'
Читаєте зараз
Польща озброїла ЗСУ плавучими БМП: вони одні з найкращих

Польща озброїла ЗСУ плавучими БМП: вони одні з найкращих

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна-союзниця пообіцяла Україні броньовики Rosomak ще у квітні-2023. Було домовлено про купівлю 200 одиниць партіями по 100.
  • Це польська ліцензійна версія фінської машини Patria. Вона може бути як бронетранспортером, так і бойовою машиною піхоти (в залежності від електроніки та зброї).
  • Вперше броньовики помітили в Україні наприкінці липня 2023 року. З’явилася інформація, що віддали всі 200 одиниць, але це малоймовірно, враховуючи умови контракту.

Угода між Україною та Польщею передбачала, що частину техніки вилучать із власних запасів, а іншу буде виготовлено під замовлення — такий процес може тривати до років. Найімовірніше, українським захисникам віддали лише 100 одиниць, що стояли на озброєнні Війська польського. Та навіть така кількість — це потужна сила, адже броньовики вже зарекомендували себе як потужні і добре захищені машини. За багатьма характеристиками вони навіть перевершують одні з найкращих американських зразків.

Заборона розповідає про AMV «Росомаха», які поставили ЗСУ.


Rosomak: чим особлива техніка

Броньовик XC-360P Rosomak — це польська ліцензійна версія фінської машини Patria, яка має позначення Armored Modular Vehicle (AMV). Тобто це модульна машина, яка може бути і бронетранспортером (перевозить війська, зброя калібром до 20 мм), і бойовою машиною піхоти (зброя від 20-мм калібру), пише Defense Express.

Україна, найімовірніше, мала отримати техніку тільки у варіанті БМП. Ця версія оснащена італійською баштою OTO Melara Hitfist-30P з 30-мм гарматою BUSHMASTER Mk44 і спареним з нею 7.62-мм кулеметом.

Цікаво! Броньовики були задіяні польськими військами в Іраку, Афганістані та під час миротворчих місій в Чаді та Центральноафриканській Республіці. Техніка настільки добре себе показала, що американські солдати заявляли, що вона у всіх аспектах перевершує їхні Strykers, які також мають високу ефективність.

Читати більше новин в Telegram

Польський Rosomak є повною амфібією й оснащений модульним балістичним захистом. Додаткова броня складається зі змінних модулів різної товщини та може бути адаптована відповідно до вимог місії. Максимально можна забезпечити захист від бронебійних снарядів калібру 30 мм, але після цього машина плавати не буде.

Броньовик XC-360P Rosomak з 30-мм гарматою. Фото: Military Today

Має протимінний захист і витримує вибух до 10 кг тротилу. Були численні випадки, коли польську техніку в Афганістані вражали мінами та саморобними вибуховими пристроями — у більшості з них обійшлося без жертв. 

Короткі характеристики:

  • вага — до 26 т;
  • довжина — 7.75 м;
  • ширина — 2.83 м;
  • висота — 2.35 м;
  • двигун — Scania DI12 дизель на 480 або 540 к.с;
  • максимальна швидкість — понад 100 км/год;
  • швидкість амфібії на воді — від шести до 10 км/год;
  • екіпаж — троє військових (плюс восьмеро бійців).

«Треба розуміти, що сама Rosomak — це доволі вдала машина. По-перше, це ліцензійна копія фінської машини Patria. А Patria насправді бестселер на ринку броньовиків. Окрім Фінляндії його замовили Швеція, низка балканських країн. Чудовий приклад того, що Patria є якісною машиною — її обрала Японія. А це країна з величезним оборонним бюджетом, при тому, що ми говоримо про одну з найпотужніших економік світу, яка може обрати будь-яку бойову машину в принципі. Але обрала саме Patria», — пояснив головний редактор Defense Express Олег Катков.

БМП «Росомаха»: чи всі передали ЗСУ

Країна-союзниця пообіцяла Україні броньовики Rosomak ще у квітні 2023 року. Було домовлено про купівлю 200 одиниць: 100 мали передати одразу, а решту — пізніше (конкретні терміни не озвучували). Угоду профінансували ЄС та США.

Про поставку навіть кількох машин офіційно не оголошували, але перші одиниці були помічені на озброєнні ЗСУ наприкінці липня. На кадрах які поширилися у мережі, показано БМП СV9040 і танк Leopard 2A5, які передала Швеція, а також одразу два польські зразки (саме у версії БМП).

У ЗМІ поширили інформацію, що доставлено всі 200 одиниць, посилаючись на OSINT-ресурс Oryx, який веде облік військової техніки із відкритих джерел. Моніторингова група справді підтвердила, що передача почалася у липні-2023, однак про її завершення нічого не сказано.

Частина зі списку зброї, яку Україні передає та продає Польща. Скріншот: OSINT-ресурс Oryx

Про те, що таки не всю техніку поставили, підтверджує суть договору між Україною та Польщею. Угода передбачала, що частину машин знімуть з озброєння війська польського, а частину — виготовлять на підприємствах. Виробництво може тривати від кількох місяців до кількох років, в залежності від черги на броньовики (приміром, Тайвань свої чекає від США вже 5 років).

Раніше Заборона розповідала про ще одні БМП, які довели свою ефективність в Афганістані. Україні їх пообіцяла Швеція, до того ж у версії, яка має посилений захист та стабілізовану гармату з автоматичним перезарядженням. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій