ЄС запустить систему в’їзду EES: які зміни для українців з 10 листопада
- Entry/Exit Scheme (EES) застосовуватиметься при в’їзді до 25 країн блоку, а також до Норвегії, Ісландії, Швейцарії та Ліхтенштейну.
- Раз на три роки буде проводитися зняття сканів обличчя та відбитків пальців — дані зберігатимуться в електронній базі.
- Після того, як систему буде запущено, ЄС перейде до впровадження ще однієї — ETIAS.
На практиці EES передбачає відмову від ручного паспортного контролю, тобто штампи у паспорти більше не проставлятимуть. Натомість мандрівники самостійно повинні будуть реєструватися в через спеціальні термінали. Така система застосовуватиметься до усіх, хто не є громадянами країн Євросоюзу, тобто включно з українцями, але будуть і винятки.
Заборона розповідає про зміни правил в’їзду у держави Євросоюзу.
Entry/Exit Scheme: як працюватиме система
Європейський Союз з 10 листопада 2024 року введе автоматизовану систему реєстрації в’їзду та виїзду на зовнішніх кордонах Шенгенської зони — Entry/Exit System (EES), пише BBC.
Система застосовуватиметься при в’їзді до 25 країн ЄС (тобто усіх членкинь, крім Кіпру та Ірландії), а також чотирьох країн, що не входять до ЄС, але є частиною Шенгенської зони. Це Норвегія, Ісландія, Швейцарія та Ліхтенштейн.
Вона передбачає відмову від ручного паспортного контролю та внесення штампів у паспорт на кордоні. Реєстрація мандрівників в електронній базі даних буде автоматичною: через термінали самообслуговування.
Читати більше новин в TelegramКожного разу при перетині кордону мандрівники повинні будуть сканувати свої паспорти чи інші проїзні документи. EES реєструватиме ім’я, біометричні дані, дату й місце в’їзду та виїзду.
Раз на три роки буде проводитися зняття сканів обличчя та відбитків пальців — ці дані будуть дійсними впродовж цього часу і зберігатимуться в електронній базі.
Важливо! Система реєструватиме перетин кордону усіма негромадянами ЄС, тобто включно з українцями. Реєстрація не залежить від того, чи потрібна мандрівнику Шенгенська віза, і чи діє з його країною безвізовий режим. При цьому вона не застосовується до тих, хто має посвідки на проживання в країнах ЄС або довгострокові візи.
Очікується, що EES допоможе швидше обробляти інформацію та навіть прискорить проходження митного контролю мандрівниками у майбутньому.
«Ми знатимемо, чи не залишаються люди тут занадто довго, що дозволить протистояти нелегальній міграції. А завдяки біометричній ідентифікації, фотографії та відбиткам пальців EES злочинцям, терористам або російським шпигунам буде складніше використовувати підроблені паспорти», — пояснила пані єврокомісар з внутрішніх справ Євросоюзу Ілва Йоханссон.
ETIAS: що це таке
Після того, як EES буде запущено, ЄС перейде до впровадження системи інформації та авторизації подорожей — European Travel Information and Authorisation System (Etias). Вона поширюватиметься на громадян 60 країн, які не входять до ЄС, але мають безвізовий режим подорожей з блоком. Серед них і Україна.
Поки для перетину кордону по безвізу достатньо біометричного паспорта. Він дає право подорожувати у межах блоку впродовж 90 днів, для наступної безперервної поїздки треба чекати 180 днів. Після впровадження системи перед від’їздом потрібно додатково оформити спеціальний дозвіл.
Зробити це можна буде онлайн, але не пізніше, ніж за 96 годин до запланованого перетину кордону (для різних видів транспорту крайні строки будуть відрізнятися, тож це треба буде перевіряти).
Потрібно буде заповнити анкету, в яку вносяться паспортні дані. Погодження, як обіцяють, займатиме від 10 хв до чотирьох днів. Якщо потрібно надати додаткову інформацію — до 14 днів, а якщо у контрольної служби виникнуть додаткові запитання і вас викличуть на співбесіду — до 30 днів.
Готовий документ надсилатимуть на електронну пошту. Оформлення коштуватиме €7, які треба сплатити карткою одразу. Для дітей процедура буде безплатною.
Дозвіл діятиме три роки й не вимагатиме повторних грошових внесків до закінчення чинності. Виняток — якщо ви переоформлюватимете закордонний паспорт. Тоді ETIAS також потрібно буде поновити.
Важливо! Від тих, у кого є оформлена Шенгенська або довгострокова віза від однієї з держав-членкинь ЄС, спецдозвіл не вимагатиметься.
Документ повністю прив’язаний до паспорта. Дані потраплятимуть в електронну базу, яка буде спільною для країн блоку. Це полегшить відстеження туристів та зменшить кількість випадків, коли ті після завершення 90-денного періоду залишаються у якійсь країні нелегально.
Раніше Заборона розповідала про плани країн ЄС уніфікувати правила дорожнього руху. Також запрацює аналог української Дії, але суто на водійську тематику.
Читати більше новин в Telegram