Читаєте зараз
Жили ще до динозаврів: вчені знайшли новий підвид найбільших хижаків

Жили ще до динозаврів: вчені знайшли новий підвид найбільших хижаків

Ilona Kivva
Автор:
  • Поблизу міста Сан-Габріеля, що на півдні Бразилії, палеонтологи знайшли скам’янілий скелет.
  • Тварина належить до Pampaphoneus — роду вимерлих плазунів, які жили незадовго до катастрофічного вимирання у відомій історії. Це були найбільші хижаки свого часу. 
  • Рештки пампафонеусів вже знаходили в Південній Африці, однак бразильський скелет відрізняється. 

Тварина з Південної Америки має нетиповий для своєї групи череп, що може свідчити про новий підвид. У такому разі істота була ще більшою та небезпечнішою — бувши дитинчам, вона вже мала здатні жувати кістки ікла.

Заборона розповідає про відкриття палеонтологів з університету Пампи.


Pampaphoneus biccai: як виглядали

Поблизу міста Сан-Габріеля, що на півдні Бразилії вчені знайшли скам’янілий скелет. Аналіз показав, що його вік приблизно 265 млн років. Це означає, що істота жила на 40 млн років раніше, ніж з’явилися динозаври, пише Science Alert.

Науковці вважають, що це Pampaphoneus — рід диноцефалів (підряд вимерлих плазунів), які жили наприкінці пермського періоду. Тобто незадовго до найбільшого в історії вимирання тварин: тоді загинули 86% видів.

Пампафонеуси були великими і хижими, тому домінували у своїх природних ареалах: висота 3 м, а орієнтовна максимальна вага 400 кілограмів. Їхні черепи були товстими, як у багатьох диноцефалів, завдяки чому вони й отримали свою назву (з грецької Pampaphoneus перекладається як «жахлива голова»).

Читати більше новин в Telegram

Знайдена тварина мала великі гострі ікла, пристосовані для захоплення здобичі. Черепна архітектура свідчить про те, що укус був достатньо сильним, щоб жувати навіть кістки — як у сучасних гієн.

«Знайти новий череп пампафонеуса через стільки часу було надзвичайно важливо для розширення наших знань про тварину. Вона відігравала таку ж екологічну роль, як і сучасні великі коти. Це був найбільший наземний хижак, якого ми знаємо з пермського періоду», — каже палеонтолог з Федерального університету Пампи Матеус Коста Сантос. 

Рештки Pampaphoneus вже знаходили в Південній Африці та Росії, однак скелет з Бразилії дещо відрізняється. Зокрема, череп тварини виглядає нетипово. Науковці припускають, що він належить новому підвиду. 

Для підтвердження гіпотези потрібно більше скам’янілостей, але, найімовірніше, що череп дитинчати. Якщо це так, тварина була ще більшою та небезпечнішою за звичайних пампафонеусів.

Череп Pampaphoneus biccai (biccai позначають пампафонеусів, знайдених на території Південної Америки) Фото: Зоологічний журнал Ліннеївського товариства

Раніше Заборона розповідала про знайдений в Іспанії новий вид динозаврів-гігантів. Тварина мала видовжену морду з гострими конічними зубами, як у крокодила, та довгі задні лапи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій