Знайдено найдавніше у світі поховання: це піддає сумнівам знання про еволюцію людини

Ilona Kivva
Автор:
  • Археолог Лі Бергер у 2013 році відкрив невідомий раніше підвид людиноподібних мавп. Вважалося, що вони мали мозок, як у шимпанзе, і не були здатні до складної поведінки.
  • Складна поведінка, тобто вираження емоцій та ритуали, згідно з наукою про еволюцію, була притаманна вже Homo sapiens.
  • Бергер провів нові розкопки у Колисці людства та знайшов докази, які спростовують це.

Могили принаймні на 100 000 років давніші, ніж перші відомі поховання людини розумної. Поруч із своєрідними гробницями були знайдені наскельні малюнки, значить, тіла не просто закопали, а поховали з певними ритуалами. Це ставить під сумнів ключову еволюційну теорію.

Заборона розповідає про відкриття Лі Бергера і його значення для науки про розвиток гомінідів до сучасної людини.


Могили Homo naledi у Південній Африці

Homo naledi — підвид людиноподібних мавп, які є далекими родичами Homo sapiens, тобто людини розумної. Його у 2013 році відкрив дослідник з Південної Африки Лі Бергер. Відкриття тоді перевернуло уявлення про те, що еволюційний шлях людини був прямим та послідовним, пише Arkeo News.

Вважалося, що naledi мали відносно малий мозок (як у шимпанзе) та не були здатними до складної поведінки — емоційної та когнітивною, а отже не могли мати ритуалів, наприклад, поховань. Чергова знахідка Лі Бергера, ймовірно, повністю спростовує цю теорію.

Лі Бергер. Фото: Profleeberger

Вчений заявив, що знайшов найдавніше серед відомих поховання, яке належить саме Homo naledi. Відкриття зробили під час розкопок у системі печер Колиска людства на глибині 30 м під землею. Це територія у ПАР поблизу Йоганнесбурга, належить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У зоні було знайдено велику кількість скам’янілостей гомінідів — родини ряду приматів, до якої належать як викопні, так і сучасні люди. Деякі зі знайдених решток датуються аж 3.5 млн років тому — звідси й назва.

Читати більше новин в Telegram

«Це найдавніші поховання, зафіксовані в літописі гомінідів. Раніше, ніж докази поховання Homo sapiens принаймні на 100 000 років», — кажуть археологи, що проводили розкопки.

У могилах, які нібито були навмисно вириті, а потім засипані, було щонайменше п’ять тіл (уточнення будуть після аналізу кісток). Крім цього, за словами вчених, вони знайшли наскельні малюнки, які, ймовірно, використовувалися для позначення могил. Це означає, що тіло не просто закопали, його поховали з певними ритуалами.

Отримані дані ставлять під сумнів загальноприйняту думку про еволюцію людини, яка стверджує, що саме збільшення мозку дозволило предкам сучасної людини виконувати складні дії, які мають якесь смислове навантаження.

«Ми збираємося розповісти світові, що ми виявили нелюдський вид, який мав вогонь і контролював його, заходив у неймовірно важкодоступні місця та ховав своїх мертвих у ритуальний спосіб, знову і знову і знову. Це означає, що люди не тільки не є унікальними у розвитку символічних практик, але, можливо, навіть не винайшли такої поведінки», — каже Бергер.

Раніше Заборона розповідала про відкриття вчених, яке доводить, що одного з найдавніших сучасних людей, що жив приблизно 31 000 – 33 000 років тому було вбито

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій