'
Читаєте зараз
Журналісти Yle викрили розвідників серед російських дипломатів у Фінляндії: де ще діють шпигуни

Журналісти Yle викрили розвідників серед російських дипломатів у Фінляндії: де ще діють шпигуни

Іван Скорина
  • Шведська телерадіокомпанія SVT встановила особи 21 агента Росії, не менше 13 з яких працювали в посольстві. Раніше Швеція вислала з країни п’ятьох послів РФ, дії яких суперечили їх дипломатичному статусу.  
  • Норвегія видворила понад 15 співробітників кремлівських спецслужб, які намагалися завербувати інформаторів і купити передові норвезькі технології.
  • Фінляндія також депортувала та відмовила у видачі паспортів шпигунам із посольств. Одні з них пов’язані з Головним управлінням розвідки РФ.

За оцінками Служби безпеки Фінляндії, третина дипломатів російського посольства насправді тісно пов’язані зі спецслужбами. Працівники СБФ (SUPO) кілька разів втручалися у спроби співробітників посольства наблизитися до співгромадян задля вербування в інформатори.

Заборона розповідає про викриття російських агентів у Скандинавії та Німеччині. 


Розвідники при посольстві у Стокгольмі

Троє співробітників російських спецслужб офіційно працювали в штаті посольства РФ у Фінляндії. Насправді ж вони підпорядковувалися Службі зовнішньої розвідки РФ (СВР), Головному розвідувальному управлінню Росії (ГРУ) чи її Федеральній службі безпеки (ФСБ). Інформація стала публічною внаслідок спільного розслідування Yle, видання MOT, а також шведських, данських і норвезьких телерадіокомпаній. Російське посольство в Гельсінкі жодних коментарів не надало.

Одним із викритих агентів СВР є Дмитро Оторошкін, який із 2014 по 2018 рік працював третім секретарем посольства в Гельсінкі. За словами експертів, шпигуни часто займають такі незначні посади, щоб не привертати увагу і мати свободу для справжньої діяльності. Пізніше Оторошкін перейшов на службу в посольство Росії в Копенгагені, проте навесні 2022 року був депортований із Данії.

У російській соцмережі ВКонтакте Yle знайшов акаунти, на яких зображений Оторошкін під трьома різними іменами. Джерело: Yle

«Основним методом СВР у західних країнах та інших частинах світу є довгострокова та цілеспрямована особиста розвідка під дипломатичним прикриттям. Особи, які діють у статусі дипломата, отримують імунітет, тому їм не загрожує будь-який кримінальний процес. У СВР працює близько 13 000–15 000 людей», – каже головний інспектор поліції Фінляндії Мікко Порвалі. 

Читати більше новин в Telegram

Шпигуни Росії в Німеччині: що відомо

Влітку 2022 року агенти кремлівських спецслужб слідкували за українськими військовими навчаннями в містах Ідар-Оберштайн і Графенвер. Вони намагались відстежити дані з мобільних телефонів бійців ЗСУ та запускали дрони, щоб спостерігати за місцевістю, пише Spiegel. У жовтні того ж року росіяни запускали дрони над полігоном Бундесверу Вільдфлекен, де українці проходили навчання на автомобілях Dingo.

Крім того, російські розвідники використовують соціальні мережі для знайомств, такі як Tinder, для шпигунства за військовими та політиками в Німеччині або їхнього вербування. Дані збирають як щодо самої ФРН, так і щодо війни в Україні. Цю проблему обговорювали на німецькій нараді за участі військових ряду країн НАТО.

У грудні 2023 року агента РФ знайшли навіть у Федеральній розвідувальній службі Німеччини (BND). 52-річний Карстен Лінке очолював підрозділ кібербезпеки і мав доступ до особистих справ співробітників агентства. Цей відділ забезпечує до половини даних, які збирає БНД щодня. Працівник під прикриттям мав допомогти своєму спільнику Артуру Еллеру перетнути німецький кордон із секретними файлами та готівкою, пише українська служба BBC.

Арешту Карстена та Еллера передували затримання підозрюваних працівників російських спецслужб у Нідерландах, Норвегії, Швеції, Австрії, Польщі та Словенії.

Раніше Заборона розповідала про підготовку Росією диверсій у морях Данії та Скандинавії. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій