Здатна уразити рухомі цілі: чим ще цікаві авіабомби Paveway IV, які ЗСУ отримають від Британії
Наприкінці квітня зʼявилися чутки, що Велика Британія вирішила передати Україні власні авіабомби Paveway IV. Пізніше представник Міністерства оборони країни підтвердив авторитетному військовому виданню TWZ: озброєння включено до останнього пакета допомоги.
Це вже третій, після американських JDAM та французьких HAMMER, тип точних авіаційних бомб, які Україна отримає від західних партнерів. Що саме собою являє британська авіабомба Paveway IV та як вона допоможе ЗСУ, розібрався Олександр Гуменюк.
Paveway IV: історія
Paveway IV — це британська авіабомба, обладнана лазерним наведенням. Її виробник, компанія Raytheon UK, вже відомий в Україні тим, що спільно з Lockheed Martin займається виготовленням протитанкових ракетних комплексів Javelin.
Paveway IV вперше надійшла на озброєння до Повітряних сил Великої Британії у 2008 році. У 2013-му було укладено перший контракт на експортний продаж до Саудівської Аравії.
Британські авіабомби активно використовувались під час бойових дій у різних країнах — зокрема у Лівії, Іраку, Афганістані, Сирії та Ємені у ході воєнних операцій Королівських ВПС, а також ВПС Саудівської Аравії.
Читати більше новин в TelegramОсобливості британської авіабомби
Paveway IV виготовляється на основі базової 500-фунтової (226 кг) фугасної авіабомби. За відкритими даними, це досить точний боєприпас: його кругове відхилення не перевищує 15 метрів. Головна перевага та відмінність британської авіабомби від її американських і французьких аналогів — подвійна система наведення. Вона складається зі стандартної лазерної головки самонаведення та інерціальної навігаційної системи (INS) з підтримкою GPS.
Подвійна система наведення на британській авіабомбі зʼявилась у ході еволюції боєприпасу. Більш ранні версії мали лише лазерне наведення. З одного боку, така система робила боєприпас дуже точним та дозволяла влучати навіть у рухомі цілі. Однак з іншого боку, запуск авіабомби ускладнювався або унеможливлювався у разі поганої погоди. Ще один недолік: під час старту боєприпас потребував лазерного підсвічування з літака чи окремими силами з землі, які, до всього іншого, мали перебувати досить близько до розрахованої точки влучання.
Ці недоліки було усунуто завдяки оснащенню авіабомби системами GPS/INS, тобто прицілюванням за допомогою GPS та інерціальною системою наведення. Ця модифікація зробила Paveway IV всепогодним та досить універсальним боєприпасом. Ще одна важлива складова — наявність систем захисту від перешкод GPS/INS. Враховуючи насиченість лінії фронту російськими засобами РЕБ, ця опція стає досить актуальною.
Застосування Paveway IV в Україні
У Британії Paveway IV адаптували одразу до декількох повітряних платформ:
- F-35B;
- Harrier GR9;
- Tornado GR4;
- Typhoon FGR4;
- безпілотний комплекс Protector RG1.
Наразі достеменно невідомо, під які саме літаки Повітряні сили України збираються адаптувати авіабомби. Але, з огляду на попередні адаптації, це необовʼязково має бути одна платформа. Носіями за технічними характеристиками можуть бути і МіГ-29, і Су-27, і Су-24. Однак не можна відкидати варіант, що їх адаптують одразу під американські винищувачі F-16, які, за заявами данських чиновників, будуть в Україні вже влітку.
Які переваги дають британські боєприпаси Силам оборони? Увагу привертає саме система націлювання. Адже це перша передана Україні західна авіабомба з лазерним прицілюванням, яка здатна уражати рухомі цілі. Втім, остаточні висновки про ефективність Paveway IV можна буде робити лише після їх застосування.
Також треба врахувати основний недолік боєприпасу — його невелику далекобійність. Згідно з відкритими даними, Paveway IV здатен подолати відстань у 45 км, в той час як американський JDAM може перевершити 70 кілометрів. Ба більше, ця дальність вказана з урахуванням скидання авіабомб з високих ешелонів польоту, що неможливо в умовах сучасної лінії фронту, насиченої російськими засобами ППО. Отже, реальна дальність ураження буде ще меншою. Теоретично цей показник могла б збільшити адаптація комплекту крил для Paveway IV від компанії Lockheed Martin, однак наразі про це нічого не відомо.
Читати більше новин в Telegram