'
Читаєте зараз
Закон № 5655: експерти пояснили, що з ним не так

Закон № 5655: експерти пояснили, що з ним не так

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховна Рада України ухвалила закон в другому читанні 13 грудня 2022 року.
  • Менш ніж за добу на сайті президента з’явилася петиція про його ветування.
  • Однією з найбільших недоліків документа експерти називають цілковиту відсутність контролю за забудовниками.

Закон № 5655 критикували мери міст, архітектори та громадськість ще до його ухвали. Річ у тім, що документ містить кілька вкрай суперечливих норм, які, серед іншого, створюють перспективи розвитку самовільного будівництва та збільшення корупції у сфері.

Журналістка Заборони Анастасія Оприщенко розібралася в усіх нюансах суперечливого документа.

Закон про містобудування: головні проблеми

Ухвалений 13 грудня 2022 року документ містить майже 200 сторінок, на яких детально розписана реформа містобудівної сфери. Однак кілька пунктів містять суперечливі норми, які можуть призвести до масової самовільної забудови.

Які є суперечливі положення:

  • законопроєкт послаблює внутрішній антикорупційний контроль;

У швейцарському Лугано 4 липня 2022 року презентували масштабну програму повоєнної відбудови України. Вона передбачає залучення понад $750 мільярдів на відбудову та розвиток країни впродовж наступних десяти років включно з оновленням стратегії містобудування.

Читати більше новин в Telegram

За містобудування безпосередньо відповідали два профільні відомства: Мінінфраструктури та Міністерство розвитку громад та територій. Але 2 грудня 2022 року Кабмін ухвалив створення Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, об’єднавши їх в одну структуру.

«Таке рішення в поєднанні з законопроєктом № 5655 зосереджує контроль над ‘Великою відбудовою’ в одному міністерстві — це і виділення коштів, і формування державної політики, і затвердження нормативної бази в будівництві, і безпосередній контроль над діяльністю проєктувальників та експертних організацій. Така концентрація повноважень в одному відомстві створює значні корупційні ризики», — пояснює журналістка Заборони.

  • відсутність нагляду на забудовою;

Відповідно до закону, суттєву частина повноважень у сфері містобудування переходить від чиновників до приватних осіб. Це фактично виводить їхні дії з-під нагляду антикорупційного законодавства та спеціальних органів. Це призведе до суттєвого зростання кількості випадків незаконного будівництва. 

  • введення приватного контролю та відсутність державного контролю прямо суперечать Конституції;
  • жодних перевірок при реєстрації права на будівництво;

Дозвіл на будування, ймовірно, видаватимуть автоматично, тобто без перевірки документів. За таких умов відбувається автоматична державна реєстрація в тому числі на значну кількість незаконних будівництв.

  • обов’язкове створення власних органів містобудівного контролю;

Такі структури будуть створені у кожній територіальній громаді. Їх в Україні є майже 1500. Як результат, зросте кількість чиновників, що вимагає додаткового фінансування. Це своєю чергою також ускладнить антикорупційний контроль у галузі будівництва.

  • позбавлення контролю на місцях;

Органи місцевого самоврядування та архітектори втрачають можливість планувати розвиток міст та примушувати забудовників дотримуватися містобудівної документації.

  • Єдина державна електронна система у сфері будівництва;

Через базу можна буде зареєструвати права на виконання підготовчих та будівельних робіт. Право користуватися цим реєстром нададуть нотаріусам та державним реєстраторам. 

5655: хто критикує документ

Закон вщент розкритикували мери міст, архітектори та громадськість.

Так, мер Львова Андрій Садовий наголосив на необхідності більш детального обговорення реформи містобудування і закликав відкласти розгляд проєкту.

«Згідно з пропонованим законопроєктом, контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Натомість представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво», — зауважив він.

Мер Києва Віталій Кличко підкреслив, що законопроєкт № 5655 легалізує самовільне будівництво. Це порушує права як жителів громад, так і власників земельних ділянок у місті.

Заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій назвала цей закон містоґвалтівним та зазначила, що він створює систему, в якій доброчесні архітектори залишаться без роботи, а проєкти для міста розроблятимуть ті, хто виконує всі забаганки забудовників. Це, на її думку, суттєво вплине на якість архітектури та міського простору, адже такі безіменні об’єкти створюватимуть на основі економічної доцільності в трактуванні забудовників.

Громадські організації (серед них Рух ЧЕСНО, Центр протидії корупції, De jure), Асоціація міст України, низка ГО та ЗМІ випустили спільну заяву, де наголошують, що законопроєкт № 5655 треба відтермінувати.

Одна з ключових проблем, на їхню думку, те, що громадяни України не зможуть впливати на відбудову країни, а забудовники контролюватимуть самі себе.

Раніше Заборона розповідала про скандал навколо історичного центру «Квіти України». ОАКС скасував статус історичного центру будівлі, що дозволило забудовнику почати його перебудову.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій