ЗСУ можуть отримати додаткову батарею ППО, що збиває Кинджали
- В Іспанії є 18 комплексів «Патріот», шість з них (одна батарея) не беруть участі в обороноздатності держави.
- Україна веде чотиристоронні перемовини про передачу цієї батареї ЗСУ. Її має погодити не тільки Іспанія.
- Patriot — одна з небагатьох установок, яка здатна збивати гіперзвукові та балістичні ракети, зокрема, російські Кинджали, Іскандер-М та Х-22.
Посилити протиповітряну оборону України за допомогою зенітних комплексів Patriot, ймовірно, вдасться тільки після завершення контракту, укладеного в рамках місії НАТО. Річ у тому, що техніка знаходиться в Туреччині: її туди відправили під час загострення на турецько-сирійському кордоні. Ситуація стабілізувалася і більшість країн відкликали свою техніку з району.
Заборона розповідає про переговори щодо додаткової батареї одних із кращих в світі ЗРК.
ЗРК «Патріот»: як на передачу впливає Туреччина
Мадрид має три батареї ЗРК Patriot — загалом 18 одиниць техніки (по шість у кожній батареї). Дві з них, тобто 12 систем, залучені в обороні Іспанії і їх вилучення буде критичним, але третю — шість комплексів — держава готова передати ЗСУ, пише Defense Express.
Про постачання техніки Україна разом з Нідерландами веде перемовини з Іспанією та Туреччиною. Річ у тім, що батарея з 2015 року були розгорнуті у рамках місії НАТО на авіабазі Інджирлік у турецькому місті Адана. Контракт діє до 31 грудня 2023 року, тож принаймні до завершення цього періоду погодити передачу має президент Реджеп Ердоган.
«Ердоган чітко дав зрозуміти: він зацікавлений у тому, щоб ці ЗРК продовжували працювати в його країні навіть після того, як поточні зобов’язання закінчаться. Присутність Patriot у Туреччині вже давно не відповідає військовій необхідності [направили після загострення конфлікту на турецько-сирійському кордоні, але інші країни НАТО вже відкликали свої системи після спаду напруги]. ЗРК має політичне значення у рамках демонстрації солідарності НАТО з Туреччиною. Іспанія залишається єдиною країною, яка підтримує цю союзницьку місію», — пояснили у Мілітарному.
Читати більше новин в TelegramPatriot: що збивають
«Патріот» — американські зенітні ракетні комплекси великої дальності. Вперше вони були використані під час війни в Перській затоці, де вкрай добре зарекомендували себе.
Система протиповітряної оборони має по чотири ракети на пускову установку. Підготовка до стрільби займає 30 хвилин.
Типова батарея Patriot включає: радар, який виявляє та супроводжує цілі; комп’ютери, енергетичне обладнання, станцію керування бойовими діями і до восьми пускових установок. Радіолокаційні станції (РЛС) здатні виявляти:
- винищувачі — на дальності 110-130 км;
- бомбардувальники — 160-190 км;
- ракети — 85-100 км (включно з балістичними та гіперзвуковими, наприклад, Кинджали та Х-22);
- бойову частину ракети — 60-70 кілометрів.
«Такі цілі, як Кинджал та балістика, знищуються в автоматичному режимі. Включається кнопка і все, що летить, — він все буде знищувати. Радар засікає, і ракета летить назустріч падаючому Кинджалу. Але працює все, відповідно, під контролем людини», — пояснив принцип дії ЗРК речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Ще однією перевагою є висока мобільність. Так, батарея пускових установок і пов’язаних з ними машин підтримки можуть змінювати позицію до кількох разів на день, що ускладнює їх виявлення для ворога.
Зазначимо, що Patriot вже передали Україні США та інші країни-союзниці. Вони встигли довести заявлену ефективність. Так, вперше захисники перехопили Кинджал вночі 4 травня 2023 — це сталося у небі над Києвом. А вже під час масованого обстрілу 16 травня завдяки установкам вдалося знищити шість Кинджалів та три, випущені з оперативно-тактичних ракетних систем (ОТРК) «Искандер-М» (балістика).
Раніше Заборона розповідала про літаки F/A-18 Hornet, якими можуть озброїти Повітряні сили ЗСУ (на додачу до F-16), а також про тристоронні переговори щодо їх передачі. це перші у світі морські винищувачі.
Читати більше новин в Telegram