Читаєте зараз
Гендерну рівність не застанемо: в ООН дали невтішний прогноз щодо прав жінок

Гендерну рівність не застанемо: в ООН дали невтішний прогноз щодо прав жінок

Ilona Kivva
Автор:
  • Примус дівчат до ранніх шлюбів та утиски у праві на освіту є серед головних факторів відсутності балансу прав між представниками різної статі.
  • Кризи та конфлікти найгірше впливають на жінок і дівчат. Прикладом можуть бути випадки знущання, побиття та зґвалтування українських жінок і дітей російськими військовими.
  • Для підвищення рівності у глобальних масштабах, на думку експертів ООН, треба спрощувати доступ до освіти та підвищувати її якість.

Якщо стан прав жінок у світі залишатиметься на тому ж рівні, що був у 2021-2022 роках, гендерної рівності не вдасться досягти у найближчі століття. На ситуацію особливо впливають глобальні порушення у окремих країнах, серед яких Афганістан та Іран. Однак навіть у більш демократичних державах (наприклад, Польщі та США) є закони, що відверто утискають жінок.

Заборона розповідає про прогноз ООН-Жінки. 


Для рівності між чоловіками та жінками треба 300 років — Гутерріш

Прогрес у досягненні гендерної рівності за останні кілька років не просто сповільнився, а перетворився у регрес, заявив генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш.

Серед причин він виділив такі:

  • високі показники материнської смертності;
  • примус дівчат до ранніх шлюбів;
  • викрадення та напади на жінок;
  • утиски у праві на освіту.

Так, за прогнозами ООН-Жінки (організації, яка займається питаннями гендерної справедливості), для досягнення рівності між чоловіками та жінками у світі за поточних умов знадобиться близько 300 років.

Читати більше новин в Telegram

На загальну картину найбільше впливає рівень прав жінок в окремих країнах, наприклад:

  • Афганістан — моменту захоплення влади талібами у серпні 2021 року в країні жінкам заборонили практично усе: відвідувати університети, спортзали та парки; влаштовуватися на роботу інженером, фінансистом, лікарем чи журналістом; виходити з дому без паранджі; їздити на таксі/автобусі та навіть відвідувати лікаря без супроводу чоловіка. Також зросла кількість примусових і дитячих шлюбів;
  • Україна — кризи та конфлікти, гідно зі звітом ООН-Жінки, в першу чергу і найгірше впливають на жінок і дівчат. Прикладом можуть бути повідомлення про знущання, побиття та зґвалтування українських жінок і дітей російськими військовими. У 2022 році організація закликала розслідувати ці випадки;
  • США — у червні 2022 року Верховний суд Сполучених Штатів скасував справу «Ро проти Вейда». У результаті дозвіл на аборти може давати або скасовувати кожен штат окремо;
  • Польща — у країні  аборти під забороною з 1932 року. У 1993 було скасовано обмеження у окремих випадках, але у 2021 році набула чинності заборона на аборти через вади плоду. Це фактично знову зробило незаконними майже всі види процедури;
  • Іран — у 2022 року країну виключили з ООН-Жінки через утиски протестів, що почалися після побиття поліцією моралі Махси Аміні.

Гутерріш закликав держави до колективних і термінових дій, щоб досягти гендерної рівності. Кроки включають:

  • підвищення рівня освіти для жінок;
  • ріст заробітних плат (включно з рівною оплатою праці для жінок та чоловіків);
  • сприяння участі жінок і дівчат у наукових проєктах та розробці технологій.

«Століття патріархату, дискримінації та шкідливих стереотипів створили величезний гендерний розрив у науці та техніці. Давайте прояснимо: глобальні рамки не працюють для жінок і дівчат світу. Це потрібно змінити», — резюмував генсек Організації Об’єднаних Націй.

Раніше Заборона розповідала про правозахисницю Олену Шевченко, яку у 2023 році включили в топ-лист Time. У 2022 році на неї напали у центрі Львова. Хто саме це зробив — невідомо, але жінка повʼязує напад із своєю діяльністю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій