'
Читаєте зараз
З 2026 року українці зможуть заробляти на грошах з пенсії. Як це все буде працювати

З 2026 року українці зможуть заробляти на грошах з пенсії. Як це все буде працювати

Markiian Oliiarnyk
Пенсіонери
  • Верховна Рада України планує затвердити черговий етап пенсійної реформи наприкінці 2021 року або (скоріш за все) на початку 2022.
  • Якщо законопроєкт погодять, то систему запровадять впродовж 2023—2026 років.
  • Учасниками системи точно стануть українці, які ще не є пенсіонерами.

В Україні впродовж 20232026 років хочуть запровадити накопичувальну пенсійну систему. Всі офіційно працевлаштовані люди будуть учасниками цієї системи та матимуть свої пенсійні накопичувальні рахунки. Людина сама зможе обрати спеціальний фонд, а під час виходу на пенсію визначити, як саме отримувати накопичені кошти. Учасниками накопичувальної системи можуть стати українці до 55 років.

Заборона розповідає про суть реформи та про те, як, згідно з планами уряду та Верховної Рада, будуть співпрацювати накопичувальна та солідарна пенсійні системи.


Накопичувальна пенсія: що це таке

Накопичувальна пенсійна система передбачає, що у кожної людини, яка працює, з’явиться власний накопичувальний пенсійний рахунок. Держава перераховуватиме туди частину податків. Роботодавець, який платить ЄСВ, також буде спрямовувати відрахування. Людина зможе й сама накопичувати кошти.  Про це розповіла міністерка соціальної політики України Марина Лазебна в інтерв’ю Суспільному, коментуючи пропозиції, передбачені законопроєктом №2683 «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення», який у квітні 2021 року Рада відправила у профільний комітет для підготовки до першого повторного читання. Документ планується затвердити максимум у січні 2022 року.

«Над проєктом ще будуть працювати. Тому що людям потрібно пояснити, що це дійсно пенсійна перспектива; що кошти будуть захищені; що держава створить систему гарантій цих коштів. Ці кошти не будуть просто лежати на рахунках, вони мають працювати», — розповіла міністерка.

Для цієї системи планують запровадити перехідний період  —  з 2023 по 2026 рік. Гроші будуть в Єдиному державному накопичувальному фонді. Після 2026 року людина зможе обирати, чи переводити кошти в накопичувальний пенсійний фонд.

Читати більше новин в Telegram

Два джерела доходу

В Україні запроваджується пенсійна реформа, вона передбачає, що з’явиться два джерела доходів:

  • з солідарної пенсійної системи, тобто з державного Пенсійного фонду;
  • з накопичувальної системи. Тут коефіцієнт заміщення заробітку буде подвоюватись. 

Учасниками обов’язкової накопичувальної системи можуть бути люди і до 55 років. Зараз в Україні пенсійний вік становить 60 років, тому від 55 років залишається мало часу для накопичення. Також у Міністерстві соцполітики хочуть, щоб після 55 років людина добровільно визначилась, чи хоче вона бути учасником накопичувальної системи.

Коли в Україні будуть працювати одночасно дві системи, то буде діяти гарантія 102-ї Конвенції Міжнародної організації праці, яку Україна ратифікувала. Там є нестандартне мінімальне забезпечення — це 40% від зарплати. Менше держава не має права платити.

Де буде зберігатися пенсія, коли буде накопичувальна система

У перший рік роботи накопичувальної системи рахунки майбутніх пенсіонерів будуть зберігатися у спеціально створеному державному накопичувальному фонді. У 2026 році держава дозволить громадян переносити свої пенсійні накопичення до недержавних фондів. Працівники для зберігання своїх коштів зможуть самостійно обрати фонд із переліку, який надасть державний регулятор — Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України.

Якщо людина захоче вибрати недержавний пенсійний фонд, то є три установи, які один одного контролюють. Сюди слід віднести банк-зберігач, компанію з управління активів та адміністратора. «Вони контролюють з точки зору захисту активів і сповіщають раду фонду, якщо щось йде не так в управлінні цими коштами. Система захисту вже виписана в законодавстві, якому 15 років. Можливо, її потрібно посилити»,  —  наголосила Марина Лазебна.

Раніше Заборона розповідала про ухвалення Держбюджету України на 2022 рік та розміри прожиткових мінімумів для різних соціальних груп.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій