Якими будуть успіхи ЗСУ у 2023 році: топові аналітики дали прогноз, вартий уваги
- Українські воїни станом вже на кінець 2022 року мають стратегічну перевагу перед військами РФ.
- Важливу роль у досягненні домінуючої позиції ЗСУ відіграла стратегія на Донбасі, яка суттєво виснажила російські війська.
- У 2023 році ЗСУ, ймовірно, продовжать контрнаступи на усіх напрямках, але основними на початковому етапі стануть Донецька та Луганська області.
Збройні сили України, ймовірно, зможуть повністю витіснити російські війська за межі адміністративних кордонів країни ще до кінця 2023 року. У менш оптимістичному варіанті рік закінчиться звільненням Криму. Однак такий розвиток подій також призведе до цілковитої поразки Російської Федерації.
Заборона зібрала оптимістичні прогнози на 2023 рік від провідних військових експертів світу.
Зима вплине на хід всіх бойових дій в Україні — Майкл Кларк
Українські військові взимку продовжать масштабний контрнаступ, скоріш за все, на усіх напрямках. Це хороший шанс отримати велику перевагу перед російськими військами, яким потрібна пауза, вважає заступник директора британського Інституту стратегічних досліджень Майкл Кларк.
«Ті, хто прагнуть вторгнутися в іншу країну будь-де через великі євразійські степи, зрештою приречені зимувати в цій країні. Наполеону, Гітлеру та Сталіну доводилося підтримувати рух своїх армій перед степовою зимою. Війська Путіна окопаються на зиму, їм потрібна пауза. Але українці краще оснащені та мотивовані продовжувати тиск», — каже військовий аналітик.
Головними напрямками, на яких Збройні сили України посилять контратаку, найімовірніше, будуть Донецька та Луганська області.
Читати більше новин в Telegram«Навколо Кремінної та Сватового ЗСУ дуже близькі до великого прориву, який відкине російські сили на понад 60 км назад — близько до того місця, де фактично почалося їхнє вторгнення в лютому-2022. Українські наступальні дії все ж можуть призупинитися на східному березі Херсонської області, але ніколи не можна виключати можливості раптової контратаки», — додав Майкл Кларк.
Успіх ЗСУ у 2023 році забезпечила стратегія на Донбасі — FPRI
Важливу перевагу українським захисникам напередодні зими дали успішні контрнаступи наприкінці серпня-2022 року, у результаті яких Україна повернула під свій контроль майже всю Харківську область та правобережжя Херсонської області. Велика частина цього успіху, як і основа для майбутніх проривів на початку 2023 року, пов’язана з вкрай продуманою та далекоглядною стратегією ведення боїв на Донбасі, пояснили експерти Роб Лі та Майкл Кофман з американського Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI).
Українське військове командування, за їхніми словами, дотримувалося стратегії глибокої оборони. Це призвело до таких позитивних результатів:
- Росія витратила значну живу силу у фактично позиційній війні (почергові невеликі наступи з обох сторін), але росіяни були гірше укріплені, що призвело до великих втрат;
- колосальне ніщення запасів артилерійських боєприпасів — снаряди використовуються для тотального обстрілу міст у регіоні (тактика випаленої землі), але вони вичерпні, адже ЗСУ поступово відрізають лінії постачання РФ;
- Росія почала покладатися на вагнерівців і новомобілізованих. Дефіцит живої сили компенсували мобілізацією, вербовку недосвідчених кадрів проводить ПВК «Вагнер». Однак бої в Бахмуті та наоколицях свідчать, що російські сили економлять боєприпаси, основний акцент роблячи на живій силі. Недосвідчені новомобілізовані несуть через це значні втрати.
«Українські військові, які утримували оборону на Донбасі навесні та на початку літа, відіграли важливу роль у майбутніх наступальних операціях України. Вони гарантували, що будь-який російський наступ призведе до великих втрат, і вони сповільнили просування Росії, що виграло критичний час, оскільки українські війська навчалися та отримували все більш досконалі артилерійські системи НАТО та артилерійські ракетні системи високої мобільності (HIMARS). Тривале виснаження також зменшило перевагу Росії в живій силі», — резюмували Роб Лі та Майкл Кофман.
Крим може бути ціллю України на 2023 рік: прогнози експертів
Розклад сил станом на кінець 2022 року, враховуючи всі ці фактори, дозволяє розглядати варіант звільнення Україною до кінця 2023 року тимчасово окупованого Криму або навіть всієї території України, переконані одразу кілька військових аналітиків.
«У 2023 році в російсько-українській війні всі дороги можуть вести до Криму. Україна та Росія посилюватимуть підрозділи, що зазнали втрат, захищатимуть (або атакуватимуть) стратегічну інфраструктуру, шукатимуть боєприпаси та матеріали, використовуватимуть короткострокові можливості на полі бою та плануватимуть 2023 рік. Але у будь-якому разі в наступному році однозначно будуть вивчатися різні сценарії того, як Україна може повернути Крим», — вважає австралійський генерал-майор у відставці Мік Раян.
Такої ж думки дотримується колишній командувач армії США Бен Ходжес. Однак, за його прогнозом, ЗСУ можуть почати не просто планування, а втілення контрнаступу на Крим вже у січні-лютому 2023 року.
«До такого висновку мене частково привів відхід Росії з Херсона. По-перше, як психологічний стимул, по-друге, як глибоке збентеження для Кремля і, по-третє, надання українським силам ключової оперативної переваги – усі підходи до Криму тепер знаходяться в зоні дії українських систем зброї. Я вважаю, що наприкінці 2023 року Крим буде повністю відновлено під контролем і суверенітетом України. Ще занадто рано планувати парад в Києві, але вся динаміка зараз в Україні, і я не сумніваюся, що вони виграють цю війну, ймовірно, у 2023 році», — каже експерт.
Ще більш позитивний прогноз дає науковець і аналітик із Вашингтона Андрій Піонтковський. Він вважає, що вже навесні 2023 року ЗСУ вийдуть на адміністративні кордони.
Про це свідчать два фактори:
- вмотивованість і рішучість української армії;
- посилення підтримки Заходу.
«Я очікую, що Мелітополь стане ключовим пунктом бойових дій у найближчі місяці, а можливо, тижні. Звільнивши Мелітополь, українці легко переберуться до Азовського моря, фактично перекривши шляхи постачання та зв’язку з Кримом. Російська капітуляція буде офіційно погоджена на технічних переговорах після нищівного просування України на полі бою», — резюмував Піонтковський.
Мелітополь на карті. Скріншот Google Maps
Раніше Заборона розповідала про глобальну зміну стратегії українських захисників на зиму 2022-2023 зі слів головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Читати більше новин в Telegram