'
Читаєте зараз
Насильство проти мігрантів на кордоні Білорусі й Польщі. Amnesty International оприлюднила докази

Насильство проти мігрантів на кордоні Білорусі й Польщі. Amnesty International оприлюднила докази

Markiian Oliiarnyk
Мігранти на білорусько-польському кордоні
  • Білоруські силовики катували, цькували собаками та відбирали життєво необхідні запаси у мігрантів на кордоні з Польщею — Amnesty International.
  • Виявляється, що до схожих методів вдавалися й польські прикордонники.
  • ЄС ігнорує докази порушення прав людини Польщею і не вживає жодних заходів, щоб вирішити міграційну кризу на білорусько-польському кордоні.  

Міжнародна організація Amnesty International опублікувала звіт щодо порушень прав людини на білорусько-польському кордоні. За даними правозахисників, білоруські силовики застосовували проти мігрантів силу, змушували їх перетинати кордон у небезпечних для життя умовах та відбирали у них їжу та воду. Втім до таких заходів вдавалися не лише білоруські, а й польські прикордонники.

Заборона ознайомилася з опублікованим матеріалом і розповідає про найгучніші порушення прав людини на білорусько-польському кордоні.


Жорстоке поводження білорусів з мігрантами

20 грудня 2021 року правозахисна міжнародна організація Amnesty International опублікувала звіт з доказами порушення прав людини проти мігрантів з боку білоруських силовиків на кордоні з Польщею.

«Білоруські силовики били кийками та прикладами рушниць людей, зокрема сім’ї з дітьми, цькували їх собаками, а також змушували неодноразово перетинати кордон у небезпечних умовах, зокрема через швидкоплинну річку», — йдеться у звіті організації.

Правозахисники опитали 75 осіб, серед яких було 66 громадян Іраку, семеро сирійців, один ліванець та один суданець. Сукупно їхні свідчення стосуються щонайменше 192 осіб, оскільки вони розповіли про те, що довелося пережити не лише їм самим, а й їхнім сім’ям.

Читати більше новин в Telegram

Згідно із зібраними свідченнями, окрім регулярного побиття, білоруси забирали у мігрантів телефони, гроші, їжу, воду та засоби гігієни. Після прибуття до пунктів збору мігрантам не дозволяли залишати огороджену зону. Протягом днів, а то і тижнів, вони перебували у нелюдських умовах, фактично без їжі. Деякі постраждалі розповіли, що покинути огороджену зону можна було лише давши хабаря.

«Ми провели в огородженій зоні 20 днів. Їли один раз на день, а одного разу не мали навіть чим нагодувати дітей аж цілих 24 годин. Іноді ми майже непритомніли. Ми були дуже голодні та спраглі, втім не могли знайти жодної допомоги ні від польських солдатів, ні від білорусів», — розповів один з опитаних сирійців. 

В Amnesty International наголошують, що Білорусь грубо порушує міжнародне право на отримання притулку, а також право на свободу від катувань чи іншого жорстокого поводження, попри те, що вона є учасницею відповідних договорів, які їх захищають.

Порушення прав людини польськими прикордонниками

Правозахисники зазначають, що до грубих порушень прав людини вдавалися не лише білоруси, а й польські прикордонники. Фактично мігранти-шукачі притулку на білорусько-польському кордоні «опинилися фактично між молотом і ковадлом».

За даними організації, Польща систематично ігнорувала свої міжнародні зобов’язання і організовувала масові висилання мігрантів, навіть коли вони заявляли про готовність юридично подати заявку на притулок. У процесі висилання польські силовики також били людей, погрожували собаками та використовували сльозогінні засоби, навіть проти дітей.

«Поляки помістили нас у військову вантажівку. Там було достатньо місця для 50-60 осіб. У вантажівці польський солдат, підслухавши нашу розмову, застосував проти нас перцевий балончик. Мій син та дочка плакали майже годину», — розповів один з постраждалих мігрантів.

Також деякі опитані розповіли, що польські прикордонники, як і білоруси, зганяли мігрантів до річки, що розмежовує кордон між Польщею та Білоруссю. «Річка була приблизно 10-15 метрів в ширину, але глибока і швидка. Нас вигнали з машини і штовхнули у воду. Хто не хотів залізати у річку, того били кийками. Вони також мали собак. Я бачив, як одного чоловіка забрала течія. Якщо ти не вмів плавати, ти неодмінно тонув», — передає слова одного з мігрантів Amnesty International.

Порушення прав людини Польщею: бездіяльність ЄС

Європейський Союз різко засуджує порушення прав людини білоруськими силовиками, але ігнорує аналогічні порушення з боку Польщі. В Amnesty International зазначають, що Європейська комісія досі так і не змогла провести відповідне судове розслідування, незважаючи на наявність неспростовних доказів.

До того ж 1 грудня 2021 року ЄС запропонував ввести тимчасові надзвичайні заходи, які можуть дозволити Латвії, Литві та Польщі не пропускати в країну шукачів притулку протягом 20 тижнів, а також полегшити їхню депортацію. 

«Цей крок є невиправданим і послабить правову базу ЄС щодо міграції та надання притулку. Білорусь має негайно припинити це насильство, а країни-члени ЄС повинні припинити відмовляти людям у можливості уникнути цих жахливих порушень, не кажучи вже про повернення їх до Білорусі, щоб знову і знову зіштовхуватися з ними», — заявили в Amnesty International.

Раніше Заборона розповідала про те, як в середині листопада мігранти з Білорусі намагалися потрапити в Україну. Їхня спроба не вдалася, усіх повернули назад, а в МВС України вирішили надалі не ризикувати і посилити українсько-білоруський кордон на 21 млн гривень.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій