Читаєте зараз
ЗСУ працюють з системою Delta: що це таке і для чого взагалі її впровадили

ЗСУ працюють з системою Delta: що це таке і для чого взагалі її впровадили

Ilona Kivva
Автор:
  • Прототип Дельти представили у 2016 році. Його і всі майбутні версії випробовували під час операцій у зоні АТО/ООС.
  • Система відповідає всім стандартам НАТО, тож може обмінюватися даними з системами, що є на озброєнні Альянсу. У лютому 2023 року найновішу версію представили на Хакатоні.
  • Технологія офіційно впроваджена для ЗСУ з 4 лютого 2023 року, але ще раніше вже використовувалася для операцій по звільненню Зміїного та потоплення крейсера «Москва».

Сили оборони мають на озброєнні систему ситуативної обізнаності української розробки. Простими словами, це вкрай захищена вебплатформа, на якій зібрані оброблені дані з найрізноманітніших джерел: від локальної розвідки дронами до інформації з супутників. Вона оновлюється у режимі реального часу, тому дозволяє командуванню на місцях приймати швидкі рішення.

Заборона розповідає про українську військову систему та про те, в яких операціях вона вже встигла себе зарекомендувати.


Платформа ситуативної обізнаності «Дельта»

Кабінет міністрів України 4 лютого 2023 року офіційно дозволив українській армії користуватися платформою Delta. Її застосовували і раніше, але тільки окремі підрозділи. Тепер нею зможуть скористатися всі сили, залучені до оборони України.

Платформа з ситуаційної обізнаності — це система, яка дає уявлення про тактичне і оперативне становище на полі бою в конкретний момент часу. Інформація в першу чергу призначена для командирів вищої та середньої ланок, пише BBC.

За принципом роботи це по суті вебсервіс з інтерактивною мапою. На ній відображені вже оброблені дані з десятків джерел: БПЛА-розвідка супутникові знімки, радіоперехоплення тощо. Крім того, вона відповідає всім стандартам НАТО, тож може обмінюватися даними з подібними платформами, що є на озброєнні Північноатлантичного Альянсу. Доступ можна отримати з телефону, планшету чи комп’ютера. Тобто спеціальне обладнання не потрібне — достатньо мати інтернет-покриття. 

Читати більше новин в Telegram

«Користувач в одному екрані бачить всі дані про ворога. Це дає повне розуміння того, де його люди, техніка, склади, флот, літаки тощо. Будь-хто не може зареєструватися в системі. Робиться запит, військовий проходить процедуру перевірки й отримує доступ», — розповів Forbes один із розробників Сергій Гальчинський.

Delta використовують для планування операцій та бойових завдань, координації з іншими підрозділами, захищеного обміну інформацією про розташування сил противника і не тільки. Наприклад, система була одним із елементів операції по затопленню флагмана Чорноморського флоту РФ «Москва», а також використовувалася під час кампанії по звільненню острова Зміїний. 

TIDE Hackathon 2023: представили українську систему відстеження бою

Платформа розроблялася волонтерами з громадської організації «Аеророзвідка» за контрактом з Міноборони. У 2016 році створили першу версію, яку надали для тестування деяким підрозділам у зоні проведення АТО/ООС. Такий принцип взаємодії закріпився, тож більшість корективів у «Дельту» вносили після ремарок від військових.

Тільки за період першого року повномасштабного вторгнення РФ систему модернізували близько 20 разів, адаптуючи під бойові реалії. В оновленому варіанті 22 лютого 2023 року її представили на змаганнях з кібербезпеки та програмування НАТО — TIDE Hackathon.

«Команда розробників Delta неодноразово ставала переможцем Хакатону. З початку повномасштабного вторгнення вона вже не просто бере участь у змаганнях, а ділиться досвідом, аби збільшувати внесок в загальну безпеку. Мало хто у світі має досвід розбудови і використання таких систем в умовах повномасштабної війни», — розповіли у ГО «Аеророзвідка». 

Презентація Delta на TIDE Hackathon, Варшава, 23 лютого 2023 року. Фото: Aerorozvidka/Facebook

Раніше Заборона розповідала про високотехнологічні системи Skykit, якими, ймовірно, користуються ЗСУ. Це найсучасніше розвідувальне обладнання від передового виробника шпигунських технологій для урядів західних країн та США.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій