'
Читаєте зараз
Польща посилить ППО загадковими системами зі США: вони працюватимуть з Patriot

Польща посилить ППО загадковими системами зі США: вони працюватимуть з Patriot

Ilona Kivva
Автор:
  • Варшава проводить масштабну реорганізацію протиповітряної оборони. Програма має назву Wisła.
  • На першому етапі закупили у Штатів дві батареї Patriot за $4.75 мільярдів.
  • Держдеп розглядав заявку понад рік через прецедентність кейсу.

Технічні характеристики інтегрована система управління протиповітряною і протиракетною обороною IAMD IBCS, яку поляки запросили в американців, засекречені. Фактично техніка має забезпечити захист на усіх рівнях: від ворожих літаків та ракет (балістичних теж) до безпілотників. Основу системи складуть Patriot, але Польща інтегрує у неї і власну зброю.

Заборона розповідає про проєкт Wisła та таємничі системи зі США.


Вашингтон погодив продаж Варшаві IAMD IBCS

Польща наприкінці травня 2022 року подала до США заявку на закупівлю великого пакету озброєння на $15 мільярдів. Держдеп дав згоду тільки 28 червня 2023 року, йдеться в офіційній заяві американського оборонного відомства.

Пакет включає:

  • 12 батарей (fire unit) на 48 пускових установок M903 комплексу Patriot — постачальник Raytheon;
  • 12 радарів всебічного огляду LTAMDS — Raytheon;
  • 644 зенітні ракети типу PAC-3 MSE — Lockheed Martin;
  • супутнє обладнання та комплектуючі;
  • комплекти системи інтегрованого управління IAMD IBCS — Northrop Grumman.
Твіт міністра оборони Польщі Маріуша Блащака: «Державний департамент схвалив продаж Польщі 48 пускових установок Patriot і понад 600 ракет PAC 3 MSE. Це надзвичайно важливе посилення польської системи ППО. Ми очікуємо схвалення від Конгресу США». Скріншот: Mariusz Błaszczak/Twitter

Читати більше новин в Telegram

Рішення ухвалювали так довго з двох причин:

  1. LTAMDS та IAMD IBCS будуть вперше експортовані Штатами;
  2. Варшава хоче отримати ЗРК Patriot в новітній конфігурації — вони мають конфігуруватися з IBCS.

Чи не головною фішкою угоди стала саме інтегрована система управління протиповітряною і протиракетною обороною IAMD IBCS від компанії Northrop Grumman.

Технічні характеристики комплексів тримають у секреті, але відомо, що її головне завдання — об’єднувати в одну систему раніше непоєднувані ЗРК різної дальності, датчики та радари. Це робиться для того, щоб бійці могли швидше бачити та реагувати на дані на всьому полі бою.

Принцип роботи IBCS. Інфографіка: Northrop Grumman

«IBCS є центральною частиною стратегії армії США щодо модернізації засобів ППО та ПРО. Відмовостійка, відкрита архітектура є основою для розгортання справді інтегрованої мережі всіх доступних активів у бойовому просторі, незалежно від джерела, служби чи домену. IBCS забезпечує ефективну та доступну інтеграцію поточних і майбутніх систем, включаючи навіть літаки четвертого та п’ятого поколінь, космічні датчики тощо. Він ідентифікує, відстежує та знищує новітні повітряні та ракетні загрози», — кажуть розробники.

Програма Wisła: яка мета

Закупівля IBCS та новітніх версій ЗРК Patriot — друга частина масштабного проєкту польського уряду з оновлення протиповітряної оборони. Вона передбачає:

  • закупівлю комплексів ППО та ПРО;
  • їх інтеграцію у єдину систему.

На першому етапі у 2018 році було придбано дві батареї Patriot за $4.75 мільярда (теж підходять для інтеграції в IBCS). Їх було передано Збройним силам Польщі наприкінці 2022 року.

«Реалізація другої фази програми Wisła є важливим елементом розбудови протиповітряної оборони Польщі. Вона забезпечить здатність протистояти балістичним і крилатим ракетам, а також літакам і вертольотам. [До ЗРК Patriot] будуть паралельно вводити більше систем малої дальності типу польських Narew, Pilica+ і дуже малої дальності, щоб бути захищеними від усіх загроз, включаючи безпілотні літальні апарати», — пояснили у Defence24.

Раніше Заборона розповідала про амбіційний оборонний проєкт Іспанії щодо створення найуніверсальнішою системи ППО у світі. Вона має протидіяти літакам, гелікоптерам, балістичним і крилатим ракетам, безпілотникам та навіть артилерії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій