Читаєте зараз
Зони землетрусів, ураганів та війни: вчені знайшли спосіб зробити бетон екологічним 

Зони землетрусів, ураганів та війни: вчені знайшли спосіб зробити бетон екологічним 

Анастасія Бодюл
  • Бетон є другим найпоширенішим у світі будівельним матеріалом.
  • 8% глобальних викидів вуглекислого газу припадають саме на це штучне каміння.
  • Додавання лише одного інгредієнту може наблизити бетон до вуглецевої нейтральності.

Основною причиною недовговічності бетону є те, що коли в застиглу суміш потрапляє вуглекислий газ, починається руйнація. Зміна рецептури запускає процес карбонізації, під час якого матеріал поглинає CO₂. Більш того, в процесі виробництва можна зробити його більш міцним, що додасть переваги в будівництві військових доріг чи будівель в зонах з кліматичними катаклізмами.

Заборона розповідає про дослідження Массачусетського технологічного інституту, яке може суттєво вплинути на екологічні зміни.

CIPCC: що за технологія

Розробка вчених з MIT допоможе у створенні будівельних матеріалів з нейтральним вуглецевим слідом. З’ясувалося, що додавання лише одного інгредієнта при виробництві бетону може значно знизити викиди CO₂.

«Хімічно індукована карбонізація перед затвердінням (CIPCC) — це метод, розроблений для постійного зберігання вуглекислого газу в цементі. За технологією, в бетонну суміш додають CO₂ у вигляді твердого порошку бікарбонату натрію [харчова сода]. Цей підхід дозволяє зменшити вуглецеві викиди від виробництва на 15%», — зазначають дослідники.

Карбонізація змушує продукти на основі цементу діяти як природні поглиначі вуглецю, вбираючи CO₂ з повітря та зберігаючи його назавжди. Коли ці реакції відбуваються природним шляхом, вони можуть послабити матеріал, негативно вплинувши на його характеристики. Зазвичай процес відбувається наприкінці експлуатації матеріалу: остаточно руйнується опорна здатність будівлі.

Читати більше новин в Telegram
Процес затвердіння бетону без та з карбонізацією. Ілюстрація: MIT

Якщо ж карбонізувати бетон на ранній стадії, це змінить структуру матеріалу у позитивний бік, зробивши її більш міцною. Тобто технологія CIPCC пропонує не тільки переваги для навколишнього середовища, але й практичну цінність. Більшість CO₂ поглинатиметься вже при виробництві бетону, а його довговічність значно зросте.

Бетон: чому забруднює довкілля

Бетон є другим найбільш поширеним будівельним матеріалом у світі та основою сучасної інфраструктури. Однак під час його виготовлення виділяється велика кількість вуглекислого газу — приблизно 8% від глобального рівня. 

Половина CO₂ утворюється через використання викопного палива у процесі. Нафту, газ та вугілля спалюють, щоб добути енергію для нагріву матеріалу: це основна умова утворення сполуки.

Інша половина викидів спричинена самим матеріалом, оскільки при виробництві його нагрівають вище 1 400 °C і піддають хімічній трансформації. Коли суміш з цементу, води, піску та гравію поєднується, утворюється бетон і побічний продукт реакції — вуглекислий газ.

Раніше Заборона розповідала про дерев’яне містечко, яке збираються побудувати у Швеції. За задумом архітекторів, будинки поглинатимуть весь CO₂, що виробляють мешканці.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій