'
Читаєте зараз
Як захищатись від дискримінації? Заборона відповідає на складні питання

Як захищатись від дискримінації? Заборона відповідає на складні питання

Yuliana Skibitska

Антидискримінаційні закони діють в Україні вже вісім років, але проблема дискримінації залишається актуальною. Це поширене явище, з яким упродовж життя стикається майже кожна людина. Водночас понад чверть населення країни не вважають дискримінацію серйозною проблемою. Разом із правозахисницею та співголовою «Коаліції з протидії дискримінації» Іриною Федорович відповідаємо на головні питання про дискримінацію i способи їй протидіяти. Скласти їх допомогли читачі Заборони, які самі неодноразово зазнавали несправедливого ставлення до себе.

Що таке дискримінація?

Якщо коротко, це коли до однієї людини ставляться гірше, ніж до іншої в аналогічній ситуації. Причиною можуть бути вік, стать, орієнтація, колір шкіри, політичні переконання, наявність інвалідності. Загалом, цей список досить довгий. Коли мер Івано-Франківська Руслан Марцінків пропонує «пакувати та вивезти ромів подалі за межі міста» – це підбурювання до дискримінації. А якщо поліція слухає мера та біжить виконувати наказ, то це вже пособництво в дискримінації. 

Дискримінація буває прямою або непрямою. Наприклад, ви точно знаєте, що вам «не влетить» на роботі від колег, якщо ви розкажете, як провели вихідні з коханою людиною протилежної статі. На таку ж історію про вихідні двох хлопців колеги можуть реагувати менш схвально. Якщо після камінг-ауту гея чи лесбійку почнуть цькувати – це утиск, непряма форма дискримінації. Якщо ж їх ще і звільнять – то це вже пряма дискримінація.

Що робити, якщо звільняють із роботи через сексуальну орієнтацію?

Скаржитись. «Кодекс Законів про працю» наразі єдиний нормативний документ, де наші депутати спромоглися чітко написати, що звільняти через сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність – заборонено.

Якщо не здають квартиру гей-парі це дискримінація?

Так. Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»  поширюється на всі види правовідносин між людьми. Якщо людина здає свою нерухомість за гроші – це публічна оферта та бізнес. Тобто якщо квартиру не хочуть здавати – ви маєте право скаржитися. Але я поки не бачила жодної такої скарги чи судової справи. 

До речі, коли в оголошеннях пишуть «здам родині без дітей» – це також дискримінація. У нас є окремий закон «Про рекламу», який забороняє дискримінацію в рекламі – тож можна скаржитись навіть на дискримінаційні оголошення про здачу квартири, якщо є час та натхнення.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій