'
Читаєте зараз
Єврокомісія ухвалила Акт підтримки армії України: там три напрямки 

Єврокомісія ухвалила Акт підтримки армії України: там три напрямки 

Іван Скорина
  • ЄК вже виділила €500 млн на нарощування виробництва боєприпасів, ще стільки ж планується залучити згодом.
  • Кошти візьмуть із оборонного бюджету ЄС на 2024 рік і попередньої програми допомоги Україні EDIRPA. 
  • За планом, за рік українська армія зможе отримувати до мільйона снарядів щорічно.

Новий закон вирішить проблему дефіциту боєприпасів у Європейському союзі, що виник через військову підтримку України з 2022 року. Він допоможе збільшити виробничу потужність ЄС, забезпечити вчасне постачання ракет до країн-учасниць та організувати нові закупи для Збройних сил України.

Заборона розповідає про масштабну програму ЄС. 


Постачання і виробництво боєприпасів з ЄС 

Єврокомісія ухвалила Закон про підтримку виробництва боєприпасів (Act in Support of Ammunition Production, ASAP), що спрямований на посилення безпеки ЄС. Він вводить нові інструменти фінансової підтримки оборонної промисловості та передбачення слабких ланок у постачанні її продуктів.

План скорочення дефіциту снарядів, розроблений Радою ЄК у березні, передбачає три пункти: 

  • поповнення запасу у державах-членах ЄС (програма підтримки від Європейського фонду миру в розмірі €1 млрд);
  • спільні закупівлі озброєння для України (також на €1 млрд);
  • посилення виробництва ракет і артилерійських пострілів, а також їхніх компонентів.

На останній пункт Комісія пропонує виділити €500 млн, водночас президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн анонсувала на ці задачі цілий мільярд євро. 

Читати більше новин в Telegram

Комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон наголосив, що за 12 місяців ЄС зможе збільшити виробничу потужність до мільйона снарядів на рік, саме для України.

«Ми повинні прискорити доставку ракет в Україну. Час має значення[…] Ці заходи дозволять оборонній промисловості протистояти сплеску попиту внаслідок поставок боєприпасів в Україну. Це корисно не тільки для українськи збройних сил, а й для безпеки Європейського Союзу», — каже високий представник ЄС Жозеп Боррель.

ASAP: що за закон для ЗСУ

ЄС надаватиме гранти компаніям Союзу, які займаються виробництвом снарядів і ракет, зокрема через спеціальний Фонд нарощування. Для виконання плану Комісія має перерозподілити кошти із бюджету Європейського оборонного фонду на 2024 рік (€260 млн) та майбутньої програми EDIRPA (€240 мільйонів). 

Проєкт EDIRPA — European Defence Industrial Reinforcement through common Procurement Act («Зміцнення європейської оборонної промисловості через спільний закон про закупівлі») — заснували у липні 2022 року. Він підтримуватиме співпрацю принаймні трьох держав-членів для спільних закупівель найважливіших оборонних продуктів, що терміново потрібні ЗСУ. ASAP є доповненням цієї програми.

ЄС якомога швидше впроваджуватиме закон у дію, зокрема, проведе навчання своїх служб щодо моніторингу дефіциту боєприпасів і ракет. Згодом Комісія видасть і регулярно оновлюватиме перелік продукції, що є критично важливою для воєнного захисту, щоб уникнути збоїв у її виробництві та постачанні.

Раніше Заборона розповідала про доставку німецьких танків Leopard в Україну, побоювання Олафа Шольца та наполегливість Польщі у цьому питанні. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій