Читаєте зараз
Змінює принцип захисту моря: у Туреччині показали універсальний безпілотник

Змінює принцип захисту моря: у Туреччині показали універсальний безпілотник

Ilona Kivva
Автор:
 • Техніку представили на міжнародній оборонній виставці IDEF 2023. Вона є частиною сімейства ULAQ — це перша безекіпажна платформа, розроблена турецьким ВПК.
 • Безпілотний катер може працювати у трьох режимах. Для керування достатньо звичайного ноутбука з відповідним програмним забезпеченням.
 • Дрон буде доступний не тільки для флоту Туреччини. Виробничі потужності вже готові для інших замовників.

Турецький морський безпілотник може використовуватися для патрулювання, ведення розвідки або як дрон-камікадзе. Багатофункціональність робить його відносно недорогою, але потужною силою для захисту морських кордонів та кораблів. Маса бойової частини складає 200 кг, тож це серйозна загроза практично для будь-яких суден.

Заборона розповідає про розробку METEKSAN і ARES Shipyard.


ULAQ KAMA: основні характеристик

Турецька оборонна компанія METEKSAN спільно із суднобудівним підприємством ARES Shipyard розробили військовий морський дрон під назвою ULAQ KAMA, пише Defense Express.

Короткі характеристики:

 • довжина корпусу — 6.37 м;
 • ширина — 1.2 м;
 • вага — 1.3 т;
 • крейсерська швидкість — понад 20 вузлів (близько 37 км/год);
 • радіус дії — понад 200 морських миль (370 км);
 • морехідність — до чотирьох балів;
 • вантажопідйомність — 200 кг (може нести таку кількість вантажу або вибухівки для ураження цілей).

За типом це безпілотник-камікадзе, тобто основне його призначення — боротьба з надводними цілями: кораблями, катерами, іншими БпЛА. Кількість вибухового вантажу робить його небезпечною зброєю практично для будь-яких морських суден.

Читати більше новин в Telegram

Водночас ULAQ KAMA також може використовуватися для патрулювання визначених районів акваторії або ж ведення розвідки. В теорії не потрібно буде використовувати окремо патрульні кораблі, а за потреби додатково виводити морські дрони — всі ці функції виконуватиме одна одиниця.

Серед обладнання на борту:

 • приймач системи супутникової навігації з позиціонуванням об’єкта (GNSS);
 • телевізійна і тепловізорні камери (також можуть використовуватись як навігаційна апаратура);
 • приймач супутникового зв’язку. 
Візуалізація ULAQ KAMA під час виконання завдання. Ілюстрація: ARES Shipyard

Ще одна фішка безпілотника — способи застосування. Він може працювати повністю автономно, напівавтономно або із залученням дистанційного оператора. Керування, як заявлено, може відбуватись за допомогою спеціального пульта або навіть звичайного ноутбука з відповідним програмним забезпеченням.

Тобто, ймовірно, є кілька режимів підриву БЧ:

 • прямий контакт з ціллю;
 • видача команди від оператора;
 • детонація на основі даних систем управління.

«Ми спостерігаємо, як подібні проєкти дають потенціал на зміну ходу операцій та навіть війни. Ми пропонуємо ULAQ KAMA як до застосування в нашій країні, так і нашим союзникам, поєднуючи найбільш передові дослідження та наш досвід. Безпілотник стане новою домінуючою силою в морях, яка виникла через потребу отримати продукт з відносно низькою вартістю, але з дуже високою силою удару, щоб довести рівень стримування до крайності і повною мірою використовувати польові переваги», — кажуть розробники.

Пульт керування турецьким надводним ударним дроном ULAQ KAMA. Фото: Turkish Century

Виробнича база вже підготовлена. ARES Shipyard та Meteksan Defense заявляють, що після укладання договору зможуть поставити замовнику понад 100 одиниць ULAQ KAMA менш як через рік.

Зазначимо, що морський дрон позиціонують як розвиток попередніх розробок сімейства ULAQ. Це перша безекіпажна платформа, створена турецькою оборонною промисловістю. Вже є варіанти ASuW та PS для захисту портів та баз. Перший — для боротьби з надводними цілями, другий — підводними. Турецький флот замовив їх для власного посилення у грудні 2022 року.

Раніше Заборона розповідала про комплекси THOR, над якими працюють у США, а також про наймасштабніше випробування комплексів у Нью-Мексико. Зброя призначена для протидії масованим БпЛА-атакам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій