'
Читаєте зараз
Жив 100 млн років тому: в Аргентині палеонтологи знайшли невідомого динозавра

Жив 100 млн років тому: в Аргентині палеонтологи знайшли невідомого динозавра

Ilona Kivva
Автор:
  • Доісторична тварина, яку назвали Джакапіл, жила у пізньому мезозої.
  • Динозавр був розміром з домашнього кота, але від шиї до хвоста мав міцний панцир, наче обладунки.
  • Пересувалася тварина на задніх лапах, а передні його кінцівки були дуже короткими і не функціонували.

У Південній Америці палеонтологи зробили важливе відкриття: вони знайшли кістки абсолютного невідомого динозавра. З’ясувалося, що тварина жила близько 100 мільйонів років тому. Це унікальний випадок, адже вигляд знахідки зовсім не відповідає характерним для динозаврів цього періоду ознакам.

Заборона розповідає про новий\старий вид динозаврів.


Динозавр Джакапіл: що з’ясували про нього вчені

Науковці проводили розкопки поблизу дамби в Патагонії в палеонтологічній зоні Ла-Буїтрера і випадково натрапили на динозавра-тиреофора. Рештки цього типу вимерлих тварин ще ні разу не зустрічалися у Південній Америці. Ба більше, вони не відповідали жодному з відомих вченим видів, пише The Guardian.

Тиреофори — це велика група динозаврів, які мали міцний кістковий панцир на спині. Керівник розкопок Себастьян Апестегіа та його колеги знайшли частину скелета та 15 фрагментів зубів, що мають листоподібну форму і нагадують зуби ігуани.

Палеонтологічна зона Ла-Буїтрера, Аргентина, Південна Америка. Фото: скриншот Google Map

Новий вид назвали Jakapil kaniukura. Це динозаврик розміром трохи більший за котів, який жив у крейдовому періоді (останній геологічний період мезозойської ери) — понад 100 мільйонів років тому. Він мав довжину близько 1.5 метра і важив від 4 до 7 кг, що доволі незвично, адже більшість териофорів були доволі великими. Ще однією його особливістю є те, що за зовнішнім ознаками він не до кінця відповідає своєму типу, а є скоріше примітивною його формою. Такі характеристики зовсім не відповідають цьому часовому проміжку мезозою, що дає підстави вважати його представником абсолютно нової териофорної лінії.

Читати більше новин в Telegram

Тіло тварини було добре захищене рядами кістяної дископодібної броні вздовж шиї, спини й аж до хвоста. Палеонтологи вважають він ходив на задніх лапах, адже передні його кінцівки занадто короткі та частково атрофовані. Харчувалася тварина рослинами, хоч мала набагато міцніше складену щелепу, ніж у більшості травоїдних і сильніший укус.

Вигляд динозавра Jakapil kaniukura, змодельований за знайденими кістками. Інфографіка: Scientific Report

Раніше Заборона розповідала про знайдений науковцями ідеально збережений ембріон динозавра. Цінну палеонтологічну знахідку зробили на півдні Китаю, в місті Гуанчжоу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій