Читаєте зараз
З 2026 року українці зможуть заробляти на грошах з пенсії. Як це все буде працювати

З 2026 року українці зможуть заробляти на грошах з пенсії. Як це все буде працювати

Markiian Oliiarnyk
Пенсіонери
  • Верховна Рада України планує затвердити черговий етап пенсійної реформи наприкінці 2021 року або (скоріш за все) на початку 2022.
  • Якщо законопроєкт погодять, то систему запровадять впродовж 2023—2026 років.
  • Учасниками системи точно стануть українці, які ще не є пенсіонерами.

В Україні впродовж 20232026 років хочуть запровадити накопичувальну пенсійну систему. Всі офіційно працевлаштовані люди будуть учасниками цієї системи та матимуть свої пенсійні накопичувальні рахунки. Людина сама зможе обрати спеціальний фонд, а під час виходу на пенсію визначити, як саме отримувати накопичені кошти. Учасниками накопичувальної системи можуть стати українці до 55 років.

Заборона розповідає про суть реформи та про те, як, згідно з планами уряду та Верховної Рада, будуть співпрацювати накопичувальна та солідарна пенсійні системи.


Накопичувальна пенсія: що це таке

Накопичувальна пенсійна система передбачає, що у кожної людини, яка працює, з’явиться власний накопичувальний пенсійний рахунок. Держава перераховуватиме туди частину податків. Роботодавець, який платить ЄСВ, також буде спрямовувати відрахування. Людина зможе й сама накопичувати кошти.  Про це розповіла міністерка соціальної політики України Марина Лазебна в інтерв’ю Суспільному, коментуючи пропозиції, передбачені законопроєктом №2683 «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення», який у квітні 2021 року Рада відправила у профільний комітет для підготовки до першого повторного читання. Документ планується затвердити максимум у січні 2022 року.

«Над проєктом ще будуть працювати. Тому що людям потрібно пояснити, що це дійсно пенсійна перспектива; що кошти будуть захищені; що держава створить систему гарантій цих коштів. Ці кошти не будуть просто лежати на рахунках, вони мають працювати», — розповіла міністерка.

Для цієї системи планують запровадити перехідний період  —  з 2023 по 2026 рік. Гроші будуть в Єдиному державному накопичувальному фонді. Після 2026 року людина зможе обирати, чи переводити кошти в накопичувальний пенсійний фонд.

Два джерела доходу

В Україні запроваджується пенсійна реформа, вона передбачає, що з’явиться два джерела доходів:

  • з солідарної пенсійної системи, тобто з державного Пенсійного фонду;
  • з накопичувальної системи. Тут коефіцієнт заміщення заробітку буде подвоюватись. 

Учасниками обов’язкової накопичувальної системи можуть бути люди і до 55 років. Зараз в Україні пенсійний вік становить 60 років, тому від 55 років залишається мало часу для накопичення. Також у Міністерстві соцполітики хочуть, щоб після 55 років людина добровільно визначилась, чи хоче вона бути учасником накопичувальної системи.

Коли в Україні будуть працювати одночасно дві системи, то буде діяти гарантія 102-ї Конвенції Міжнародної організації праці, яку Україна ратифікувала. Там є нестандартне мінімальне забезпечення — це 40% від зарплати. Менше держава не має права платити.

Де буде зберігатися пенсія, коли буде накопичувальна система

У перший рік роботи накопичувальної системи рахунки майбутніх пенсіонерів будуть зберігатися у спеціально створеному державному накопичувальному фонді. У 2026 році держава дозволить громадян переносити свої пенсійні накопичення до недержавних фондів. Працівники для зберігання своїх коштів зможуть самостійно обрати фонд із переліку, який надасть державний регулятор — Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України.

Якщо людина захоче вибрати недержавний пенсійний фонд, то є три установи, які один одного контролюють. Сюди слід віднести банк-зберігач, компанію з управління активів та адміністратора. «Вони контролюють з точки зору захисту активів і сповіщають раду фонду, якщо щось йде не так в управлінні цими коштами. Система захисту вже виписана в законодавстві, якому 15 років. Можливо, її потрібно посилити»,  —  наголосила Марина Лазебна.

Раніше Заборона розповідала про ухвалення Держбюджету України на 2022 рік та розміри прожиткових мінімумів для різних соціальних груп.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору