'
Читаєте зараз
З 29.25 до 36.56: НБУ різко обвалив гривню. Як відчують українці?

З 29.25 до 36.56: НБУ різко обвалив гривню. Як відчують українці?

Markiian Oliiarnyk
  • Фінансовий регулятор офіційно девальвував гривню на 25% у порівнянні з зафіксованим в лютому-2022 значенням.
  • Рішення не має спровокувати гіперінфляцію чи влаштувати банкопад, скоріше, навпаки, вгамувати сірі та чорні схеми валютного ринку.
  • Утримання гривні на неринковому рівні коштувало і без цього проблемному Держбюджету мільярдів гривень.

Національний банк України вирівняв офіційний та банківський курси гривні. Це означає, що всі категорії бізнесу отримують рівні умови, хоча б в розрізі курсу. Вочевидь, девальвація в 25% вплине на ціни, але більшим чинником є, звісно, непередбачуванність війни. Вже зараз Нацбанк змінив свій прогноз: облікова ставка триматиметься на рівні 25% мінімум до другого кварталу 2023 року, інфляція складе +30% в цьому році й 20.7% — в наступному.

Заборона розповідає про причини та наслідки рішення фінрегулятора девальвувати гривню після фіксації курсу у перші дні повномасштабного вторгнення.


Гривня впала на 25%: курс НБУ від 21 липня

НБУ 21 липня 2022 року скорегував офіційний курс гривні до долара США з 29.25 до 36.5686 грн/долар, тобто до умовно банківського. Такий крок нібито має збільшити конкурентоспроможність українських виробників та зробити умови для обміну валют більш-менш рівними для бізнесу і населення. Курс і надалі буде фіксованим. 

«Механізм фіксації курсу є стабілізатором економіки в поточних умовах. Війна триває вже майже п’ять місяців, відбулися суттєві зміни в нашій та світовій економіці. Фіксація курсу гривні на рівні 29.25 грн за $1 на початку війни допомогла забезпечити стабільну роботу фінансової системи. Зараз він вже не відповідає реаліям та поступово втрачає роль якоря для очікувань», — пояснили у Нацбанку.

За оцінками регулятора, корекція обмінного курсу збільшить приплив валюти і її продаж, що мінімізує спекуляції цінами на валютному ринку.

Читати більше новин в Telegram

Девальвація гривні: що кажуть експерти

Фінансовий аналітик Олексій Кущ вважає, що рішення НБУ про створення так званого курсового коридору з корекцією гривні до долара є правильним. Утім, на його думку, це ще більше підкреслило помилковість підвищення облікової ставки до 25% на початку червня 2022 року.

«Тепер чекаємо на нове рішення щодо облікової ставки. Або виправлення помилки та повернення до політики негативних ставок, або продовження зростання до 30%, тобто наполегливість на помилці. Якщо НБУ сказав А, прислухавшись до моделі курсового коридору, то час говорити і Б, знижуючи [облікову] ставку», — пояснив експерт.

Фахівець з цінних паперів компанії Dragon Capital Сергій Фурса стверджує, що у Нацбанку не було іншого вибору, окрім як підняти курс, оскільки резерви на його підтримання на рівні 29.25 грн/долар поступово вичерпувалися. Від різниці між офіційним і ринковим курсом, яка підскочила аж до 25%, найбільше страждали експортери та ФОПи, які заробляють у валюті, особливо ІТ-фахівці. Тепер ця різниця буде нівельована якоюсь мірою (ринковий курс знову зросте, але вже не так різко і не так сильно). Втім, таке рішення несе за собою іншу проблему у вигляді інфляції.

«Хоч більшість імпортерів подумки і орієнтувались на ринковий, кешевий курс, проте все ж таки продукція завозилась в країну за курсом 29.5. Наприклад — бензин. Зараз він має здорожчати. Що буде мати ефект на всі ціни. Але питання у тому, що Нацбанк діє в ситуації, коли у вас немає доброго рішення. Є лише погане і дуже погане. І так буде до кінця війни», — пояснив аналітик у своєму Фейсбуці.

Банківські курси обміну валют, дані на 12:10 21 липня 2022 року. Фото: фінпортал Мінфін 

За словами аналітика CASE Ukraine Євгена Дубогриза, НБУ дочекався максимального значення ринкового курсу, тому й наважився скорегувати гривню до долара саме зараз, а не у травні  чи червні. Якби це було зроблено раніше, то утворилося б ще більше множинних курсів. «Тепер, якщо не станеться нічого дуже супернеочікуваного, до кінця року не буде потреби змінювати офіційний курс взагалі. Не буде значних розходжень між офіційним та ринковим курсами… Мені здається, курс на рівні 37 включає в себе усі негативні очікування щодо подорожчання долара, підвищенням ставок в США та інших чинниках повзучої девальвації», — зазначив Дубогриз.

Раніше Заборона розповідала про те, де і на яких умовах українські біженці у Європі можуть обміняти готівкову гривню на місцеву валюту або євро.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій