'

ЄС вводить новий податок: що і наскільки може здорожчати

Анастасія Бодюл
  • Судноплавство щорічно викидає понад 1 млрд тонн вуглекислого газу. Експерти вважають, що цифри мають тенденцію до збільшення.
  • Аби збалансувати міжнародні екологічні домовленості, зокрема за Паризькою угодою, всі вантажні судна у портах Євросоюзу зобов’язали платити спеціальний податок.
  • Структура виплати поступова: відсотки покриття та кінцева сума будуть змінюватися протягом трьох років, починаючи з січня-2024. 

Кораблями перевозиться 80% товарів по всьому світу. Податок торкнеться великих суден, але і це підніме вартість товарів, що доставляються морем. Тож, слід очікувати здорожчання цілих продуктових груп з Азії та Америк.

Заборона розповідає про зміну в податковій системі Європейського Союзу в рамках збереження екології та зупинки кліматичних змін.


Вхід до ETS: наслідки

З січня 2024 року морська галузь Євросоюзу приєднається до Системи торгівлі викидами (ETS): для великих вантажних суден введуть новий податок. Власники муситимуть платити за виділений кораблями вуглекислий газ, пише Bloomberg.

«Регламент поширюється на судна валовою місткістю 5000 контейнерів і більше. При чому податок нараховується незалежно від прапора, під яким вони ходять. Він стосується усіх кораблів, які запливають у порти ЄС та Європейської економічної зони», — зазначають у виданні.

Це буде працювати так:

Читати більше новин в Telegram
  • судно стандартного розміру, що курсує між Європою та Азією, протягом року генерує близько 40 000 тонн CO₂;
  • оскільки шлях проходить не лише на території ЄС, потрібно покрити лише половину викидів. Тобто враховуватимуться 20 000 тонн вуглекислого газу плюс додаткові 2 500 тонн, поки корабель перебуває в порту;
  • у перший рік тільки 40% із цих викидів підлягають оплаті (тобто з розрахунку на 9 000 тонн CO₂). Прогнозована ціна в 2024 році на рівні €90 за тонну, тож доведеться сплатити €810 000;
  • у 2025 році необхідно буде покрити 70% викидів (це приблизно €1.4 млн), а у 2026 році треба буде сплачувати за всі викиди, тому платіж сягне €2 мільйонів.

Витрати великих транспортних компаній сильно виростуть, тож подорожчають і всі товари, які ввозитимуть в ЄС через море: нафта, продукти, техніка, автомобілі та с\г, одяг тощо.

Контейнеровози: скільки вуглекислого газу продукують

Судна покривають понад 80% світової торгівлі і є великим джерелом забруднення. Щороку галузь викидає понад 1 млрд тонн вуглекислого газу — це приблизно 3% від глобального рівня. І ця цифра постійно збільшується.

Кількість морських перевезень, які відбуваються на суднах з зеленим паливом. Інфографіка: Drewry Maritime Research; Clarksons Research.

Прогнози показують, що до 2050 року викиди можуть зрости на 130%. Це підірве цілі Паризької угоди, яка має на меті обмежити глобальне потепління до 1.5°C. Саме тому була створена система обмежень, яка має дати поштовх для розвитку зеленого судноплавства. 

Але хоча додаткові витрати будуть значними, ETS навряд чи призведе до негайного переходу на екологічне пальне. При такій низькій ціні вуглекислого газу все одно дешевше використовувати паливо на нафтовій основі і платити за викиди. Проте з кожним роком умови роботи в галузі ставатимуть жорсткішими: у планах видавати спеціальні квоти на кількість витраченого CO₂.

Раніше Заборона розповідала про розробку вчених з MIT. З’ясувалося, що додавання лише одного інгредієнта при виробництві бетону може значно знизити викиди CO₂.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій