Захід розглядає три сценарії завершення війни в Україні: який найпесимістичніший

Ilona Kivva
Автор:
  • Американські та українські військові лідери, ймовірно, шукають нову стратегію, яку вони могли б почати виконувати на початку 2024 року. 
  • Частина військових аналітиків наполягає на утриманні території, яку контролює Україна, окопуючись і нарощуючи постачання та сили впродовж року. 
  • Не виключено, що Україна додатково звернеться до альтернативних військових союзів. 

Поряд з «німецьким» та «корейським» сценарієм із безпековими гарантіями від НАТО, яких Україна поки не отримала, також розглядається «фінський». В останньому випадку доведеться поступитись територіями та з більшим завзяттям розвивати виробничі потужності зброї.

Заборона розповідає про варіанти майбутнього України у війні з Росією.

Україна – РФ: які варіанти у Заходу

Серед сценаріїв політичного завершення війни на Заході активно розглядають так звані корейський та німецький. 

Так, колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен пропонує поширити безпекові гарантії Альянсу тільки на підконтрольну Києву територію України, як це було з Західною Німеччиною у 1955 році. А от екскомандувач сил НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс закликає змиритися на деякий час з російською окупацією Південного Сходу та укласти мир за «корейським сценарієм». Натомість Європа та США мають допомогти в розбудові підконтрольної Україні території, у розвитку економіки, та надати залізні гарантії безпеки — наприклад, як Південна Корея отримала статус повноправного партнера США за договором 1953 року.

«Можна розглядати ‘німецький’, ‘корейський’ або навіть ‘фінський’ сценарії. Так, у Фінляндії забрали 10% території, такий варіант також може бути. Звісно, це неприємно, але не кінець світу. За будь-якого сценарію, чи то буде наша перемога, чи перемир’я, ми маємо розпочати процес максимальної мілітаризації, щоб росіяни дивилися і боялися йти знову», — каже військовий експерт Іван Ступак.

Читати більше новин в Telegram

На думку експерта, насамперед ми маємо покладатися на власні сили та розбудовувати оборонну промисловість. Вступ до НАТО також важливий, проте Ступак вважає, що Альянс не прийме нас одразу після закінчення війни, і сумнівається, що блок зможе захистити нас як країну-учасницю. 

«На моє переконання, НАТО нас не захистить, воно стало слабким. Але ми в Конституції записали рух до Альянсу, тому йдемо до цього. Нам він необхідний з погляду навчання, доступу до технологій, можливості закуповувати техніку та розгортати спільне виробництво літаків, техніки, зброї тощо. Звісно, нам цікаве створення альтернативних військових союзів. Це може бути Польща, країни Балтії та Велика Британія. Залежно від того, хто хоче з нами створити такий союз. Але великий розрахунок тільки на себе», — наголошує військовий експерт.

Контрнаступ ЗС у 2024 році: що кажуть у США

Американські та українські військові лідери шукають нову стратегію, яку вони могли б почати виконувати на початку 2024 року. Приводом нібито стало те, що багатомісячний контрнаступ України не досягнув мети, пише The New York Times.

Американці наполягають на консервативній стратегії, яка зосереджується на утриманні території, яку контролює Україна, окопуючись і нарощуючи постачання та сили впродовж року. Українська сторона начебто навпаки хоче йти в атаку.

«Вони мають воювати розумно й ефективно. Якщо Україна та Захід зроблять правильні інвестиції в пошуках довгострокової стратегії, тоді Україна може повернути перевагу», — каже старший науковий співробітник програми Росії та Євразії Фонду Карнегі Майкл Кофман.

Але є деякі ознаки компромісу. Високопоставлені американські чиновники заявили, що вони відкриті до деяких нових ідей України. Глибокі удари України по Криму цієї осені виявилися смертельними для Росії. Американські стратеги вважають, що українці можуть розвинути цей успіх, навіть якщо більшу частину їхньої енергії буде спрямовано на відновлення своїх сил.

Раніше Заборона розповідала про можливості Росії фінансувати війну в Україні: уряд країни-агресорки готується перерозподілити бюджетні витрати, щоб мати змогу робити це якомога довше.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій