Звільнення генерала Юрія Содоля: все, що треба знати про гучний скандал
- Начальник штабу бригади «Азов» подав заяву у ДБР щодо генерала ЗСУ. Він звинуватив його в перевищенні службових повноважень та некомпетентному командуванні військами.
- Володимир Зеленський 24 червня звільнив Содоля з посади командувача Об’єднаних сил ЗСУ і призначив на його місце Андрія Гнатова.
- Гнатов у 2022 році змінив генерала Дмитра Марченка, очоливши оборону Миколаєва.
Содоль пробув командувачем Об’єднаних сил ЗСУ трохи більше як чотири місяці. До цього він командував морською піхотою ВМС ЗС України. Саме за рішення на цій посаді лунало чи не найбільше критики в його адресу.
Заборона розповідає про звільнення Содоля, а також про те, що цьому передувало.
Заява начальника штабу «Азова» в ДБР: про що йдеться
Начальник бригади «Азов» Богдан Кротевич ввечері 23 червня опублікував у своєму каналі в Telegram допис з низкою звинувачень на адресу одного українського генерала, але не назвав його прізвища. Кротевич наголосив, що подав заяву про злочин до Державного бюро розслідувань і давав свідчення в інших справах, але через відсутність належної реакції з боку правоохоронців вирішив зробити цю ситуацію публічною.
«Мені не по**р, що судять комбатів та комбригів за втрату спостережного посту, але не судять генерала за втрату областей та десятків міст та втрату тисяч солдатів. […] Ця людина починає розслідування проти командирів, які наступають і не втрачають позицій, проте проти себе він службові розслідування не ініціює. Мене це дістало, Рубікон перейдений», — написав Кротевич.
Читати більше новин в TelegramУ ДБР Українській правді підтвердили, що така заява надійшла. Там додали, що з нею вже працюють слідчі. При цьому ані Кротевич, ані пресслужба бюро не назвали прізвища генерала. Втім, за даними джерел УП, йшлося про вже екскомандувача Об’єднаних сил ЗСУ Юрія Содоля.
ДБР відмовляється розслідувати справу проти Содоля: Кротевич подав на відомство до суду
22 липня Богдан Кротевич повідомив, що ДБР відмовляється відкривати провадження проти Содоля, тому він вимагатиме це зробити через суд. За словами начальника штабу «Азову», 27 червня він отримав відповідь від ДБР, де йому повідомили, що його заяву щодо Содоля додадуть до вже наявної справи, у якій опосередковано розглядаються дії командування Оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» та «інших людей». Він вважає, що ДБР порушує закон і робить це «максимально зухвало», що схоже на «навмисну бездіяльність».
Начштабу зазначив, що його не викликали як свідка давати свідчення, хоч він і просив про це. Саме тому він разом з адвокатами 4 липня подав скаргу на ДБР, домагаючись, щоб бюро таки порушило справу проти генерала Содоля і почало розслідування.
Кротевич додав, що спілкувався з «різними людьми», і йому дали зрозуміти, що є вказівка зверху «не давати хід цій справі». За його словами, попри те, що Содоля звільнили, його «поплічники зберегли посади» і роблять усе, щоб «прикрити свого очільника». Начштабу запевняє, що до нього звернулися командири різних бригад, які готові свідчити проти Содоля на суді. Розгляд скарги на ДБР у суді призначили на 19 серпня, але процес призначення судді супроводжувався порушеннями, стверджує начштабу «Азову»..
Юрій Содоль: скандали
Начальник штабу «Азову» Богдан Кротевич звинувачує генерала в перевищенні службових повноважень та некомпетентному командуванні військами. Він стверджує, що це призвело до втрат великої частини підконтрольних Україні територій. Військовий також просить перевірити командувача на факт співпраці з Росією та готовий свідчити у справі.
Звинувачення на адресу Содоля лунали не лише від Кротевича. Так, ще у травні 2024 року одіозна народна депутатка від «Слуги народу» Мар’яна Безугла назвала Содоля злочинцем, якому Сирський дозволив призначити «своїх» людей на посади не за навичками, а за належністю. Вона також звинуватила його в тому, що російські військові начебто змогли прорватися на Торецьк Донецької області (військові це не підтверджували). Тоді ж вона закидала звинувачення щодо ситуації на фронті і головнокомандувачу ЗСУ Олександру Сирському.
Критикували Содоля і деякі активісти та громадські діячі. Серед іншого, звинувачення стосувалися періоду його командування морською піхотою. Приміром, йшлося про відправлення морпіхів на лівобережжя Херсонської області для утримання плацдарму нібито без належного забезпечення та вогневої підтримки.
У відповідь на низку звинувачень 22 травня 2024 року особовий склад управління Корпусу морської піхоти виступив заяву на підтримку Содоля. Там назвали подібні звинувачення інформаційним вкидом.
«Для нас як для людей, які були поруч з ним від перших днів широкомасштабного вторгнення російсько-окупаційних військ, така інформаційна повістка є щонайменше образливою. Дивує, коли дістають із шухляди старі ярлики типу ‘м’ясник’ і, не розібравшись у суті питання, поливають брудом людину, яка поклала все своє життя та всі свої сили на справу захисту України», – йдеться в заяві.
Зауважимо, що, крім командування Об’єднаних сил, Содоль також командував оперативно-стратегічним угрупованням військ (ОСУВ) «Хортиця», яке охоплює операційну зону по лінії зіткнення від півночі Харківщини до Запорізької області.
Юрій Содоль: що відомо про генерал-лейтенанта
Юрій Содоль закінчив Національну академію оборони України у 2002 році за спеціальністю бойове застосування та управління діями підрозділів Сухопутних військ.
У 2003 році розпочав службу в Десантних військах ЗСУ. А в 2007 році був призначений командиром 25-ї окремої повітряно-десантної бригади.
З 2014 року є учасником російсько-української війни. У 2015 році Содоля призначили першим заступником командувача Десантно-штурмових військ, а з березня 2018 року обіймав посаду командувача Морської піхоти ВМС.
У лютому 2022 року Зеленський нагородив Содоля званням «Герой України» за активну участь у боях під Волновахою Донецької області. Він організував успішний контрнаступ та вивів людей з-під атаки. Брав також участь в обороні Маріуполя.
У 2023 році Содоль очолював оперативно-тактичне угруповання у Донецьку на Вугледарському напрямку.
Командувач Об’єднаних сил ЗСУ: хто такий Андрій Гнатов
На тлі звинувачень на адресу Содоля ввечері 24 червня президент України Володимир Зеленський підписав указ про його звільнення з посади командувача Об’єднаних сил ЗСУ. Замість нього було призначено Андрія Гнатова, який також раніше служив у морській піхоті.
Содоль при цьому, ймовірно, також має втратити посаду командувача ОСУВ «Хортиця».
Андрій Гнатов з 2016-го до 2018 року керував штабом 36-ї окремої бригади морської піхоти. З 2018-го до 2021 року командував 36-ю окремою бригадою морської піхоти ВМС ЗСУ імені контрадмірала Михайла Білинського, яка була сформована із вихідців з Криму. Сам Гнатов також служив на півострові до його окупації РФ.
У 2022 році очолив штаб і став заступником командувача військ оперативного командування «Південь» Сухопутних військ ЗСУ. У червні 2022 року отримав звання бригадного генерала від президента України Володимира Зеленського.
Пізніше військовий змінив генерала Дмитра Марченка, очоливши оборону Миколаєва. У листопаді 2022 року став одним із командувачів звільнення Херсонщини. Навесні 2023 року був керівником оборони Бахмута.
Раніше Заборона розповідала про головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського та про його роль у війні проти РФ. Його часто називають командиром радянського зразка, але він фактично один із тих, хто почав впровадження в українську армію стандартів НАТО.
Читати більше новин в Telegram