'
Читаєте зараз
Заміна Князєва: у Верховного суду новий очільник

Заміна Князєва: у Верховного суду новий очільник

Ilona Kivva
Автор:
  • Правоохоронці 15 травня провели обшуки у суддів Верховного суду. У результаті за підозрою у хабарництві затримали голову установи Всеволода Князєва.
  • Відбувся пленум, на якому Князєва позбавили посади очільника ВС. При цьому суддею він залишився.
  • 26 травня головним суддею України став Станіслав Кравченко. Його обрали на чотири роки.

Кравченко має понад 20-річний досвід роботи у судових структурах. З 2017 року він очолював Касаційний кримінальний суд. Того ж року отримав негативний висновок щодо доброчесності. За висновком Європейського суду з прав людини ухвалював рішення з порушеннями. Також Кравченко пов’язаний зі справою про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

Заборона розповідає про призначення нового очільника головного суду країни, а також про те, що з’ясували про нього правозахисники та журналісти.

Станіслав Кравченко: що про нього відомо

Верховний суд України 26 травня 2023 року провів пленум для обрання нового очільника установи. Претендентів було четверо:

  • Станіслав Кравченко — голова Касаційного кримінального суду у складі ВС;
  • Наталія Коваленко — суддя Касаційного адміністративного суду;
  • Альберт Єзеров — з Касаційного адміністративного суду;
  • Іван Міщенко — з Касаційного господарського суду.

У результаті голосування головним суддею України обрали Станіслава Кравченка. Його кандидатуру підтримали 108 зі 148 присутніх на засіданні суддів (за Міщенка віддали 14 голосів, за Коваленко — 12, а за Єзерова — два).

Голову ВС обрали на чотири роки. Він також автоматично увійшов до складу Вищої ради правосуддя.

Читати більше новин в Telegram

Кравченко народився 5 березня 1967 року в селі Одинці Козелецького району Чернігівської області. Одразу після закінчення навчання став стажером Козелецького районного суду. Потім ще 10 років був там суддею, а у 2002 році перейшов в апеляційний суд Києва, пише BBC Україна.

Чоловіка у 2011 році обрали до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ — його створення, як зазначають у виданні, було частиною реформи, яку проводила команда Віктора Януковича. Після Революції гідності Кравченка призначили заступником голови цього суду. 

Вже у 2017 році став керівником Касаційного кримінального суду у складі ВС. Цей підрозділ він очолював до призначення на посаду голоси Верховного суду.

Голова Верховного суду Станіслав Кравченко. Фото: Закон і Бізнес

Що з’ясували журналісти і правозахисники:

  • проти кандидатури Кравченка практично одностайно виступили експерти та активісти, які займаються судовою реформою;
  • в 2017 році, за даними DEJURE, суддя отримав негативний висновок щодо доброчесності. Кравченко, ймовірно, ухвалював рішення з порушеннями, що визнав Європейський суд з прав людини;
  • у деклараціях за 2012-2014 роки суддя не вказав у власності земельну ділянку площею 900 кв.м, якою володів з 2002 року. При цьому на цій ділянці розташовувався будинок, про який також не вказував у деклараціях за 2004, 2006, 2009 роки;
  • в 2003, за даними журналістки Наталії Соколенко, саме Кравченко відпустив з-під варти генерала Олексія Пукача, якого вважають вбивцею журналіста Георгія Гонгадзе. Пукач втік і знайшли його аж у 2009 році;
  • є інформація, що перед голосуванням Кравченко нібито обіцяв суддям безплатні квартири, які передбачені суддівськими гарантіями. зазначимо, що зарплата суддів ВС, за оцінкою Лабораторії законодавчих ініціатив, складає 300 000-400 000 гривень.

Корупція у ВС: що з’ясували САП і НАБУ

Переобрання головного судді України відбулося у зв’язку зі справою про корупцію, яку розслідує Спеціальна антикорупційна прокуратура та національне антикорупційне бюро.

Так, правоохоронці 15 травня 2023 року провели низку обшуків у суддів ВС. У результаті за хабарництво був затриманий голова установи Всеволод Князєв.

«Було виявлено низку контактів власника фінансової групи “Фінанси та кредит” [Костянтина Жеваго — народний депутат кількох скликань, засновник виконавчий директор Ferrexpo, бенефіціар Фінанси та кредит. Фігурує у кількох кримінальних проваджень] з одним із власників адвокатського об’єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності. Вони домовилися про передачу неправомірної вигоди на користь високих посадових осіб суду для ухвалення потрібного рішення для цього підприємця», — розказав Кривонос.

15 березня мало відбутися перше судове засідання у цій справі, але його перенесли, щоб домовитися про хабар та підготувати його передачу. Вже 19 квітня ВС провів засідання та ухвалив необхідне рішення — на користь Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Після цього адвокати отримали вказівку від керівництва суду про розподіл грошей між учасниками змови:

  • 3 травня відбувся перший транш хабаря;
  • 15 травня — передали другу частину (фігурантів взяли під час передачі коштів).

Загальна сума траншу, попередньо, склала $2.7 мільйони. Адвоката, який організував передачу грошей, також затримали. Справу кваліфікували за четвертою частиною статті 368 (одержання хабаря) та четвертою частиною статті 369 (пропозиція хабаря) Кримінального кодексу України. Вони передбачають від восьми до 12 років позбавлення волі.

18 травня Вищий антикорупційний суд обрав Князєву запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою 107 млн гривень застави, а наступного дня на пленумі ВС проголосували про зняття його з посади голови.Раніше Заборона розповідала про викриття масштабного розкрадання ресурсів компаніями проросійського олігарха Дмитра Фірташа. Лише за 2021 рік Україна втратила понад 4 млрд гривень, а загальна сума за весь період може бути у 4.5 раза більша.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій