Читаєте зараз
З камерами та током: як Польща та Фінляндія укріплюють кордони з Росією

З камерами та током: як Польща та Фінляндія укріплюють кордони з Росією

Ilona Kivva
Автор:
  • Польський бар’єр на кордоні з Калінінградською областю Росії матиме 3 000 камер і коштуватиме майже $89 мільйонів. 
  • Фінський кордон убезпечити складніше, тому країна фокусується на захисті окремих зон. Будівництво 3-метрового паркана стане у близько $417 мільйонів.
  • Паркани на кордонах двох країн простягнуться на 200 кілометрів кожен.

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну в 2022 році уряди Польщі та Фінляндії звернули увагу на власну безпеку як сусідів Росії. Влада обох країн почали планувати посилення власних кордонів із країною-агресоркою.

Заборона розповідає деталі укріплення польсько-російського та фінсько-російського кордону. 


Польща будує електронний бар’єр

Будівництво електронного паркана на польсько-російському кордоні вже розпочато та завершиться восени 2023 року, повідомив міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський. 

За його словами, паркан довжиною 199 кілометрів буде «витвором мистецтва». Огорожа розділена на 12 функціональних секцій. Планується встановити:

  • близько 2 000 опор для відеоспостереження;
  • 3 000 відеокамер;
  • 700 км кабелів живлення, передачі та сповіщення.

На будівництво виділено понад 373 млн злотих ($88.6 млн).

Читати більше новин в Telegram

«Я переконаний, що наш східний кордон буде ідеально підготовлений до будь-яких протиправних дій. Дій, пов’язаних із кризовими ситуаціями, спричиненими нашими східними сусідами», – зазначив Камінський. Також він наголосив, що це буде найкраще захищений кордон в Європейському Союзі. 

Фінляндія обтягує кордон сталевим дротом

Країна в квітні-2023 приєдналася до військового альянсу НАТО, щоб посилити власну безпеку, враховуючи напад Росії на Україну. Тож фіни через кілька днів почали будувати паркан на своєму кордоні з РФ, який становить близько 1 300 кілометрів пише Reuters.

Новий паркан матиме три метри у висоту, буде увінчаний колючим дротом і обрамлений дорогою. Коштуватиме проєкт приблизно 380 мільйонів євро ($417 млн). За планом, до кінця 2026 року фінська огорожа охопить близько 200 км найбільш критичних ділянок кордону. 

Екскаватори копають пісок поруч із кордоном Росії та Філняндії в селищі Пелкола, 14 квітня 2023 року. Фото: REUTERS/Janis Laizans

Бригадний генерал прикордонної служби Ярі Толпанен повідомив, що більша частина прикордонної зони дуже віддалена і важкодоступна, тому фіни будують цільові зони, до яких можна дістатися транспортним засобом і де ймовірна масштабна нелегальна імміграція. Керівник будівництва Ісмо Куркі сказав, що, хоча огорожа не призначена для зупинки будь-яких спроб вторгнення, вона матиме обладнання для спостереження.

Наразі активність уздовж кордону, який загалом простягається на 1300 км, невелика, а ситуація, за словами Толпалена, стабільна. У 2022 році Фінляндія виявила лише 30 нелегальних перетинів, тоді як російські прикордонники припинили близько 800 спроб потрапити на територію Фінляндії, повідомила фінська прикордонна служба. 

Польсько-білоруська міграційна криза 2021 року

Взимку 2021 року Європейський Союз звинуватив Білорусь, вірного союзника Росії, у створенні кризи на польсько-білоруському кордоні. Тоді РБ масово надавала візи мігрантам із Близького сходу та направляла їх у бік Польщі. 

У відповідь на цю сфабриковану кризу Польща звела паркан на кордоні з Білоруссю. Він оснащений чисельними камерами відеоспостереження та приладами нічного бачення. Своєю чергою Фінляндія, побоюючися помсти від свого східного сусіда за вступ до НАТО та допомогу Україні, прагне захиститися від повторення польсько-білоруської кризи.

За словами бригадного генерала прикордонної служби Ярі Толпалена, у цій повністю зміненій безпековій ситуації Фінляндія повинна мати більш надійний прикордонний контроль і бути менш залежною від російського прикордонного контролю.

Раніше Заборона розповідала про сучасні системи моніторингу кордонів на штучному інтелекті, які німецький оборонний концерн Rheinmetall передав Україні. Такі системи використовувала Литва якраз під час міграційної кризи 2021 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій