'
Читаєте зараз
Журналістика у вигнанні. Як Лукашенко змінив реальність незалежних медіа Білорусі

Журналістика у вигнанні. Як Лукашенко змінив реальність незалежних медіа Білорусі

Anastasiia Opryshchenko
Журналістика у вигнанні. Як Лукашенко змінив реальність незалежних медіа Білорусі

Рік тому президентські вибори в Білорусі спровокували масові протести, хвилю затримань і міліцейського насильства. Співробітників незалежних медіа, які висвітлювали протести та критикували дії влади, затримали, а самі медіа визнали екстремістськими. Одним із таких ЗМІ став портал TUT.BY. Журналістка Анастасія Оприщенко розповідає про історію проєкту та те, як сьогодні функціонує медіа, яке змусили припинити роботу на території Білорусі.


TUT.BY — найбільше медіа Білорусі, яке охоплювало 63% користувачів білоруського інтернету. Його засновниками у 2000 році стали журналіст Сергій Дмитрієв та підприємець Юрій Зіссер. Проєкт починався як безкоштовний сервіс на кшталт Mail.ru, де можна було створити свою електронну пошту. Згодом там з’явилися тематичні розділи, новини, прогноз погоди, інформація про курс валют. Перші гроші проєкт став отримувати за розміщення реклами. 

У 2018 році TUT.BY офіційно став головним сайтом Білорусі. За відвідуваністю він обійшов і американський YouTube, і російські «Яндекс» та Mail.ru. «Сайт став домінуючим гравцем на ринку інтернет-реклами», — коментує Артем Шрайбман, білоруський політолог і позаштатний автор порталу TUT.BY. Водночас проєкт став головною платформою для переговорів між владою та звичайними громадянами. Користувачі залишали в медіа  скарги на локальні проблеми (поганий ремонт доріг, соціальні та комунальні промахи тощо) і це стало певним важелем тиску на владу, бо місцеві проблеми ставали загальнонаціональними.

Розгром редакції

25 вересня 2020 року за позовом Міністерства інформації Білорусі економічний суд Мінську почав погрожувати TUT.BY позбавленням реєстрації ЗМІ. 1 жовтня Міністерство інформації припинило реєстрацію TUT.BY на 3 місяці. А вже в грудні TUT.BY повністю втратив статус ЗМІ. У Міністерстві інформації медіа звинувачують в неодноразових порушеннях закону про ЗМІ. Однак це сталося через висвітлення порталом протестів у Білорусі під час виборів 2020 року. За версією Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю й корупцією МВС Республіки Білорусь (ГУБОЗіК), TUT.BY став «провідником підривної інформації від екстремістів до суспільства» і «пропагандистським майданчиком для протестного руху і вуличних заворушень» у серпні-вересні 2020 року.

18 травня 2021 року в головному офісі TUT.BY і регіональних у Бресті, Гомелі, Вітебську, Могильові та Гродно силовики провели обшуки. Зі співробітниками, які того дня вийшли на роботу, не було зв’язку, і до самої ночі вони були зачинені у редакціях. Пізніше частина з них повернулася додому під підпискою про нерозголошення, а решту затримали.

Після цього у декількох членів команди TUT.BY провели обшуки вдома та вилучили техніку. Серед них була й головна редакторка Марина Золотова, до якої прийшли з Департаменту фінансових розслідувань (ДФР). Обшук пройшов і в генеральної директорки Людмили Чекіної, головної бухгалтерки Анжели Асад, у бізнес-аналітиків, менеджерів і редакторів.

Закриття медіапорталу та затримання колишніх співробітників білоруська влада пояснює декількома чинниками. По-перше, ЗМІ нібито розміщувало в публікаціях заборонену інформацію. Мова йде про матеріали від незареєстрованого фонду BYSOL, що збирає гроші постраждалим на протестах, а також тим, кого звільнили з роботи через політичні причини. Проти засновників фонду у Білорусі відкрили кримінальну справу за «фінансування екстремізму». По-друге, TUT.BY фігурує у кримінальній справі про ухилення від сплати податків в особливо великому розмірі. На сьогодні з колишнього штату TUT.BY ув’язнили та тримають під вартою 15 людей.

8 липня 2021 року за сприяння колишніх журналістів TUT.BY, які залишились на свободі, з’явився тимчасовий сайт Zerkalo.io. Того ж дня доступ на сайт в Білорусі заблокували, а суд Центрального району Мінська вже 13 серпня визнав інформаційну продукцію порталу TUT.BY і його соцмереж, а також Zerkalo.io, екстремістськими матеріалами. Це означає, що поширення імені або будь-якої продукції порталів, в тому числі їхніх логотипів, вважатиметься адміністративним правопорушенням.

Як сьогодні функціонує колишнє найбільше медіа Білорусі?

Менеджерка Zerkalo.io Олександра Пушкіна розповіла, що хоча співробітники їхніх медіа і працюють тепер віддалено з різних країн, це не заважає їм висвітлювати події в Білорусі, тому що вони мають великий кредит довіри від аудиторії. Новини журналісти отримують через чат-боти, які дозволяють тримати зворотний зв’язок з читачами. Також в редакції зазначають, що усі матеріали досі виходять за законодавством Республіки Білорусь.

Крім зворотного зв’язку медіа отримує інформацію через регіональні медіа, які досі працюють у Білорусі, або намагається отримати коментарі прямо в експертів. «Але отримуючи інформацію, ми дотримуємося чітко своїх стандартів: перевірка трьох джерел або офіційного джерела», — зазначає Пушкіна.

З погляду фінансування для медіа завжди була важливою реклама, оскільки в Білорусі TUT.BY охоплювали 73% рекламного діджитал-ринку, що давало медіа змогу не шукати додатковий прибуток. Редакція Zerkalo.io налічує близько 30 людей і це не вимагає таких самих бюджетів, як у TUT.BY, але статус екстремістського видання значно знизив рекламну співпрацю.

«І ми зараз дивимося, чи підходить нам те, як ми працювали, паралельно спілкуємося з фондами, вивчаємо, як це працює. Тому що коли ми мали таку експертність на рекламному ринку, то не потребували якоїсь додаткової підтримки», — пояснює менеджерка.

Також Zerkalo.io фінансується донатами, які запустили відразу після створення медіа. Олександра каже, що в них не було чіткого плану чи гарантій, що все вийде. Однак завдяки довірі аудиторії вони не залишалися без ресурсів на існування: «Це не стабільний дохід. Нам, звичайно, в цьому плані простіше з рекламою, тому що для нас це зрозумілий механізм і все-таки якась впевненість». Головним у питанні вибору фінансування для медіа є свобода дій та редакційна політика без утисків.

Сьогодні команда Zerkalo.io робить нове медіа і все одно сподівається, що скоро зможе повернутися додому, але поки що це не є можливим. «Наше завдання — навіть бізнес-питання збудувати так, ніби наша компанія планує дуже серйозно й надовго бути в статусі Zerkalo.io», — говорить менеджерка. Також у команди є домовленість зі співзасновниками TUT.BY: щойно ресурс відновиться, Zerkalo.io припинить свою роботу. Завдяки цій домовленості колишні співзасновники TUT.BY надали новому медіа в тимчасове користування софт сайту і право використовувати їхні соціальні мережі, зокрема телеграм-канал, під новим брендом.

А що з іншими білоруськими ЗМІ?

Не тільки TUT.BY постраждав від дій білоруської влади. В країні обмежили доступ та заблокували більшість незалежних новинних та інформаційних сайтів. Ті ЗМІ, що досі працюють, кажуть, що живуть у реальності, де немає жодних способів убезпечити себе. Будь-якого дня роботу редакцій можуть припинити, а співробітників — ув’язнити.

«Усі медіа зараз створили чат-боти, бо коли ви знаєте, що ваші сайти блокуються, то єдиним джерелом інформації залишається зворотний зв’язок у телеграмі», — розповів під час цьогорічного Львівського медіафоруму медійник, радник білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Франак Вячорка. Також він додав, що зараз окрім чатів деякі редакції зробили інструкції для підписників, як правильно знімати контент для медіа, та навчили їх обходити блокування за допомогою VPN. 

На додачу Олександра Пушкіна говорить, що найбільше за всі країни білоруським журналістам допомагають українські ЗМІ. Завдяки цьому історії про утиски медіа в Білорусі залишаються на порядку денному.

«Важливо, аби люди не думали, що в нас у країні все добре», — наголошує менеджерка.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій