'
Читаєте зараз
ЗСУ можуть звільнити Херсонщину до кінця грудня-2022: експерти показали пат РФ

ЗСУ можуть звільнити Херсонщину до кінця грудня-2022: експерти показали пат РФ

Yevheniia Kostina
  • Українські захисники повністю звільнили Херсон і більшу частину правого берега області 11 листопада 2022 року.
  • До цього росіяни кілька тижнів цілеспрямовано перекидали техніку та війська на лівий берег і гніздилися у цій частині регіону.
  • Армія РФ зазнала значних втрат і не зможе втримати оборону без підкріплення.

Збройні сили України можуть відтіснити російські війська до рубежів Херсонської області до початку 2023 року. Для успіху операції необхідно просунутися у двох районах на правому березі Дніпра, який розділяє регіон. Це дозволить оточити ворога, а також сповільнить армію РФ у Запорізькій області.

Заборона розповідає про прогноз військових аналітиків щодо виграшної для ЗСУ тактики на Херсонщині.


ЗСУ відріжуть росіян від Криму

З початку жовтня 2022 року російські війська риють траншеї та райони зосередження на сході Херсонської області, тобто на лівому березі Дніпра, що її розділяє. Це свідчить про підготовку до глибокої оборони регіону або до проведення операцій оперативного чи стратегічного стримування — тимчасової оборони, кажуть у Інституті вивчення війни (ISW).

«Російські сили явно не очікують, що зможуть перешкодити українським силам переправитися через Дніпро. Росіяни також не віддають перевагу оборонним позиціям, щоб зупинити такий перехід. Вони зміцнюють свої позиції вздовж важливих наземних ліній комунікації (GLOC)», — вважають військові аналітики.  

Так, противник окопується вздовж GLOC, які з’єднують сили на східному (лівому) березі Дніпра з південно-східними тиловими районами в Херсонській області та Криму, а також з районами навколо Мелітополя Запорізької області.

Читати більше новин в Telegram

«Російські військові чітко оцінюють, що українські сили можуть форсувати річку Дніпро та проводити контрнаступальні операції у східній частині Херсонській області, загрожуючи всім критичним наземним лініям зв’язку з Криму на материк», — пояснили експерти. 

Окопи, укріплення та танкові перешкоди біля Степного, Херсонська область, лівий берег Дніпра, 15 листопада  2022 року. Фото: Maxar Technologies

Траншеї та окопи біля Новотроїцького, лівий берег Дніпра, Херсонська область, 15 листопада 2022. Фото: Maxar Technologies

Кінбурнська коса і Нова Каховка: найслабкіші місця росіян 

Зокрема, ворог потужно укріпив смугу шириною у три кілометри, що відокремлює Кінбурнську косу — зону у Миколаївській області на межі із материковою частиною Херсонщини.

«Оборонні позиції росіян свідчать про те, що військове керівництво сприймає перспективу українського контрнаступу через Дніпро як серйозну загрозу. Вони не очікують утримувати позиції на самій косі. Швидше за все, російські сили очікують, що ЗСУ захоплять Кінбурнську косу, але мають намір перешкодити їм просунутися до материкової частини області», — вважають у ISW.

Ще одним слабким місцем противника, на думку експертів, є лінія в районі Херсон — Нова Каховка. Вона знаходить північніше від більшості побудованих ворогом укріплень. 

Якщо ЗСУ вдасться здійснити контрнаступ одразу з обох цих напрямків, російські війська опиняться під загрозою повного оточення.

Кінбурнська коса та район від Херсона до Нової Каховки на карті. Фото% скриншот Google Map

Армія РФ не зупинить український наступ 

Такі значні прогалини у захисті, ймовірно, вказують на те, що армія РФ має завдання не зупинити, а лише сповільнити контрнаступ на лівому березі Дніпра. Мета — затримати українських воїнів до прибуття підкріплення. Однак у цій стратегії є кілька суттєвих недоліків, через які загарбникам навряд чи вдасться зупинити звільнення регіону:

  1. росіяни, ймовірно, очікують, що українським силам знадобляться місяці, щоб прорвати їхню оборону. Цього часу якраз достатньо, аби надійшло підкріплення. Але всі українські контрнаступи від початку повномасштабного вторгнення проходили у рази швидше. Це означає, що у разі, якщо ЗСУ форсують Дніпро у найближчі тижні, тобто максимум до кінця грудня 2022 року, вони зможуть відтіснити росіян до рубежів області з Кримом до того, як вони встигнуть поповнити сили;
  2. навіть якщо РФ встигне розгорнути додаткові підрозділи, вони складатимуться в основному з новомобілізованих. Вони погано навчені, що значно збільшує втрати та все одно дає ЗСУ стратегічну перевагу.

«Зусилля Росії підготувати широкі оборонні позиції у східному Херсоні, якими б вдалими чи поганими не були виконані, підкреслюють критичну важливість цієї місцевості для майбутнього перебігу війни. GLOC, які російські війська прагнуть захищати, включають майже всі маршрути, необхідні для ведення військових операцій на півдні України, включно з магістралями, що з’єднують материкову частину України з Кримом. Втрата хоча б одного з цих GLOC ускладнить логістику Росії для операцій у Херсонській та Запорізькій областях», — резюмували у Інституті вивчення війни.

Раніше Заборона розповідала про прогнози провідних військових аналітиків щодо того, як зміниться війна в Україні з настанням зими. Є три найбільш ймовірні варіанти розвитку подій.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій