'
Читаєте зараз
ЗСУ знищили цінний корвет РФ «Аскольд»: чому це важливо

ЗСУ знищили цінний корвет РФ «Аскольд»: чому це важливо

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські воїни 4 листопада завдали ударів по морській і портовій інфраструктурі суднобудівного заводу «Залив» в Криму.
  • Для атаки застосували французькі ракети SCALP, якими було уражено корабель «Аскольд».
  • Судно належить до класу Каракурт. Вся техніка цього типу оснащена пусковими, які підходять як для крилатих Калібрів, так і надзвукових Оніксів.

«Аскольд» був спущений на воду ще у 2021 році, але до складу Військово-морських сил Росії так і не увійшов. Після атаки України судно, найімовірніше, не підлягає відновленню і будувати його доведеться з нуля. Таким чином, Україна стала першою в історії країною, яка знищила ворожий ракетний корабель, який фактично навіть не вийшов із заводу та не був введений у флот.

Заборона розповідає про унікальну операцію українських воїнів.

Удар по Керчі 4 листопада: що відомо

Захисники України 4 листопада 2023 року завдали успішних ударів по морській і портовій інфраструктурі суднобудівного заводу «Залив» в тимчасово окупованій Керчі.

У результаті атаки було уражено новозбудований російський морський корвет «Аскольд». Він був спущений на воду у 2021 році, але до складу Військово-морських сил Росії не увійшов. Він проходив останні випробування перед першим бойовим виходом.

У Міноборони РФ факт пошкодження корабля підтвердили. Заявили, що це сталося внаслідок удару 15 українськими крилатими ракетами. 13 з них нібито збила російська ППО.

Читати більше новин в Telegram

Українська сторона також заявила про удар по корвету. За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, були застосовані французькі далекобійні ракети SCALP.

Супутникові знімки заводу «Залив» у тимчасово окупованій Керчі після ракетних ударів Збройних сил України. Фото: Схеми

Корабель, найімовірніше, залишився на плаву, але отримав критичні пошкодження важливих елементів. Це означає, що корвет росіянам доведеться відбудовувати заново, пише Defense Express.

«Влучання припали саме на центральну частину корпусу корвета, де були розміщені вісім вертикальних пускових для запуску крилатих ракет Калібр та/або Онікс. Тобто влучання знищило основну систему озброєння корабля. Більш того, скоріш за все росіянам доведеться здати в утиль більшу частину (якщо не всю) бортової апаратури для управління судном. А зважаючи на те, що дизельні двигуни на корветах проєкту Каракурт також розміщені по центру корпусу, навряд чи силова установка взагалі зберегла свою функціональність», — пояснили експерти з озброєння.

Результати влучання по російському корвету Аскольд, 6 листопада 2023 року. Фото: СтратКом ЗСУ

Україна стала першою в історії країною, яка знищила ворожий ракетний корабель, який фактично навіть не вийшов із заводу та не був введений у флот.

Корвети класу Каракурт: чим особливі

«Аскольд» — крайній корабель класу Каракурт (проєкт 22800), що зробила РФ. Проєкт представили у 2015 році. Він передбачає створення принаймні 16 кораблів класу «річка-море» (можуть виконувати бойові завдання у відкритому морі та у внутрішніх водних артеріях).

По суті це легкі фрегати, які мають невеликий розмір (саме для того, аби запливати у річні й прибережні морські зони). При цьому вони можуть працювати як самостійно, так у групі з іншими суднами.

Каракурти розглядалися як менш дорога альтернатива фрегатам типу «Адмірал Григорович», виробництво яких суттєво ускладнилося у 2014 році (Україна логічно відмовилася постачати двигуни). Крім цього, вони мали доповнити на озброєнні ВМФ Росії інші корвети. 

«Загалом проєкт 22800 створювався з огляду на малі ракеті кораблі ‘Буян-М’, які формально належали до класу ‘річка-море’ через малу осадку. У РФ їх розглядали як засіб обходу заборони розміщення крилатих ракет на ґрунтових комплексах. Реальна експлуатація ‘Буян-М’ показала його малі мореходні можливості, тому у розробку запустили Каракурт», — пояснили у Defense Express.

Корабель «Одинцово» класу Каракурт. Фото: Military Today

Кораблі цього класу мають повну тоннажність у 870 т та довжину 67 метрів. Екіпаж складається з 39 осіб. Максимальна швидкість —  30 вузлів (55.5 км/год), а максимальний запас ходу — 4 023 км (на економічному 12-вузловому ходу). Такі можливості забезпечують три дизельні двигуни М507Д-1 на 8 000 кінських сил кожен.

Попри невеликі розміри, це потужні ракетні кораблі — кожен оснащено вісьмома пусковими, які підходять як для крилатих Калібрів, так і надзвукових Оніксів. Також нібито передбачена можливість запускати гіперзвукові Циркони, які поки перебувають на стадії випробувань. Додатково у якості озброєння встановлено артилерійську установку АК-176МА 76.2 мм калібру.

Раніше Заборона розповідала про особливості французьких ракет SCALP, якими уразили «Аскольд». Боєприпаси випускаються у двох версіях, які відрізняються дальністю ураження.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій