'

Житимуть довше, заражатимуть швидше: малярійні комарі можуть поширитися у Європі

Ilona Kivva
Автор:
  • Anopheles і Aedes — два роди комарів, серед яких є види, що переносять смертельні хвороби, такі як вірус Зіка і лихоманка Денге тощо.
  • Основна зона проживання — центральна частина Африки. На півдні та півночі континенту їх поки що стримують пустельні зони.
  • Якщо кліматичні зміни не зупинити, майже мільярд людей можуть опинитися під загрозою передачі вірусів від комах.

Десятки видів комарів, серед яких і малярійні, за понад 100 років розширили зону свого існування на майже 600 кілометрів. З такими темпами ще через кілька сотень років вони повністю охоплять південну частину Африки, просунуться дані на північ, а пізніше можуть досягти і Європи. Через нагрівання планети також збільшується стійкість цих комах до різних кліматичних зон і швидкість розповсюдження ними хвороб.

Заборона розповідає про дослідження в університеті Джорджтауна.


Африканські комарі розширюють зону існування на 5 км щороку

Команда науковців з Джорджтаунського університету провела одне з наймасштабніших досліджень, щоб відстежити межі поширення комах в Африці протягом 120 років. Дані дозволили оцінити розповсюдження 22 видів комарів між 1898 і 2016 роками, серед них і малярійні, пише Science Alert.

Так, за цей час вони просунулися настільки далеко, що в середньому знаходяться на 500 км ближче до південного полюса та на 700 метрів північніше, ніж були перед початком XX століття. Цей рух не зупинився і у XXI ст. — щороку комахи збільшують зону існування на 4.7 км на південь і на 6.5 м у висоту. Вчені переконані, що головна причина — зміна клімату, адже за 120 років світ потеплішав щонайменше на 1.2°C, відкривши нові території, придатні для життя двокрилих.

Приблизна кількість частин світу, де відбувається передача малярії. Синій колір — невідомо про випадки передачі, жовтий — передача відбувається в окремих місцях, червоний — передача повсюдна. Інфографіка: CDC

Читати більше новин в Telegram

Малярійні комарі живуть в основному у центральній частині Африки. Якщо вони продовжать розширювати зону існування з тими ж темпами, то повністю охоплять південь континенту вже через приблизно 480 років, а перших європейських держав досягнуть приблизно через 300 000 років. Якщо ж нагрівання планети продовжиться, то це відбудеться в рази швидше.

«Це саме те, що ми очікуємо побачити, якщо зміна клімату допоможе цим видам досягати холодніших частин континенту. До цього моменту більшість робіт, присвячених зміні клімату та малярії, були зосереджені на динаміці самої передачі малярії. Тут ми робимо крок назад і кажемо, що зміна клімату може впливати на комарів», — каже керівник дослідження Колін Карлсон.

Очікується, що зміна клімату не тільки розширить ареал комарів, але й подовжить час, коли вони живуть щороку, а отже і період, коли можуть заражати більше людей.

Anopheles і Aedes: які хвороби переносять

Anopheles — це великий рід комарів, до якого входять понад 460 видів. З них близько 100 здатні переносити плазмодій — збудник малярії, а також передавати його людині, пише CDC.

Комахи цього роду також можуть заражати: 

  • дирофіляріозом (паразитарна хвороба);
  • лімфатичним філяріатозом (гельмінтозна хвороба, яка може призвести до смерті);
  • туляремією (захворювання може спровокувати пневмонію);
  • бореліоз (хвороба Лайма).

Вчені прогнозують, що подібним чином поширюватимуться і інші види, серед яких Aedes. Це рід комарів, які поширені у тропічній та субтропічній зонах на всіх континентах, тож він може розповсюдитися в рази швидше за Anopheles. Вони є переносниками вірусів:

  • лихоманки Денге (під час приступів навіть ламаються кістки);
  •  Чікунгунья (характеризується гарячкою, інтоксикаційним і геморагічним синдромами);
  • гарячки Західного Нілу (серед симптомів запалення мозкових оболонок і речовини головного мозку);
  • вірусу Зіка (ознаками є гарячка, висипи по тілу і сильна інтоксикація).

«У найгіршому випадку майже мільярд людей можуть опинитися під загрозою передачі вірусів від комарів, оскільки планета нагрівається — це суттєво збільшує ризик», — резюмували у Science Alert.

Раніше Заборона розповідала про позитивні прогнози лікарів щодо викорінення гвінейського гельмінтозу. Це може бути перша хвороба, яку знищать без ліків.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій