ЗСУ їдять людей та в усьому винен Захід. Як діє російське ІПСО
- Росія відповідає за 62% дезінформаційних кампаній для втручань у внутрішні справи інших країн.
- В Європі пропагандисти намагаються дискредитувати Україну та виправдати вторгнення.
- Основні напрямки фейкових новин — біженці, санкції, енергокриза, відповідальність за війну.
Російський інформаційний вплив працює дуже давно і мав впевнений ефект. Саме це сприяло, зокрема, невідповідній реакції колективного заходу на вторгнення Росії на територію України навесні 2014 року. Повномасташбне вторгнення в лютому-2022 хоч і відкрило очі європейцям, зміна ІПСО-стратегії дозволяє сіяти сумніви. Це, в свою чергу, веде до затримок в ухваленні політичних та віськових рішень, а також може коштувати політикам-друзям України популярності серед виборців.
Заборона розповідає про дослідження ключових пропагандистських наративів, які використовує Кремль.
Донбас, Майдан, санкції і біженці: головні російські фейки про Україну
Російська Федерація — світовий лідер у застосуванні дезінформації для впливу на соціум. Вона відповідає за 62% втручань у внутрішні справи держав, йдеться у дослідженні Принстонського університету.
«Росія використовує сталий набір дезінформаційних наративів та меседжів, які стосуються України, й тиражує їх в інфопросторах інших країн. Більшість із них націлені на дискредитацію керівництва та України як самостійної держави. За допомогою дезінформації російська пропаганда змінює реальність. Начебто Україна як держава не відбулася: використовує псевдоісторичні факти, щоб переконати світ, що історично Україна була Росією; звинувачує українців у нацизмі, щоб виправдати своє вторгнення тощо», — пояснили у Детектор медіа, яке разом з 12 міжнародними організаціями провело власне дослідження.
У країнах Східної Європи після початку повномасштабного вторгнення наративи стосувалися таких напрямків:
Читати більше новин в Telegram- події російсько-української війни;
- економічні наслідки санкцій;
- дезінформація щодо українських біженців;
- псевдодискримінація російськомовних та російської культури;
- воєнна допомога Україні;
- воєнні загрози Східній Європі.
«За підсумками п’яти місяців моніторингів виокремили більше 300 таких меседжів. Всі вони потрібні Росії, щоб переконати світ у правильності своїх рішень. Зокрема, виправдати війну, переконуючи, що без цього іншим країнам було б лише гірше; спонукати уряди країн, які підтримують Україну, зупинити поставку зброї, бо її розкрадають на місцях; переконати західні суспільства, що без підтримки Росії й, зокрема, її енергетичних ресурсів, вони не впораються тощо», — кажуть у виданні.
Брудна бомба і ядерка: топ наративів РФ в Угорщині та Сербії
В інфополе Росія запускає чи не найбільш лякаючи фейки, найчастіше вони з’являлися у жовтні 2022 року.
Влітку в Угорщині сіяли дезінформацію, що санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії, а Україна програє війну, бо російська армія вже досягла значних успіхів. Також говорили про те, що Захід слабкий, до того ж втрачає інтерес до допомоги Україні. Були й більш абсурдні повідомлення — на кшталт «українські солдати — канібали».
Перекладена через Google Translate стаття в угорському онлайн-виданні. Скріншот: Mai Vilag
У Сербії російські дезінформаційні вкиди: санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії, Захід таємно торгує з Росією, Захід використовує Україну для війни з Росією, Донбас російський, а Захід винний у війні.
У жовтні ці лейтмотиви модифікувалися:
- в Угорщині: Україна вчиняє теракти проти мирного населення, готується застосувати брудну бомбу;
- у Сербії: ядерна катастрофа неминуча, Україна — банкрут, а НАТО безпосередньо бере участь у війні.
Україна програє війну: пропаганда РФ у країнах Балтії та Чехії
У латвійськомовних виданнях російська пропаганда зосередилася на темі інфляції та енергокризи, які нібито спричинені санкціями Заходу проти РФ. Акцент робили на українських біженцях, які «підривають внутрішню стабільність приймаючих країн».
В Литві росіяни найбільше говорили про військову допомогу держави Україні: «Литва загострює війну», «допомога Литви призводить до ескалації ситуації». Також вливали теорію змови: «за війною в Україні стоїть прихований план», «війна в Україні є частиною глобальної змови», «певні сторони отримують вигоду від війни» тощо.
Фейки дещо відрізнялися у виданнях рідною мовою трьох країн, у російськомовному сегменті просувалися одні й ті ж:
- санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії;
- у країнах Балтії процвітає русофобія;
- українці нападають на мирних людей та вчиняють інші воєнні злочини;
- Україна програє війну.
Останній також активно просували у Чехії, підсилюючи дезою про активну участь США у війні.
«В чеському інфополі були меседжі про іноземних найманців, які воюють за Україну й історії про воєнні злочини України. Також чехів переконували, що Захід планує використати ядерну зброю. Агітпроп стверджував: США безпосередньо беруть участь у війні в Україні, але попри це Україна війну програє, бо Росія не воює в повну силу», — пише Детектор Медіа.
Польща: деза про українців
Чи не найбільше з усіх європейських держав російська пропаганда намагалася вплинути на польський інформаційний простір. Це може бути зумовлено тим, що країна-союзниця прихистила найбільше біженців з України з 24 лютого 2022 року, а також активно лобіює українські інтереси, припускають автори дослідження.
Одним із найпоширеніших є те, що Польща не повинна допомагати Україні. Для просування наративу використовували тему Волинської трагедії та інші суперечливі історичні події.
Значну увагу приділяють темі українських переселенців: українські біженці нібито мають пріоритет над поляками, українці підривають внутрішню стабільність приймаючої країни.
Окремим інфовкидом став меседж про те, що Польща хоче анексувати Україну.
Раніше Заборона розповідала про фейкові заклики про допомогу та про те, як відрізнити шахрайські повідомлення від справжніх і не відправити грошей ошуканцям.
Читати більше новин в Telegram