Читаєте зараз
Засновника Binance засудили: коротко про цю та інші справи щодо криптобіржі

Засновника Binance засудили: коротко про цю та інші справи щодо криптобіржі

Анастасія Могилевець
  • Чанпен Чжао нібито ігнорував санкції США та дозволив шахраям відмивати гроші за допомогою своєї платформи.
  • Йдеться про злочини, пов’язані з наркоторгівлею, діяльністю ХАМАСу та навіть сексуальною експлуатацією дітей.
  • У листопаді-2023 Чжао залишив посаду керівника Binance та визнав себе винним, виплативши рекордні штрафи.

Криптобіржу заснували у 2017 році, а вже за рік вона отримала першу підозру в порушенні закону від американської влади. Експерти кажуть, що наразі Binance не загрожує банкрутство. Однак її майбутнє не визначено через гучні звинувачення та судову тяганину.

Заборона розповідає про кримінальні справи проти Binance.

Справа Чапмена Чжао: деталі скандалу

Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) подала до суду на Binance та Чанпена Чжао 5 червня 2023 року. Компанію підозрювали в порушенні правил торгівлі цінними паперами. Тоді SEC заявляла, що визнає токен BNB, як і стейблкоїн BUSD, що носить брендинг біржі, цінними паперами. Американські регулятори забороняють випуск BUSD.

Прокуратура США стверджувала, що керівництво Binance не повідомило про понад 100 000 підозрілих транзакцій, пов’язаних з терористичними групами ХАМАС, Аль-Каїда та ІДІЛ. Платформа також нібито підтримувала продаж порнографічних матеріалів за участі дітей, за що отримувала доходи. Крім того, Binance закидали ухилення від американських санкцій проти Ірану та Росії.

Вже в листопаді криптобіржу оштрафували на $4.3 мільярда. Це стало одним із найбільших штрафів у кримінальних справах, пов’язаних із криптовалютою. Засновник біржі визнав себе винним у порушенні правил боротьби з відмиванням грошей. Також Чжао погодився, що сприяв обходу санкцій. Бізнесмен пішов з посади голови Binance та підрозділу, представленого на американського ринку — Binance.US. Він особисто виплатив ще $50 млн на додаток до суми.

Читати більше новин в Telegram

Втім, Міністерство юстиції США вважало недоцільним просто стягнути штрафи з криптоінвестора та його компанії. Там були впевнені, що ексочільника Binance треба покарати жорсткіше, адже біржа грубо порушила федеральні санкції й закони. Відомство вимагало для Чжао 36 місяців за ґратами. Суддя відповів, нібито немає жодних доказів того, що обвинувачений знав про незаконну діяльність у Binance.

«Я думаю, перший крок до того, щоб взяти на себе відповідальність — це повністю визнати свої помилки. Я також усвідомлюю важливість наявності надійної програми KYC [програми з боротьби з відмиванням грошей]. Саме тому я доручив Binance співпрацювати з американським розслідуванням», – сказав Чанпен Чжао у залі суду.

Екскерівник Binance торік у листопаді також визнав себе винним за звинуваченням у порушенні закону про банківську таємницю. Санкція такої статті передбачає до 10 років в’язниці. Однак визнання фігурантом провини та співпраця зі слідством помʼякшили йому вирок. Судова служба пробації рекомендувала, щоб Чжао провів у вʼязниці пʼять місяців.

Binance: що відомо про найбільший сервіс обміну криптовалют

Binance – найбільша у світі криптовалютна біржа. Її заснували 2017 року,  вже наступного року вона стала абсолютним лідером за обігом криптовалют. Тоді ж стартувало розслідування Мінʼюсту Штатів щодо цієї платформи. 

Біржа пропонує обмін більш ніж 350 криптовалютами та віртуальними токенами, включаючи біткойн (BTC), ефір (ETH), лайткойн (LTC), доджкойн (DOGE) і власну монету BNB.

Фаундера та очільника Чанпена Чжао, також відомого як CZ, визнали найбагатшою людиною 2022 року. За даними аналітиків Bloomberg, статки бізнесмена становлять близько $96 мільярдів. Він встиг відвідати багато країн, працював у Токіо і Нью-Йорку, зокрема в компанії Bloomberg LP, а потім переїхав до Шанхаю, де захопився сферою криптовалюти й заснував провідну у своїй сфері біржу.

У відповідь на низку звинувачень з боку американського уряду наприкінці 2023 року керівництво Binance зазначило, що розвиває свій бізнес у хаотичній та нерегульованій галузі.

«Хоча Binance не є досконалим, він прагнув захистити користувачів з перших днів свого існування і доклав величезних зусиль, щоб інвестувати в безпеку та відповідність вимогам. Binance зростав надзвичайно швидкими темпами в усьому світі та приймав неправильні рішення на цьому шляху. Binance бере на себе відповідальність за цю минулу главу», – йшлося в заяві компанії після звинувачень Мін’юсту. 

Втім, професорка права Університету Вандербільта та експертка з фінансового регулювання Єша Ядав зазначила, що платформа, ймовірно, завелика, щоб збанкрутувати. Знищення Binance завдасть шкоди не лише криптогалузі, а й звичайним людям, які зберігають рахунки на платформі, додала вона.

Раніше Заборона розповідала про банкрутство криптобіржі FTX в листопаді 2023 року. Її засновнику, ексмільярдеру Сему-Бенкману Фріду тоді загрожувало 110 років ув’язнення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій