовує він.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій