'
Читаєте зараз
Закон Нетаньягу може знищити армію: що призвело до кризи в Ізраїлі

Закон Нетаньягу може знищити армію: що призвело до кризи в Ізраїлі

Ilona Kivva
Автор:
  • Реформа передбачає практично скасування незалежності судової гілки влади, яка слугувала буфером та захисником чутливих питань суспільства.
  • Суперечки щодо майбутнього ізраїльської судової системи вже спричинила тижні протестів, напруженість з адміністрацією Байдена, заворушення в армії та розкол в урядовій коаліції, яка заварила кашу.
  • Прем’єр-міністр Ізраїля заявив про призупинку впровадження реформи (але не про повну відмову).

Запропонована реформа в Ізраїлі передбачає серйозні обмеження судової влади. Це викликало серйозні занепокоєння серед військових, а також інвесторів, впливових американських євреїв та іноземних союзників Ізраїлю. Зокрема, військові побоюються, що їм доведеться виконувати незаконні накази, адже Верховний суд більше не матиме повноважень їх скасовувати. Тож резервісти чи не першими почали протестувати, заявляючи, що зміни підривають армію, а значить, і безпеку держави.

Заборона розповідає про зміни в законодавстві, які з січня 2023 року намагається просунути уряд Беньяміна Нетаньягу.


Судова реформа в Ізраїлі: суть

Законодавчі зміни були запропоновані міністром юстиції країни Яривом Левіним у січні 2023 року. Прихильники реформи переконані, що зміни допоможуть зменшити нібито надмірний вплив судової системи й передати владу на користь обраних посадовців та уряду, пише The New York Times.

Критики кажуть, що судова перебудова передасть владу в руки уряду, усуне наданий окремим людям і меншинам захист, а Нетаньяху, якого підозрюють у корупції, може використати зміни у власних цілях.

Судова реформа передбачає:

Читати більше новин в Telegram
  • уряд матиме контроль над призначенням суддів Верховного суду;
  • обмеження можливості Верховного суду скасовувати ухвалені парламентом закони, які він вважає неконституційними. Парламент зможе скасовувати такі судові рішення;
  • послаблення повноважень генерального прокурора, який наразі є незалежним від уряду;
  • міністри зможуть призначати юридичних радників у своїх відомствах — нині вони підпорядковуються генеральному прокурору.

«Капітальна реформа стала проміжною ознакою набагато глибших соціальних розбіжностей в ізраїльському суспільстві, пов’язаних із відносинами між релігією та державою, майбутнім ізраїльських поселень на окупованому Західному березі та етнічною напруженістю серед ізраїльських євреїв. Ортодоксальні євреї та поселенці кажуть, що суд історично діяв проти їхніх інтересів і надто довго в ньому домінували світські судді. Євреї близькосхідного походження також відчувають себе недостатньо представленими в суді», — пояснили у виданні.

Загроза існуванню держави: наслідки закону Нетаньягу

Політична криза в Ізраїлі відбувається на тлі зростання палестинського повстанського руху на окупованому Західному березі річки Йордан; зростання напруженості з ліванським ополченням Хезболлою і можливою конфронтацією з ХАМАСом — угрупованням, яке контролює Сектор Гази.

Військові резервісти Ізраїля висловилися проти судової реформи. Так, більшість побоюється, що отримає незаконні військові накази. 

«Верховний суд не матиме повноважень належним чином перевіряти діяльність уряду. І вони [військові] бояться бути звинуваченими в міжнародних судах, якщо ізраїльська система правосуддя буде сприйматися як занадто слабка, щоб переслідувати солдатів. Військові керівники приватно заявили, що вони стурбовані тим, що штатні солдати також можуть почати звільнятися», — роз’яснили у The New York Times.

Двоє демонстрантів уночі з ізраїльськими прапорами.

Попри ці попередження, законодавці коаліції в Комітеті Конституції, закону та правосуддя (органу доручено підготувати текст закону) використали свою більшість у комітеті, щоб знівелювати заперечення опозиції. Уряд Нетаньягу, ймовірно, мав намір ухвалити закон до того, як парламент піде на місячну перерву, тобто до квітня-2023.

26 березня прем’єр-міністр звільнив міністра оборони Йоава Галланта за те, що той дозволив собі критику реформи. Заяву було зроблено після сплеску відмов військовослужбовців резерву виконувати свій волонтерський обов’язок на знак протесту проти судової реформи. Військове керівництво попереджало, що скорочення резервістів, які складають ключову частину пілотного корпусу ВПС, незабаром може вплинути на оперативну спроможність армії.

«Розкол у нашому суспільстві розширюється і проникає в Армію оборони Ізраїлю. Розколи спричинили явну, безпосередню та відчутну загрозу безпеці держави — я не буду учасником цього», — сказав пан Галлант у телевізійній промові за день до того, як його звільнили.

Зняття ключового для Ізраїля міністра спонукало десятки тисяч людей вийти на вулиці, університети зачинилися, а профспілкові лідери натякнули на загрозу страйків (зазвичай профспілки не беруть участі в таких подійях). Нічні демонстрації в Тель-Авіві та його околицях переросли в блокування головних доріг. В Єрусалимі натовп прорвався через поліцейські бар’єри біля приватної резиденції пана Нетаньягу.

Президент Ісаак Герцог 27 березня закликав прем’єра та уряд негайно призупинити плани. Цю вимогу вже підтримали міністри економіки, культури та спорту, у справах діаспори та соціальної рівності і всі члени партії Нетаньяху Лікуд.

Раніше Заборона розповідала про заворушення в Тбілісі через законопроєкт про іноагентів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій