Читаєте зараз
В Ізраїлі ухвалили закон Нетаньягу: чому це спричинило масштабний протест

В Ізраїлі ухвалили закон Нетаньягу: чому це спричинило масштабний протест

Ilona Kivva
Автор:
  • Парламент Ізраїлю 24 липня 2023 року ухвалив документ про обмеження повноважень Верховного суду.
  • Під час голосування представники опозицію вийшли з зали засідань — рішення затверджувала правляча коаліція.
  • Під час попереднього розгляду акту у лютому-2023 мільйони ізраїльтян вийшли на протести, які тривали до квітня. Ухвалення акту призвело до нових мітингів.

Закон забороняє головному судовому органу країни скасовувати рішення уряду. В Ізраїлі немає конституції, тому Верховний суд фактично виконував функцію регулятора, що дозволяло уникати концентрування влади в руках органу виконавчої влади. Серйозний влив документ може мати на підприємців та військових. Останні залишаться незахищеними від виконання навіть незаконних наказів. 

Заборона розповідає про суперечливий закон та про реформу, першим етапом якої він є.

Кнесет запустив судову реформу

Парламент Ізраїлю 24 липня 2023 року ухвалив законопроєкт, що є першим етапом у масштабній судовій реформі, яку просуває уряд. Опозиційні депутати покинули засідання Кнесету на знак протесту, тому рішення ухвалили 64 голосами правлячої коаліції проти нуля, пише Reuters.

Документ передбачає обмеження повноважень Верховного суду країни — він зможе скасовувати урядові рішення тільки у чітко визначених випадках.

«Оскільки в Ізраїлі немає конституції, взаємодія інститутів влади регулюється окремими законами. Традиційно Верховний суд мав відносно сильну позицію, оскільки в парламенті немає другої палати, яка могла б контролювати законодавство Кнесету. Він міг визнавати рішення уряду недійсними», — пояснили у DW.

Читати більше новин в Telegram

Законодавчі зміни у рамках реформи, включно з уже затвердженим актом, були запропоновані міністром юстиції країни Яривом Левіним у січні 2023 року. 

Ключові зміни, закладені у план уряду: 

  • уряд матиме контроль над призначенням суддів Верховного суду;
  • обмеження можливості Верховного суду скасовувати ухвалені парламентом закони, які він вважає неконституційними. Парламент зможе скасовувати такі судові рішення;
  • послаблення повноважень генерального прокурора, який поки є незалежним від уряду;
  • міністри зможуть призначати юридичних радників у своїх відомствах — нині вони підпорядковуються генеральному прокурору.

Прихильники реформи переконані, що зміни допоможуть зменшити нібито надмірний вплив судової системи й передати владу на користь обраних посадовців та уряду. Критики вважають, що судова перебудова повністю передасть владу в руки уряду, усуне наданий окремим людям і меншинам захист, а Нетаньяху, якого підозрюють у корупції, може використати зміни у власних цілях.

Закон про Верховний суд в Ізраїлі: хто проти

У день засідання Кнесету біля будівлі парламенту почали збиратися протестувальники. Деякі з них приковували себе до стовпів і блокували дороги. Після ухвалення акту по всій країні на вулиці вийшли тисячі людей з вимогою скасувати рішення.

Серед найбільших противників реформи ізраїльські підприємці та військові. Останні побоюються, що отримають незаконні військові накази. Так, понад 10 000 резервістів і 1 200 пілотів ВПС вже заявили, що призупинять службу. Лідер опозиції Яір Лапід закликав їх почекати з цим кроком і подав апеляцію до Високого суду, щоб скасувати закон.

Це вже не перші протести, які виникають на тлі спроб уряду просунути судову реформу. Під час попереднього розгляду акту про Верховний суд у лютому-2023 мільйони ізраїльтян також виходили на вулиці. Мітинги тривали до квітня поки уряд не призупинив розгляд.

Зауважимо, що суперечки щодо майбутнього ізраїльської судової системи також  спричинили напруженість з країнами-союзницями Ізраїлю. Так, Джо Байден розкритикував плани, закликаючи прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу шукати широкого консенсусу для таких важливих змін.

Раніше Заборона розповідала про спробу грузинського уряду просунути законопроєкт про іноагентів. Аналогічний документ діє в Росії — впродовж 11 років його зробили в рази жорсткішим. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій